TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

21 HAZİRAN 2018 PERŞEMBE  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

ANKARA ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      ANKARA’DA İÇME SUYU FİYATI ADI ALTINDA YAPILAN SOYGUNA SON VERİLSİN!

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 24.08.2017
Güncellenme Zamanı: 24.08.2017 13:30:27
Yayınlayan Birim: ANKARA

 

Güncellenme Zamanı: 24.08.2017 13:30:55

İnsani bir hak ve kamusal hizmet sunumu olan içme suyu, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından fahiş fiyatla Ankara halkına satılmaktadır. Tarafımızca belirli Büyükşehir Belediyeleri`nin fatura belgeleri ve internet sitelerinde ilan edilen su tarife ücretleri incelendiğinde içme suyu ile ilgili olarak en pahalı hizmet sunumunun Ankara`da gerçekleştiği görülmektedir (bkz. Ek-1,). 4 kişilik bir aile için Ankara`da su fiyatları aylık 100 tl`ye yaklaşmaktadır. Asgari ücretin 1404 TL olduğu düşünüldüğünde asgari ücretli kişi bir ay içerisinde çalıştığı yaklaşık 2,5 günü sadece ailesinin "temiz" su ihtiyacını karşılamak için çalışmaktadır.

Ankara`da neredeyse bir soygun haline gelen bu süreç esas itibari ile Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllardır sürdürülen yanlış kentleşme politikalarının sonucudur. Ankara`ya yıllardır salt rant gözüyle bakan Büyükşehir Belediyesi yönetimi altyapı yatırımlarını kriz yaratma seviyesine gelene kadar önemsememiştir. Bu durum ulaşımdan, kanalizasyon altyapısına kadar Ankara`nın yaşadığı birçok hazin durumda karşımıza çıkmıştır.

Bir kentin yurttaşlarının sağlıklı ve kaliteli yaşamının en önemli bileşenlerinden olan içme suyu da Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllarca önemsenmemiş, ötelenmiş ve en son tüm kentti etkileyen kriz olarak karşımıza çıkmıştır. Kızılırmak`tan getirilen ve Ankara`nın içme suyu ihtiyacını karşılamaya yönelik gerçekleştirilen proje de bunun en son ve çarpıcı örneğidir. Kızılırmak suyunun içme suyunda kullanılmaya başlanmasıyla musluğumuzdan akan suya güvenemediğimiz bu günlerde ise Melih Gökçek 10.08.2017 tarihinde sosyal medya hesabından "Elbette Kızılırmak suyu diğer barajlarımızdan gelen su kadar lezzetli değil. Ama susuzluk mu yoksa lezzeti olmasa da su mu derseniz… biz su deriz." şeklinde açıklamalarda bulunmuştur. Yıllardır araştırma ve tartışma konusu olan Kızılırmak suyunun içme suyuna karışması ile ilgili kaygılar hepimizi etkilemişken bu açıklamayla endişelerimiz bir yönetici gözünde sadece suyun "lezzet"ine indirgemiş ve ne yazık ki susuzluk kaygısı ile yurttaşlara gözdağı verilmiştir.

Bununla yetinilmemiş Ankara Büyükşehir Belediyesi bu süreci Ankara kenti açısından bir soygun sürecine çevirmiştir. Bugün faturalarımıza yansıyan ücretler Büyükşehirler içerisinde en pahalı ücret seviyesine erişmiştir. Ankara`da sadece 2 m3  su kullanımı için 19,36 TL, 4m3 su için 32,91 tl, 9 m3 su kullanımı için ise 66,36 tl fiyat ödenmektedir. Bu fiyatlarla Ankara`da suyun m3 fiyatı neredeyse 10tl`ye yaklaşmaktadır. Faturalara yansıyan bu oran Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından internet sitesinden açıklanan su fiyatlarının çok üstündedir.

Bu noktada hatırlatmakta fayda var ki, mevcut gelişme durumu sonucunda Ankara su sıkıntısı yaşayan bir kent olmasına rağmen içme suyu özelliğine sahip olan ve Ankara`nın belli oranda içme suyu ihtiyacını karşılayan Bayındır Barajı içme suyu havzası olmaktan çıkarılmıştır. Akabinde bu bölge kentsel dönüşüm alanı ilan edip yapılaşmaya açılmak için bizatihi Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmalar yürütülmüştür. Yani su sıkıntısı yaşayan bir kent olan Ankara`da içme suyu özelliğine sahip olan bir baraj salt rant amacıyla, zengin kesimlerin konut projelerinde konut satış fiyatlarını yükseltecek bir su kütlesi olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Bununla birlikte yine Ankara`da birçok kırsal bölge kentsel dönüşüm alanı ilan edilmiş, bu bölgelerde hızla sürdürülen inşaat faaliyetleri yer altı su seviyesinin hızla düşmesine sebep olmuştur.

Bu durum su ihtiyacının neredeyse tamamının, "lezzetsiz" olduğu Melih Gökçek tarafından da kabul edilen ve taşıma, arıtma gibi masrafların çok daha fazla olduğu Kızılırmak`tan karşılanması ile sonuçlanmıştır. Sonuç olarak ortaya çıkan kıtlık durumu Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından fırsata dönüştürülmüş ve içme suyu Türkiye`nin en pahalı içme suyu olmuştur.

Ankara Büyükşehir Belediyesi`ni acilen, artışından bizzat kendisinin sorumlu olduğu, içme suyu fiyatlarını düşürmeye, bundan sonraki sürece ilişkin de kenti sadece yapı kütlelerinden ve yollardan oluşan bir mekan olarak değil, insanca yaşam koşullarının yaratıldığı, temiz içme suyundan, temiz havaya kadar tüm hizmet sunumlarını içeren ve gözeten bir planlama anlayışına davet ediyoruz. 

Bu kapsamda tüm Ankara halkını da Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin içme suyu ile uyguladığı politikaları sorgulamaya davet ediyoruz.

Tmmob Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

 

 


(72 KB) (24.08.2017 12:11:02)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Adobe® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Adobe® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 40

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2018
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.