TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

04 HAZİRAN 2020 PERŞEMBE  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      LOJMANLARIN SATIŞINDAKİ TEHLİKE !

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 12.11.2002
Güncellenme Zamanı: 12.11.2002 14:42:33
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

 
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın milletvekillerine yaptığı “lojmanlarda oturmayın” çağrısı üzerine, lojmanların satılması ve bu yolla devlete kaynak yaratılması yönündeki tartışmalar hız kazandı. Tayyip Erdoğan’ın çağrısı sadece kendi partisi içerisinden değil, başka bazı parti ve örgüt liderlerinden de destek aldı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da çağrıya destek verdiklerini açıkladılar. Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız, bu görüşün kapsamını daha da genişleterek kamuya ait tüm lojman, kamp ve benzeri sosyal tesislerin, devlete kaynak yaratmak maksadıyla satılması gerektiğini vurguladı.
 

BASINA VE KAMUOYUNA
12/11/2002

Bu tartışmaların arkasındaki düşünce, “milletvekillerinin halkla iç içe olması” ve kapsamı da sadece “milletvekili lojmanları” değildir. Önceki tecrübelerimiz de gösteriyor ki, buradan hareketle kamuya ait tüm gayri menkuller ile sosyal tesislerin özelleştirilmesi ve buraların arsaları üzerinde spekülasyon yapılarak rant sağlanması arayışları hız kazanacaktır.

Lojmanların ve Sosyal Tesislerin Satışı Günübirlik ve Popülist Bir Çözümdür

Öncelikle belirtmek isteriz ki, kamuya kaynak yaratmak ve kamunun kayıplarını en aza indirmek yönündeki çabaların günübirlik ve popülist çözümlere değil konunun gerçek mecralarına yönelmesi gereklidir. Kaynak yaratma çabaları, ülkenin sahip olduğu kaynakların, yeraltı zenginliklerinin, üretim potansiyelinin harekete geçirilmesine yönelmeli ve kamunun kayıplarının en aza indirilmesi için de yolsuzluk düzenine ve bu düzenden beslenenlere, vergi kaçaklarına engel olunmalıdır. Lojmanların ve kamuya ait sosyal tesislerin satışı yani kamu mülkiyetinde olan gayri menkullerin özelleştirilmesi başta sosyal devletin tasfiyesi olmak üzere kentsel spekülasyona varana kadar pek çok sorun taşımaktadır.

Halen barınma ve konut sorunu ile dar gelirli toplum kesimlerinin dinlenmelerini sağlamaya dönük kamusal tesis ve rekreasyon alanlarının yok olması sorununun yaşanmakta olduğu ülkemizde, giderek yoksullaşmakta olan kamu çalışanlarının yararlandığı lojmanlar ile sosyal tesislerin satılması ile yaratılacak kaynak, bu kesimlerin konut ve toplu tüketim sorununun bir nebze de olsa çözülmesi ile sağlanan sosyal faydanın çok çok altına kalacaktır. Yoksulluğun ve başta sağlıklı konutta yaşama hakkı olmak üzere temel kentli haklarından yoksun olmanın giderek arttığı ülkemizde devlet, kamu mülkiyetindeki gayri menkulleri satmak yerine toplumun tüm kesimlerinin ihtiyacını kapsayacak bir konut politikası oluşturmak zorundadır. Bu konut politikasının temel eksenini ise daha fazla konut üretmek değil mevcut konut stokunun yaşanabilir ve sağlıklı konutlara dönüşmesini sağlayacak nitelikte bir iyileştirme oluşturmalıdır. Ayrıca ülkemizde konut alanındaki diğer bir sorunun da konut sahipliğindeki kutuplaşma sorunu olduğu düşünüldüğünde, piyasa koşulları içersinde konut ihtiyacını karşılayamayan toplum kesimlerinin konut sahibi olmalarının sağlanması da oluşturulacak konut politikasının hedeflerinden biri olmalıdır.
Hali hazırda kamunun sahip olduğu lojmanlar ile sosyal tesislerin kullanılmasından kaynaklanan sorunlar varsa, bu sorunlar “sat kurtul” mantığı ile çözülmeye çalışılmamalıdır. Lojman ve sosyal tesislerin kamunun mülkiyetinde kalması ve bunların kamu çalışanları tarafından kullanılması ilkelerinden vazgeçilmeden de bu sorunları çözmek mümkündür.

Lojman ve Sosyal Tesislerin Satışı Spekülasyona Alet Edilecektir!

Birkaç gündür gündemde olan söz konusu satış ile ilgili olarak gündeme gelebilecek bir tehlikeye de önceden işaret etmek isteriz. Lojman ve sosyal tesislerin satılarak kamuya kaynak yaratılması düşüncesi bir süre sonra, yaratılması düşünülen kaynağı daha da arttırmak için buraların mevcut kullanımları korunmak kaydıyla değil ek imar hakları verilerek arsa olarak satılmasına da dönüşebilecektir. Böylelikle kamu mülkiyetinde olan gayri menkullerin ve arsaların satılması ile spekülasyonun önü açılacak ve kentsel rantların özel ellerde toplanması sağlanacaktır. Bunun örneklerini KİT’lerin özelleştirilmesi çalışmaları sırasında da yaşadık. KİT’lerin işletme zararları gerekçesi ile satılması gündeme geldiğinde buralara talip olanların aslında KİT’lere değil arsalarına talip oldukları anlaşılmıştı. Özelleştirme İdaresine verilen planlama yetkileri ile de bu arsalardaki rantı artırma çabaları kamu politikası haline getirilmişti. Benzer bir tehlike de şimdi kamuya ait lojmanların ve sosyal tesislerin satılması ile gündeme getirilmiştir.

Ülkemiz kentleri uzun yıllardır, kenti alınıp satılan mülkler üzerinde yaratılan rantlar ve değer artışları ile zenginlik sağlamanın ortamı olarak gören anlayışların hakimiyetinde sürekli krizlere sürüklenmektedir. Böylesi kentsel/toplumsal bir ortamda ise; toplumun hemen her kesiminin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte kentsel hizmetlerin üretilmesi ile kentli haklarının somut olarak yaşanabildiği kentsel çevrelerin yaratılması büyük ölçüde bir hayal olarak kalmıştır.
Seçim bildirgelerinde kentleşme ve planlama ile ilgili politikalara neredeyse hiç yer vermeyen “seçim galibi” partileri, seçimlerin ardından bu eksikliklerini gidermeye dönük çalışmalar içerisinde görmek isterdik.

Sosyal devlet ilkesini göz ardı eden, kamu mülkiyetindeki lojman ve sosyal tesisleri, spekülatif uygulamalara ve rant sağlamaya dönük çabalara konu edecek günübirlik ve popülist söylemler içerisinde bulunmalarını ise talihsizlik olarak değerlendiriyor, bu yanlışlarını ve eksikliklerini kısa sürede düzeltmelerini bekliyoruz.

Şehir Plancıları Odası olarak, kentleri spekülasyonun ve özelleştirmenin mekanı haline getirmeye dönük çabaların karşısında olacağımızı vurgular, yukarıdaki görüşlerimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI YÖNETİM KURULU

Okunma Sayısı: 1136

Tüm Haberler

 
Copyright © 2007-2020
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.