TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

24 KASIM 2020 SALI  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

ANTALYA ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      PLANLAMADA YEŞİL ALAN STRATEJİSİNE İHTİYAÇ VAR

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 08.08.2017
Güncellenme Zamanı: 17.08.2017 10:07:55
Yayınlayan Birim: ANTALYA

 

 
PLANLAMADA YEŞİL ALAN STRATEJİSİNE İHTİYAÇ VAR
 

Şehir Plancıları Odası(ŞPO) Antalya Şube Başkanı Doktor Ebru Manavoğlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/25.000 Nazım İmar Planı`nda Antalya`ya nefes aldıracak yeşil alan planlama stratejisine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Planlamada yeşil alan stratejisine ihtiyaç var

Planlamada yeşil alan stratejisine ihtiyaç var

 

Şehir Plancıları Odası(ŞPO) Antalya Şube Başkanı Doktor Ebru Manavoğlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/25.000 Nazım İmar Planı`nda Antalya`ya nefes aldıracak yeşil alan planlama stratejisine ihtiyaç olduğunu söyledi.  

Büyükşehir Belediyesi`nde Temmuz Ayı olağan meclis toplantısında oy çokluğuyla kabul edilen 1/ 25.000 ölçekli Nazım İmar Planı`nda yeşil alan planlama stratejisinin kurulmasına ilişkin bir yaklaşımın bulunmadığını belirten Şehir Plancıları  Odası(ŞPO)Antalya Şube Başkanı Ebru Manavoğlu,`` Bu planla ilçe sınırları dahilindeki özel kanunlara tabi ve plan onama yetkisi farklı idarelerde olan yeşil dokuyu da bünyesinde barındıran; turizm alanları, turizm merkezleri, kültür ve turizm gelişim bölgeleri, korunan alanlar özelleştirme kapsamında alanların bir kısmı bu planın onama sınırları dışında tutulmuştur`` şeklinde konuştu.

YEŞİL ALANLAR KENTİN YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRIR

Yeşil alanların kentlerde yaşam kalitesi açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan  Manavoğlu,`` Bu alanlar kente estetik katkılarının yanı sıra sosyal, ekonomik, ekolojik bir çok işlevlere sahiptir. Bu işlevleri tam olarak yerine getirebilmeleri için kent içinde bir sistem dahilinde planlanmaları gerekmektedir. Kentlerde planlama çalışmalarının başarılı olabilmesi için önemli bir planlama aracı olan açık ve yeşil alanlar, kentsel mekan organizasyonunda doluluk ve boşluk dengesini sağlayan, kentin fiziksel yapısını ortaya koyan ve biçimlendiren temel alan kullanımlarından birisi olup, kent planlamasında ve tasarımında diğer alan kullanımlarını bütünleştiren bir denge unsurudur. Bu dengenin doğru ve sistemli bir şekilde sağlanması kentsel açık ve yeşil alanların kent içerisinde makro ölçekten mikro ölçeğe kadar her aşamada bir sistem dahilinde planlanması ve planlama stratejilerinin oluşturulması ve mekansal planlama çalışmalarına aktarılması ile mümkündür. Bugün dünyanın önde gelen prestijli ve yaşam kalitesinin yüksek olduğu kentlerin çoğu yeşil dokuları ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle yeşil alanların planlamasına yönelik çeşitli ülkelerde iyi uygulamalar mevcuttur. Yeşil alan yapısal planı, yeşil altyapı planı, yeşil yol planı gibi farklı çalışmalar yapılmakta ve koruma ve geliştirme yaklaşımları tanımlanmakta bu veriler mekansal planlama politikalarına da yön vermektedir``dedi.

 1/25.000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANINDA YEŞİL ALAN PLANLAMA STARATEJİSİNE İHTİYAÇ VAR

Antalya Kenti 1/ 25.000 ölçekli Nazım İmar Planında yeşil alan sistemi kurulmasına ilişkin bir yaklaşımın bulunmadığını belirten Manavoğlu,`` Farklı kurum ve kuruluşun planlama yetkisi altında bulunan açık ve yeşil alanlar için kent genelinde bütüncül anlamda yeşil alan planlama stratejileri de kurulamamaktadır. Antalya sahip oldukları coğrafi avantajlar nedeniyle yeşil alan sisteminin yaşama geçirilmesi için şansa sahip kentlerimizdendir. Kent içindeki doğal ve kültürel varlıkları,  milli parklarıyla, orman alanlarıyla, kıyı alanlarıyla önemli ölçüde aktif ve pasif olarak kullanılan açık ve yeşil alan varlığına sahiptir. 2040 projeksiyon nüfusu öngörüsüyle hazırlanan Antalya 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı Temmuz 2017 tarihinde Büyükşehir Belediye meclisinde onaylanmıştır. Bu planla ilçe sınırları dahilindeki özel kanunlara tabi ve plan onama yetkisi farklı idarelerde olan yeşil dokuyu da bünyesinde barındıran; turizm alanları, turizm merkezleri, kültür ve turizm gelişim bölgeleri, korunan alanlar (özel çevre koruma bölgeleri, doğal sit alanları, milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı, yaban hayatı geliştirme sahası v.b.) özelleştirme kapsamında alanların bir kısmı bu planın onama sınırları dışında tutulmuştur`` şeklinde konuştu.

Okunma Sayısı: 544

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2020
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.