TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

20 OCAK 2021 ÇARŞAMBA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

TRABZON ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      ŞEHİR PLANCILARI ODASI TRABZON ŞUBESİ BAŞKANI ERCAN ŞEN, ŞEHİR HASTANESİNDE YER SEÇİMİNİN YER BİLİMSEL VERİLER AÇISINDAN SORUNLU OLDUĞUNU SAVUNDU, PROJE İHALESİ YAPILMASINI AKIL TUTULMASI OLARAK NİTELENDİRDİ.

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 02.11.2020
Güncellenme Zamanı: 02.11.2020 11:18:07
Yayınlayan Birim: TRABZON

 

Şehir hastanesi yerine ‘akıl tutulması‘ tepkisi Akyazı‘daki dolgu alanında yapılması planlanan Şehir Hastanesine STK tepkisi dinmiyor. Şehir Plancıları Odası Trabzon Başkanı Ercan Şen, Şehir Hastanesinde yer seçiminin yerbilimsel veriler açısından sorunlu olduğunu savundu, proje ihalesi yapılmasını akıl tutulması olarak nitelendirdi. Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Şehir hastanesinde yer seçiminin hş olduğunu savundu. Şehir Hastanesi olarak planlanan yerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 05.10.2011 tarihinde onaylanarak yürürlüğe giren imar planında Kruvaziyer Liman ve Olimpik Spor Alanı olduğunu kaydeden Şen "Trabzon Şehir Hastanesi İmar Kanununa ay kın olarak tamamen plansız bir şekilde projelendirilmiş ve ihale edilmiştir. Üstelik bölgede yaratacağı etki bakımından bu boyuttaki tesislerinin kapasitesine ilişkin koşullar, Nazım ve Uygulama İmar Planı ölçeklerinde de belirsiz bırakılamayacak niteliktedir. Üzerinde çok detaylı çalışmaların ve planlama yaklaşımlarının yapılması ve konunun mutlak suretle katılımcı bir anlayışla halkla bütünleşerek açıklığa kavuşturulması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Hastanenin trafik keşmekeşi doğuracağını savunan Şen, "Trabzon Şehir Hastanesinin işletilmesi yöntemi Sağlık Bakanlığının takdirinde olmakla birlikte sağlık tesislerinin yanı sıra ticaret ve hizmet fonksiyonlarının da yer alabileceği anlaşılabilir. Ancak tesislerin kapasitesine ilişkin olarak; hastane ve tedavi sonrası (büyük olasılıkla proje kapsamında belirlenecek olan) yataklı dinlenme tesislerinin yatak kapasitesi, bu boyutta bir sağlık yerleşkesinde yatarak veya ayakta tedavi görecek hasta kapasitesi, sağlık ve ticaret hizmetlerin gerektirdiği işgücü kapasitesi, böylesi büyük bir tesisin insan ve araç sirkülasyonun yaratacağı trafiğin büyüklüğüne yönelik hiçbir hazırlık ve araştırma yapılmadan proje ihalesi yapılması adeta akıl tutulmasıdır." eleştirilerinde bulundu. 


Hastanenin erişim sorunu doğuracağına dikkati çeken Başkan Şen, "30 hektar üzerindeki yapılaşmaya açılan alan, en iyimser tahminle 30.000 m2‘nin üzerinde yeni inşaat alanı, yine en iyimser tahminle 5-10 bin insanın tedavi, konaklama, çalışma ve taşıt sirkülasyonuna sahne olacak demektir. Proje alanının yanında yer alan futbol tesisinin faaliyet günlerinde bölgeye getirdiği trafik yükü halihazırda çok fazladır. Yanında planlanan şehir hastanesinin bölgeye getireceği fazladan trafik yükü büyük bir karmaşaya neden olacak hem şehir hastanesinin hem de spor tesisinin erişilebilirliği büyük oranda azalacaktır." değerlendirmelerinde bulundu.

Mevcut hastanelerin akıbetini de sorgulayan Şen, "Başta erişilebilirlik olmak üzere hastane yer seçimi kriterleri açısından mevcut hastanelerin en iyi hastane yer seçimini karşıladıktan göz önünde bulundurularak mevcut hastane alanlarında iyileştirmeye gidilmesinin gerektiği sonucu ortaya çıkmaktadır. Halihazırda kullanılmakta olan şehir merkezinde değerli ve önemli konumlarda bulunan hastanelerin Akyazı‘da planlanan Şehir hastanesinden sonra nasıl bir akıbete uğrayacaktan ise planlama açısından başka bir soru işaretinin ortaya çıkmasına neden olacaktır." diye konuştu ALTERNATİF YERLER ÖNERDİ Alternatif alanlar öneren Şen, "Akyazı dolgu alanında yapılması öngörülen Şehir Hastanesi yer seçiminin özellikle ulaşım kriterleri ve ulaşım planlaması  sağlık tesisleri yerseçim kriterlerine uygun olmadığı; Ortahisar ilçe merkezinde yer alan alternatif alanların ki-Numune hastanesi ve çevresi, Fatih hastanesi ve çevresi, Erdoğdu Kışlası, Eski Çimento Fabrikası, hatta projelerine başlanmadığı zamanda açıklamış olduğumuz Pazarkapı ve Çömlekçi mevkileri bunlardan bazılarındır- sağlık tesisi planlama kriterlerine göre değerlendirilmesi gerektiği; Akyazı dolgu alanının yerbilimsel veriler açısından sorunlu olduğu ve hastane gibi büyük ölçekli bir inşaat uygulamasında teknik problemler ortaya çıkaracağı da mütalaa edilmektedir." değerlendirmelerinde bulundu.

 


(445 KB) (02.11.2020 11:05:10)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Adobe® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Adobe® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 146

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.