TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

21 HAZİRAN 2018 PERŞEMBE  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNܒNE DAİR BASINA VE KAMUOYUNA DUYURULUR

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 05.06.2016
Güncellenme Zamanı: 05.06.2016 09:51:08
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 05.06.2016 09:50:57

 
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNܒNE DAİR BASINA VE KAMUOYUNA DUYURULUR
 

 

05.06.2016, Ankara

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ`NE DAİR

BASINA VE KAMUOYUNA DUYURULUR

 

Türkiye Demokrasi, özgürlük ve temel haklar alanında olduğu gibi Çevre alanında da küme düşmüş durumda; Ülkemiz Yale Üniversitesi‘nin gerçekleştirdiği 2016 yılı Çevre Performans Endeksi Çalışması‘nda "Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Alanların Korunması" kategorisinde 180 ülke arasında 177. sırada yer aldı.

Dünya çapında çevre sorunlarına farkındalık yaratmayı amaçlayan Dünya Çevre Günü; ülkemizde milyonlarca ağacın katledildiği 3. köprü, 3. havaalanı, nükleer santral, sayısız termik santral ve HES projesinin yanı sıra, bir yağmaya dönüşen kentsel dönüşüm projeleriyle, kentlerimizin, ormanlarımızın, suyumuzun talanı gibi çevreyi tehdit eden konuların tartışıldığı ironik bir bağlam içinde, 5 Haziran‘da kutlanacaktır.

2006 yılında yerli tohum satışını yasaklayarak ülkemizdeki biyolojik çeşitliliğe en büyük darbeyi vuran AKP iktidarının talan politikalarıyla, orman katliamı ve betonlaşma nedeniyle yaşam alanlarını kaybeden yaban domuzlarının İstanbul Boğazı kenarına indiğine ilişkin  haberlerin gündelik hale dönüştüğü bir ortamda bu yılın Dünya Çevre Günü ana temasının "Hayatın Devamı İçin Yabana Dönüş" olarak belirlenmesi de karşımıza bir başka ironi olarak çıkmaktadır.  

Bu yıl 44.sünü kutladığımız 5 Haziran Dünya Çevre Günü`nden birkaç gün önce, 28 Mayıs tarihinde, ülkemizin en büyük çevre hareketinin, tüm doğa ve yaşam alanlarımızın talanına karşı başkaldırının yaşandığı, sadece Gezi Parkı‘ndaki ağaçların değil, yedi canımızın da katledildiği, yüzlerce canın yaralandığı, tutuklandığı, bu nedenlerlede acısını unutmamızın olanaksız olduğu ancak olumlu etkisinin de bir umut ışığı olarak her an hissedildiği Gezi Eylemleri‘nin de 3. yıl dönümünü kutladık.

Üç yıl önce, Gezi Parkı‘nda direnişin başladığı gün "Yavuz Sultan Selim" adının uygun görüldüğü, hiçbir hukuk ve bilimsel temeli olmayan, ekolojik denge üzerinde sayısız olumsuzlukları içerdiği bilimsel olarak kanıtlanan, 3. Boğaz Köprüsü‘nün de temel atma töreni gerçekleşmiş, Türkiye‘deki çevre katliamı örneklerine bir yenisi eklenmişti.

Çevre; florası ve faunasıyla bir bütün olan tüm ekosistemi anlatır. Sürdürülebilir çevre politikaları ise "güncel gereksinimlerin; gelecek nesillerin olası gereksinimlerinin, kamu yararı ilkesinin, koruma ve kullanma dengesinin gözetilerek katılımcı, demokratik süreçler içinde karşılanması" şeklinde tanımlanmaktadır. Bu nedenlerle çevre politikalarının belirlenmesinde demokratik katılım kanallarının açık olması ve hukukun üstünlüğü esas alınmalıdır. Ancak, ülkenin her yerinde HES`ler, termik ve nükleer santraller, barajlar, yollar, köprüler, AVM`ler, rezidanslar herhangi bir denetim ve katılım kanalına dahil edilmeden hızla gerçekleştirilmektedir. Yalnızca çevresel değil iktisadi ve kültürel yaşama katkısı tarihsel olarak ortaya çıkan Atatürk Orman Çiftliği‘ni kendi çıkarlarını gözeterek yapılaşmaya açan bir yönetim anlayışının ekosistemi, demokratik talepleri ve hukukun üstünlüğünü tanımıyor olması şaşırtıcı değildir. Ülkemiz AKP iktidarı her geçen gün demokrasiden daha da uzaklaşarak kuralsızlaşmayı egemen kılmakta, sadece çevreye değil yaşamın tüm alanlarında özgürlüklere, güzelliklere ve halka düşman tutumunu pekiştirmektedir.

Şehir Plancıları ve onların örgütlü topluluğu olan Şehir Plancıları Odası, yaşam alanlarımıza ilişkin gericileştirme politikalarına; kamu mallarının öngörüsüzce satılmasına, tüm doğal ve kültürel değerlerin acımasızca talanına, yandaşlara sağlanan "rant" üzerine kurulu iktidarın inşaat sektörü sayesinde ayakta tutmaya çalıştığı bir ekonomik kalkınma mantığına, bu mantığı yaşatmayı temel amaç edinen ekonomik ve kültürel politikalara karşı planlamayı savunmaya, yitirilmemesi gereken tüm doğal, çevresel değerleri korumaya kararlıdır.

Odamız kamu yararına, toplumun uzun vadeli gereksinimlerine ve gelecek nesillerin sağlıklı bir toplumda yaşamasına yönelik her türlü çabaya destek vermek ve aksi yaklaşımlara karşı mücadelesini sürdürmekteki kararlılığını 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle bir kez daha kamuoyuna duyurmayı görev bilmektedir.

 

TMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu

 

 

Okunma Sayısı: 172

Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2018
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.