TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

01 HAZİRAN 2020 PAZARTESİ  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      GÜVENPARK'I KURTARALIM

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 07.06.2003
Güncellenme Zamanı: 07.06.2003 12:53:24
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

 
07 Haziran 2003
TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

Birinci derece doğal sit alanı ve Başkent Ankara’nın en önemli simgelerinden olan GÜVENPARK can çekişmekte ve giderek yok edilmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi Yönetimi, bu parka ciddi zarar veren ve yayaların can güvenliğini tehlikeye atan dolmuş ve otobüs duraklarının kaldırılması için alınmış olan Koruma Kurulu ve İdare Mahkemesi kararlarını uygulamamaktadır!
 

Güvenpark, hem özgün nitelikleriyle korunması gereken 75 yıllık bir kent imgesi, hem de sahip olduğu yeşil dokusu ile kent merkezindeki en önemli nefes alma ve dinlenme noktasıdır. Güvenpark ve Güven Anıtı, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla Birinci Derece Doğal Sit Alanı ve Anıt Heykel olarak tescil edilmiş olmasına karşın, günümüzde bu park hiçbir plan kararında olmayan, dolayısıyla yasal dayanaktan yoksun, otobüs ve dolmuş duraklarıyla işgal ettirilmektedir.
Yasal olmayan otobüs ve dolmuş duraklarına giriş çıkış yapan araçlar, yayaların can güvenliğini tehlikeye atmakta, kazalarla yayaların ölmesine ve yaralanmasına yol açmaktadır. Son 3 yılda bu alanda ölüm ve yaralanmalı 37 trafik kazası yaşanmıştır. Bu trafik kazaları sonucu gerçekleşen ölüm ve yaralanmalara, plan kararlarını uygulamayarak işgale izin veren Ankara Büyükşehir Belediyesi Yönetimi sebep olmuştur. Nitekim, 23 Ocak 2001 tarihinde 10 yaşında bir çocuk, burada otobüs çarpması sonucu yaşamını yitirmiş, mağdurlar Ankara Büyükşehir Belediyesi aleyhine dolmuş-otobüs duraklarının kaldırılması için dava açmış ve davayı kazanmıştır. Buna rağmen, Ankara Büyükşehir Belediyesi Yönetimi, bu durakları daha uygun yerlere taşımamakta ısrar edip yasalara aykırı davranarak suç işlemektedir. Durak alanı ve çevresinde, her gün pek çok insan, yaşamını yitirme tehlikesi ile karşı karşıyadır.
Böylesine bir dolmuş-otobüs depolama alanının, üstelik Başkentin kent merkezinin odak noktasında yer alması, şehircilik bilimine bütünüyle aykırıdır. Şöyle ki, dünyadaki bütün çağdaş kent merkezleri, yaya kullanımlarının ve çağdaş toplu taşımacılığın öncelikli olarak yer aldığı bir planlama anlayışıyla düzenlenmektedir. Özellikle merkezin odak noktalarında ise taşıt trafiğine kısıtlamalar getirilmektedir. Meydan ve park olarak kullanılabilecek kıymetli bir açık alan, otobüs ve minibüs duraklarına tahsis edilmekte, kenti çirkinleştirilmekte ve bir keşmekeş yaratılmaktadır. Diğer yandan, bu alanda özellikle dolmuş yolcularının bekleyeceği güvenli ve yeterli alan bile yoktur.
Kentimiz bir avuç rantiyecinin talepleri doğrultusunda yönetilmekte; plan kararları ve yasalar uygulanmamakta; şehircilik bilimi ve kentin yaşanabilirliği tamamen dışlanmaktadır. 200-250 dolmuşun bu alandan sağladığı tatlı kazancın devamı için izin verilen işgal ve keşmekeş, 3,5 milyon Başkentlinin kent merkezinin Başkente yakışır bir duruma getirilmesini önlemektedir. Kaldı ki, Türk Mühendis ve Mimar Odalarına bağlı Meslek Odaları olarak, kent yönetiminden istediğimiz, kentin güney ve güney batısı için böylesine önemli bir toplu taşıma hizmetinin verilmesini ve esnafın kazancını engellemek değil, bu durakların daha uygun noktalara taşınması, ya da güzergahlarının değiştirilmesine yöneliktir. Dolmuş-otobüs duraklarının taşınmasına yönelik alternatifler vardır ve bu konuda Odalarımız her türlü teknik desteği vermeye hazırdır.
TMMOB’ye bağlı Meslek Odaları olarak parkın Başkent Ankara’ya yakışır bir niteliğe kavuşturulması için yetkilileri göreve çağıyor ve ilgili kurumlardan şunları talep ediyoruz:
•Ankara Büyükşehir Belediyesi, parktaki otobüs ve dolmuş duraklarının taşınmasını öngören yürürlükteki plan, kurul ve mahkeme kararlarını uygulamalıdır.
•Güvenpark, temel tasarım ilkeleri ve yürürlükteki plan kararları doğrultusunda bütünüyle yaya kullanımına yönelik olarak düzenlenmelidir.
•Plan kararlarına aykırı olarak parkta yer alan reklam panoları, satış birimleri, otopark, vb. kullanımlar kaldırılmalıdır.
•Park, ilk planına uygun olarak yeniden düzenlenmelidir.
Ankara Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, kente sahip çıkmak isteyen meslek odalarının ve sivil örgütlerin seslerine kulak vermeli, görüşlerini dikkate almalıdır.
TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

Okunma Sayısı: 1618

Tüm Haberler

 
Copyright © 2007-2020
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.