TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

30 MAYIS 2020 CUMARTESİ  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      OKUL ALANLARININ SATIŞINA HAYIR!

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 01.07.2003
Güncellenme Zamanı: 01.07.2003 14:47:49
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

 
Hükümeti sağduyulu olmaya çağırıyoruz. İşbaşına geldiği günden beri ekonomik krizden çıkmak için ülkenin geleceğini, halk adına devletin yönetiminde bulunan doğal değerleri satmaya çalışan hükümet şimdi de gözünü kent merkezlerinde bulunan okul alanlarına çevirdi.
 

BASINA VE KAMUOYUNA
01/07/2003


Hükümeti sağduyulu olmaya çağırıyoruz. İşbaşına geldiği günden beri ekonomik krizden çıkmak için ülkenin geleceğini, halk adına devletin yönetiminde bulunan doğal değerleri satmaya çalışan hükümet şimdi de gözünü kent merkezlerinde bulunan okul alanlarına çevirdi.

Hükümeti insaflı olmaya çağırıyoruz. Bahsedilen okul alanlarının hemen hepsi tarihi niteliklere sahip, bazıları Osmanlı döneminin, bazıları Cumhuriyetin kuruluş yıllarının mimari örnekleridir. Bu okulların satışı demek bu binaların yıkılarak yerlerine kar getirecek tesislerin yapılması demektir.

Hükümeti kente karşi suç işlemekten vaz geçmeye çagiriyoruz. Bu okul alanlarinin varligi kent merkezlerindeki yapi yogunlugunu azaltmaktadir. Çok katli binlerce insanin çaliştigi yüksek katli yapilarin arasinda bu alanlar kentin vahalari gibidir. Bir çogunun bahçesi insanlarin rahat soluk alip vermesini saglayan yeşillikler ile doludur. Bu bahçelerin yok edilmesini mi istiyorsunuz.

Kent merkezleri bugüne kadar bu tür özelleştirme kararları ile Süt Endüstrisi Kurumu'nun, Et ve Balık Kurumu'nun, Sümerbank'ın satışı sonucundaki gelişmelerin kötü sonuçlarını yaşadı. Bu alanlar üzerindeki tesisler yıkılarak yerlerine yapilan büyük alişveriş merkezleri ile kent merkezlerindeki trafik yogunluklari iyice artmiş ve otopark sorunu daha da büyümüştür. Kent merkezindeki okul alanlarının bir çoğunun bahçesi egitim saatları dışında otopark olarak kullanılmaktadır. Bu durum okulların sürekli eğitim ve sosyal kültürel merkez olarak kullanılması gereği ile çelişse de otopark sorununa kısmı bir çözüm olmaktadır.

Hükümeti Şehir Plancılarına, Belediyelere, yasalara saygıya çağırıyoruz. Şehir Plancılığı Üniversitelerde dört yıllık eğitim sonucunda edinilen bir meslektir. Bir kentin sağlıklı ve yaşanabilir olması için kentsel alanların ne şekilde kullanılacağına karar veren; bilgi birikimini, bilimsel verileri sosyal ve kültürel ilişkilerin mekanlarını oluşturmaya veren bir meslektir. Şehir Plancılarının mesleki ürünleri belediye meclislerinde tartışılarak kabul edilir ve yürürlüğe girer. İmar Yasası ve Yönetmelikleri mesleki uygulamaların hangi standartlarda yapılacağını ve değiştirileceğini hükme bağlar. Yasalara göre bir eğitim alanının kaldırılabilmesi için yine aynı bölgede (500 metre yürüme mesafesi içinde) yeni bir eğitim alanının düzenlenmesi gerekir. Şimdi hükümet bütün bunları yok sayıyor ve diyor ki ben okul alanlarını satacağım. Buralarda ticaret merkezleri, iş merkezleri yapılacak, para kazanılacak.

Hükümeti Üniversitelerin Şehir ve Bölge Planlama Bölümlerini kapatmaya çağırıyoruz. Hükümet şehir plancılığı işini yüklenmiş görünüyor. Kentlerimizin bugün içinde barındırdığı sorunlar, şehir plancılarının yok sayılmasından, siyasi kararlarla, ekonomik kaygılarla kentlerde isteyenin istediğini yapabilmesine olanak sağlanmasından kaynaklanmaktadır. Bugün ülkemizde üniversitelerden mezun olmuş yaklaşık 4200 şehir plancısı bulunmaktadır. Bunların yine yaklaşık 2500'ü işsiz ya da meslek dışı faaliyetlerde çalışmaktadır. Ayrıca her yıl yaklaşık 400 yeni şehir plancısı mezun olmaktadır. Eger şehir plancılarına ihtiyaç yoksa bu eğitim neden veriliyor ve ülke kaynakları boşa harcanıyor. Üstelik bu işi gönüllü yapmak isteyen herhangi bir eğitime gereksinim duymayan hükümetimiz varken; derhal bu bölümler kapatılarak devletin borçlarına kaynak yaratılmalıdır.

Ümit Nevzat Uğurel
TMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 958

Tüm Haberler

 
Copyright © 2007-2020
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.