TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

10 TEMMUZ 2020 CUMA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      BİR EL DÜĞMEYE UZANDI ! 03.04.2001

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 03.04.2001
Güncellenme Zamanı: 03.04.2001 14:34:51
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

 
Maliye Bakanlığı tarafından ortaya atılan, işgal altındaki hazine arazilerinin ve orman alanlarının işgalcilere satılması düşüncesi "kaynak yaratma" bahanesi ile ortaya atılan yeni bir "Talan Projesi"dir.
 

Maliye Bakanlığı tarafından ortaya atılan, işgal altındaki hazine arazilerinin ve orman alanlarının işgalcilere satılması düşüncesi "kaynak yaratma" bahanesi ile ortaya atılan yeni bir "Talan Projesi"dir.

Aslında bu çalışma, sayın Başbakan'ın deyimiyle, "düğmeye basmaya" niyetlenen çirkin bir elin düğmeye uzanmasından başka bir şey değildir.

Böyle bir düzenlemenin yapılmasının ortaya çıkaracağı karmaşa sonrasında, alışık olduğumuz biçimde, Hükümet yetkilileri düğmeye kim bastı diye soracakları için bu konuda bir uyarıda bulunmakta, çirkin eli tanımlamakta yarar olduğunu düşünüyoruz.

Gecekonduda yaşayan yoksul halkın arkasına sığınanların, ağızlarından akan suyu yalarken çıkardıkları seslere bakıldığında, pazarlığı yapılan pastanın iştah kabarttığı anlaşılıyor.

Bir taşla iki, üç kuş vurmayı hedefleyen tasarı ile öncelikle kamuya ait olan ve çevresinde yer aldıkları kentlerin geleceği olan hazine arazileri ile villalar, sanayi tesisleri ve vakıf üniversitesi kılığıyla dolaşan "Holding Üniversiteleri" tarafından işgal edilmiş olan "Orman Alanları"nın hediye edilmesi amaçlanmaktadır. Anayasa'nın 169. Maddesinde yer alan "Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır… Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz…" ifadeleri ile "Uyum İçindeki!" bu düzenleme niyetlerini esefle karşılıyoruz.

Diğer yandan düzenleme ile kentlerin çevresinde yer alan gecekondu işgali altındaki alanların "Gecekondulu"ya satılması ile boşaltılan bankaların açıklarının kapatılması hedeflenirken, gecekonduda yaşamak zorunda bırakılan "yoksul halk kesimlerine satış" kılıfına gizlenmiş, "yandaşlara peşkeş" gerçekleştirilecektir.

Anayasa'nın 57. Maddesi "Konut Hakkı" başlığı ile "Devlet, şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama çerçevesinde, konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alır, ayrıca toplu konut teşebbüslerini destekler" demektedir.

Devlet bu uygulaması ile Anayasada yer alan görevlerinden birini yerine getirmediği gibi örneğine ender rastlanacak bir yüzsüzlükle kendi konut sorununu çözmek yolunu seçen yoksul halktan para toplamayı düşünmektedir.

Hazırlanan tasarı sonucunda hem önemli bir gelir elde edilirken, bu alanlarda hazırlanacak imar planları ile de gecekonduların yarattığı çarpık kentleşmenin önüne geçileceği belirtilmektedir. "Plansız ve Çarpık" bir kentsel gelişme gösteren bu alanlarda, hazine arazilerinin işgal edenlere satılması sonrasında Anayasada yer alan şekliyle "şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama"dan söz edilemez. Geçmişte çıkarılan İmar Affı sonrasında Islah İmar Planları yapılan alanlara bakıldığında nasıl bir çevre elde edileceği açıkça görülebilir.

"Eli uzananın düğmeye bastığı" ülkemizde doğrudan meslek alanımıza yönelmiş olan bu saldırı aynı zamanda halkın ortak malı ve kentlerimizin geleceği olan kamu arazilerini tüketmeyi amaçlamaktadır. Şehir Plancıları doğrudan ülkenin geleceğine yönelen bu saldırıda rol almayacaktır.

Biz Planlamayacağız!

Doğaya, yaşam hakkına, kentine ve kendine saygılı tüm kesimleri karşı durmaya çağırıyoruz. Halkın ortak mallarına, geleceğimize saldırı amacıyla düğmeye uzanan eli kıralım.

Necati Uyar

TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı

Okunma Sayısı: 1111

Tüm Haberler

 
Copyright © 2007-2020
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.