TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

07 AĞUSTOS 2020 CUMA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

TRABZON ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 14.03.2016
Güncellenme Zamanı: 14.03.2016 09:37:27
Yayınlayan Birim: TRABZON

 

Güncellenme Zamanı: 14.03.2016 09:34:28

BASIN AÇIKLAMASI

TMMOB Şehir Plancıları Odası Trabzon Şubesi olarak basında yer alan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU`nun odamızla ilgili açıklamalarını üzüntü verici olarak karşılıyoruz.

Anayasal bir kuruluş olan TMMOB Şehir Plancıları Odası çalışmalarını emekten, insandan, doğadan ve kamu yararından yana yapmaktadır. Bu özelliği ile bilimi ve tekniği halkın hizmetine sunan, kamu görevi yapan bir meslek odasıdır. Anayasal bir görev olarak da hükümetler ve yerel yönetimlerin uygulamalarına yönelik  kamusal denetim  görevine sürdürmektedir. Odamız, Şehir ve bölge planlama mesleği ile ilgili bütün konularda ve ülke genelinde tüm resmi ve kamusal nitelikli özel kuruluşlarla işbirliği yaparak ülke, kamu yararı ve kentli yararı doğrultusunda çalışmayı kendine prensip edinmiş bir meslek grubudur. Bu çizgimizden hiçbir zaman şaşmadığımızı ve doğru bildiğimiz gerçekleri savunmaktan asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha belirtmek isteriz.

İlgili yasa ve mevzuatlarda açık bir şekilde ifade edildiği gibi her tür ve ölçekteki mekânsal planları yapma yetkisi şehir plancılarının, ancak bu planların onama ve uygulama yetkisi planların kapsam ve içeriğine göre merkezi idare, yerel yönetimler ve kanunlarla yetki verilmiş kurum ve kuruluşlardadır. Yerel yönetimlerin çalışma alanları ile ilgili planlama konularının onama işlemleri belediye meclislerince, uygulama işlemleri ise belediye ilgili birimleri tarafından yapılmaktadır.

Dolayısıyla uygulamalar belediyelerce yapılmaktadır. Sayın başkan, her seferinde çeşitli ortamlarda kentteki konut yoğunluğunun artmasında sessiz kalındığını, 2014 yılında yasadışı bir şekilde otuz sekiz bin konuta ruhsat verilmesinde şehir plancılarının imzası olduğunu ifade etmektedir.

Odamız yetki ve sorumluluklarını bilen, bu çerçevede hareket yapan bir meslek odasıdır. Odamız kurumlar ve kişileri hiçbir şekilde hedef almadan anayasal denetleme görevini yapmaya çalışmaktadır. Bu denetleme belediyelere olduğu kadar kendi meslektaşlarına yönelik de olmaktadır. Odamız bu konuda objektif davranmaktadır. Kendi meslektaşına, yaptığı planlamalar nedeniyle disiplin cezası veren bir başka oda yoktur. Eğer verilen ruhsatlarda yasal bir problem varsa bu konuda sayın büyükşehir başkanının elinde yasal yetkiler vardır. Bu yetkileri kullanması kamuoyu olarak ondan beklemek şehir plancıları odası olarak bizim de hakkımızdır.

Bu çerçevede yerel yönetimlerin ve merkezi idarenin ilgili birimlerinin sorumlulukları altında hazırlanan, uygulanan ve denetlenen planlama sonrası ortaya çıkan hatalı planların tümünün odamız tarafından yargıya götürülmesi gerektiği gibi bir anlayışın ortaya konulması bir gaflettir. Odamız gördüğü ve yetişebildiği yerlerde kamusal alanlardaki kamu yatırımlarını yönlendiren büyük projeleri incelemeye çalışmaktadır. Bu konuda da yerel yönetimlerden yeterli katkı da alamamaktadır. Zor koşullar altında yapılan bu incelemeler öncelikle ilgili idarelerle yazışma yoluyla düzeltilmesi talep edilmekte, bu olmadığı takdirde yargı denetimine başvurulmaktadır.

İlgili kişiler, büyükşehir belediyesi yetkilileri basında konusu ettikleri bu ruhsatları neden yasal olmadığını ve göreve geldikleri 2014 yılından beri odamızı haksız yere suçlamanın dışında somut ve yasal yetkilerini kullanarak ne tür iş ve işlem yaptıklarını kamuoyuna açıklamak zorundadır.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

 

  

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI

TRABZON ŞUBESİ 

Okunma Sayısı: 55

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2020
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.