TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

24 KASIM 2020 SALI  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

ANKARA ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      ATATÜRK (SİTE) YURDU YERLEŞKESİ İKTİDARIN YIKIM VE İNŞAAT ÖNCELİKLİ POLİTİKALARI SEBEBİ İLE YOK EDİLMİŞTİR

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 23.03.2020
Güncellenme Zamanı: 23.03.2020 15:26:16
Yayınlayan Birim: ANKARA

 

Güncellenme Zamanı: 23.03.2020 15:23:25

Cebeci semti Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze değin üniversiteler, hastaneler ve askeri alanlar gibi önemli kurumlar ve bunlarla ilişkili kentsel kullanım alanlarıyla önemli bir alt merkez niteliği taşımaktadır. Değeri bilinmeyen ancak Ankara`nın önemli sivil mimari yapılarının bir örneği olan ve Cebeci`de yaklaşık 60 yıldır öğrencilere barınma hizmeti sunan Atatürk Öğrenci Yurdu`nun yıkımını üzülerek öğrendik. Bu yıkım, iktidarın Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) dahil her kurumuyla inşaat sektörünü ayakta tutma uğruna yok ettiği değerlerin yeni bir örneğidir.

Öğrencilerin barınma ihtiyacının karşılanması, kent ve hatta ülke bütününde yükseköğretimin gelişimi içerisinde bütüncül bir şekilde ele alınması ve planlanması gereken hayati bir konudur. Günümüzde Türkiye`de üniversitelerde sürekli kontenjan arttırma politikaları ve plansız biçimde, gerekli altyapı tesis edilmeksizin yeni üniversite açılması kararları kıskacında Devlet, eğitimin kalitesini ve öğrencilerin ihtiyaçlarını önceliklendirmemektedir. Bu kapsamda en temel ihtiyaç olan barınma hizmeti sunumunun büyük bir kısmını bir yandan özel sektörün ve ayrıcalıklı -özellikle islami örgütlenmelerin kontrolündeki- kurumların tasarrufuna bırakırken, diğer yandan vizyonsuz ve plansız biçimde yeni yurt inşaatı yapım politikasını ilk sıraya koyan KYK aracılığı ile sürdürmeye çalışmaktadır. KYK eliyle yürütülen yurt politikaları içinde, takip edilebilen uygulamalarda (özellikle yap-işlet-devret modelinde) önceliğin barınmadan ziyade inşaat faaliyetlerine hız katmak olduğu anlaşılmaktadır. Bu ikilemde yeni yurt inşaatlarının devamlılığını sağlayabilmek adına Atatürk Yurdu gibi mevcut ve nitelikli yurt alanları ise yıkım ve yeniden inşa süreçleri uğruna araçsallaştırılmaktadır. 

Atatürk Yurdu, 1959 yılında Yurt Yaptırma Derneği tarafından Cebeci`de elde edilen bir arsa üzerinde, 2000 kişilik bir yükseköğretim öğrenci yurdu elde etmek amacıyla açılan tasarım yarışmasında Doğan Tekeli, Sami Sisa ve Metin Hepgüler (SİTE Mimarlık) imzası taşıyan ve birinci seçilen proje ile elde edilmiştir. Bu yurt öğrencilerin temel barınma ihtiyaçlarının yanı sıra eğitim, çalışma, spor ve rekreatif ihtiyaçları için özel tasarlanmış açık ve kapalı alanlara sahip bir yerleşke olması sebebiyle oldukça değerlidir. Ancak 2017 yılında yurt yerleşkesi üzerinde  Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Ankara İl Müdürlüğünün talebi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından plan değişikliği onaylanmıştır. Plan değişikliğinin açıklama raporunda, Ankara`da öğrenci barınma oranının düşük olması gerekçe gösterilerek KYK`nın mevcut yurt kapasitesini artırmayı amaçladığı ifade edilmiştir. Bu doğrultuda mevcut imar planındaki emsal değerinin arttırılarak alanın yurt alanı olarak korunmasını içeren söz konusu plan kapsamında nitelikli yurt yapılarının korunarak, açıklama raporunda belirtildiği üzere sağlıklaştırma ve geliştirme yapılması beklenmiştir.

Ancak 2019-2020 eğitim öğretim yılı başında yurda yeni öğrenciler yerleştirilmiş olmasına rağmen acil bir yıkım kararı alındığı kamuoyuna yansımıştır. Bu karar ardından yurtta kalan öğrenciler apar topar çıkarılmış, 1800 öğrencinin çoğu Cebeci Asri Mezarlığı`nın yanında, duvar gibi yükselen 1500 yatak kapasiteli bir başka devlet yurduna yerleştirilmiştir. Bu süreçte yıkım kararını öğrendiğimiz yurt yerleşkesi hakkında Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak kurumsal yazışmalar başlatılmış, bilgi alma süreci ile yıkım kararının ivedi şekilde iptali ve geriye dönük plan değişikliği ve var olan yurt yapılarının korunarak sağlıklaştırılması talep edilmiştir. Bu yazışmalar sürecinde kurum, talepleri bu yöntemlerle değerlendiremeyeceğini ileterek alana yeni ruhsat verilmediği bilgisini paylaşmıştır. Fakat bu geri dönüşlerin hemen ardından, Mart ayı başlarında Atatürk Yurdu`nun apar topar yıkımının başladığı bilgisi alınmıştır.

KYK`nın Ankara`da yükseköğretim öğrencilerinin ihtiyaçları öngörülerek kent içinde tasarlanmış ilk yurtlarından olan, öğrenciler için barınma hizmeti sunumunun diğer ihtiyaçlar ve kentsel hizmetlerle uyum içinde sağlanabildiği bir sivil mimari eser olan Atatürk Yurdu`nun yıkımı hem öğrenciler hem de kentimiz için büyük bir kayıptır. Bu yıkım, iktidarın bütün kurumlarının inşaat sektörünü ayakta tutabilmek adına elindeki araçları seferber ettiğini ve nitelikli yapıları dahi hiçe sayarak; korumayı ve yaşatmayı değil yıkımı önceliklendirdiğini göstermektedir. İnşaat uğruna giderek daha sinsi, üstü kapalı ve acele biçimde alınan yıkım kararları karşısında daha öngörülü olmak ve örgütlü hareket etmek gerektiğinin bilinci ile bu konunun takipçisi olacağımızı, mücadelemizi sürdüreceğimizi ve güçlendireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

 

Okunma Sayısı: 22

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2020
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.