TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

13 KASIM 2018 SALI  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      BİLİRKİŞİLİK KANUNU TBMM’YE YENİDEN GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE İADE EDİLMELİDİR

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 22.11.2016
Güncellenme Zamanı: 24.11.2016 15:30:58
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 24.11.2016 15:31:26

 
BİLİRKİŞİLİK KANUNU TBMM’YE YENİDEN GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE İADE EDİLMELİDİR
 

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 2-3 Kasım 2016 tarihlerinde TBMM Genel Kurulunda görüşülerek kabul edilen Bilirkişilik Kanun Tasarısına ilişkin 22 Kasım 2016 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

 

BİLİRKİŞİLİK KANUNU TBMM`YE YENİDEN GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE İADE EDİLMELİDİR

Birliğimizin ve bağlı Odalarımızın gerek Adalet Komisyonuna bizzat katılıp sözlü olarak gerekse yazılı olarak sunduğu görüşleri dikkate alınmaksızın hazırlanarak TBMM`ne sunulan Bilirkişilik Kanun Tasarısı, 02-03 Kasım 2016 tarihlerinde TBMM Genel Kurulunda görüşülerek kabul edilmiştir. Halen Cumhurbaşkanının önünde duran, imzalanıp Resmi Gazete`de yayımlanması ile uygulanmasına başlanacak olan Kanun, bir dizi olumsuzluklar içermektedir. Şöyle ki;

 

  • Bilirkişilik Hizmetleri siyasi iradenin şemsiyesi altına girecektir.

 

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Bilirkişilik Daire Başkanlığı`na, Bilirkişilik alanında  uzmanlıkları tespit etmek, etik ilkeleri belirlemek, temel eğitimin usul ve esaslarını belirlemek, özel hukuk tüzel kişilerinin ve bu tüzel kişilik bünyesinde bilirkişi olarak çalışacak kişilerin taşıması gereken nitelikleri belirlemek, gibi görevlerin yanı sıra bilirkişilerin denetimine ve performansına ilişkin usul ve esasları belirlemek ve bilirkişilik listesi ve sicilini tutmak görevleri de verilmiştir. Sicil ve performans denetimi gibi iki kritik konuda karar verici mevkiin Bakanlık olması, bilirkişilerin boynuna bir ilmek geçirmek ile eş anlamlıdır. Zira Bakanlık elinde bulundurduğu bu güç ile istediği/istemediği bilirkişileri tasnifleyebilecektir.

 

  • Bilirkişi şirketleri kurulacak ve bilirkişiler şirket çalışanı (işçi) olarak hizmet verecektir.

 

Bilirkişi tanımında;  "Çözümü uzmanlığı, özel veya teknik bilgiyi gerektiren hallerde oy ve görüşünü sözlü veya yazılı olarak vermesi için başvurulan gerçek veya "özel hukuk tüzel kişisi`` denilerek bilirkişilik alanının ileride bu amaçla kurulacak şirketlere teslim edilmesinin yolu açılmıştır.

Her ne kadar tüzel kişilikte(şirkette) çalışan kişilere bilirkişi olma ve listede yer    alma şartı getirilmiş ise de, bu uygulama ile, özel ve teknik bilgiye dayalı aydınlatma ve bilgilendirme yükümlülüğünü bizzat yerine getirme mecburiyeti bulunan ve bu yüzden başkasına devredilemeyecek bir kamu görevi yapmakta olan bilirkişilerin, görevlerini bağımsız olarak yerine getirmeleri mümkün olmayacak, bilirkişilik hizmeti ticarileşecektir.

 

  • Halen bilirkişilik yapmakta olan üyelerimiz yok sayılmaktadır.

 

Yasaya göre, yıllardır bilirkişilik yapan mühendis, mimar şehir plancıları, bundan önce aldıkları eğitimler ve deneyimler yok sayılarak Bakanlık veya yönlendirdiği kurum/kuruluşlardan  temel eğitim almak şartı ile listelere girebilecektir. Daha düne kadar alanında uzman olduğu kabul edilen mühendis, mimar şehir plancıları, tasarının kanunlaşması ile zorunlu eğitime tabi tutulacaktır. Her yasaya eklenen, müktesep hakları düzenleyen geçici maddeler bile Bilirkişilik Kanunu`nda yoktur.

TMMOB olarak bilirkişilerin tarafsızlığını ve bağımsızlığını ortadan kaldıracak; yargı kararlarına gölge düşürecek Bilirkişilik Kanunu`nun tekrar görüşülmek üzere TBMM`ye iade edilmesini talep ediyor, başta bilirkişilik veren üyelerimiz olmak üzere tüm üyelerimizi bu Yasa`nın geri çekilmesi için vereceğimiz mücadelede yanımızda olmaya çağırıyoruz.

Okunma Sayısı: 102

Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2018
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.