TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

15 AĞUSTOS 2018 ÇARŞAMBA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

İZMİR ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      KÜLTÜRPARK İÇİN ADALET ÇAĞRIMIZ KARŞILIK BULDU

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 01.09.2017
Güncellenme Zamanı: 02.10.2017 12:05:25
Yayınlayan Birim: İZMİR

 

Kültürparkta tüm canlılar için sürdürdüğümüz yaşam alanı, kent hakkı, ekoloji mücadelemiz ne mutlu ki Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın kararı ile bir kazanıma dönüştü. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Nisan 2016 tarihinde 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu`na sunulan Kültürpark Revizyon Projesi, Koruma Amaçlı İmar Planı olmadığı için proje kurul tarafından onaylanmamış ve dolayısıyla söz konusu proje iptal edilmiş durumdadır.

İçerisinde birçok bileşeni barındıran Kültürpark Platformu olarak TMMOB‘a bağlı meslek odalarının bilimsel raporları ile süreci başından sonuna kadar yakından takip ettik ve bu sürede her zaman kamuoyunu gidişat hakkında bilgilendirdik. 90 yıllık tarihe sahip çıkmak, Kültürparkın çocukları olarak bizler için önemli bir sorumluluktu ve bu sorumluluğun bilincinde olarak eylemliliklerimizi sürdürmeye gayret ettik. Projenin sahibi başta İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve neredeyse diğer tüm İzmir İlçe Belediye Başkanları bu projenin mevzuatlara aykırı olduğunu kendilerine raporlarımızla iletmiş olmamıza rağmen İzmir tarihinde görülmemiş bir şekilde karşımıza çıkıp, projeyi halka rağmen savunan bir basın açıklamasını gerçekleştirdiler. Bu hukuksuzluğa karşı imza kampanyası düzenledik ve halktan büyük ilgi gördü ve imzalı dilekçeleri İzmir Büyükşehir Belediyesine ilettik ancak yine hiçbir karşılık alamadık. Kent yöneticilerimiz bilimden ve hukuktan yana olan meslek odalarımızı ve halkı yanına almaktan ziyade ticaret odasını ve bazı sermaye gruplarını yanına almayı tercih etti. Tüm baskı ve sindirme girişimlerine rağmen bizler yılmadık ve mücadelemizin haklılığı ilgili kurum tarafından da ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta sekizincisini gerçekleştirdiğimiz her pazar düzenlediğimiz ‘Kültürpark‘ta Neşeli Bir Gün Şenliğimiz‘ ile Kültürparkta sekiz haftadır bilfiil varolduk ve Nasıl Bir Kültürpark istiyoruz diyerek asıl Kültürpark‘ın sakinleri olarak, halkın tüm kesimlerini kapsayan bir eylemlilikle sözlerimizi çoğaltmaya başladık. Biz bu süreci olması gerektiği gibi halktan doğru büyütmeye ve bu zamana kadar Kültürparkı betona, işgaliyelere teslim eden, doğal, tarihi ve kültürel yapısına zarar veren ve verecek tüm uygulamalara karşı bu sözleri çoğaltmaya devam edeceğiz. Ve halka ait Kültürpark‘ın Anayasasını yazmaya niyetliyiz. Tüm İzmir‘liyi birlikte üretmeye davet ediyoruz.

Kadifekale‘den, Basmane‘den, Buca‘dan, Bornova‘dan, Karşıyaka‘dan, Foça‘dan, Aliağa‘dan İzmir‘in dört bir yanından bize destek veren gücümüze güç katan tüm dostlarla yürüttüğümüz 18 aylık mücadelemizin kazanımını tüm İzmir‘e armağan ediyoruz.

Mücadelemiz Kültürparka ve tarihi kent merkezimize sosyal, kültürel, doğal ve tarihi bir yıkıma yol açacak Basmane Çukuru olarak bilinen alanda yapılması planlanan 270 metre yüksekliğindeki kompleks bir yapıyı önlemek adına devam edecek. Kültürparkın sermayenin arka bahçesi olmasına izin vermeyeceğiz!

Gücümüzü iktidar ya da yerel yönetimden değil; mimarlığın, şehir planlamasının insana ve doğaya ve kültüre saygı anlayışı ile akıl, bilim ve yasalardan alıyoruz.

Yaşamın olduğu her alanda HAK, HUKUK, ADALET demeye, sesimizi daha fazla duyurmaya devam edeceğiz.

 

Biz diyoruz ki;
Kültürpark‘ın sesi; İnciraltı‘ndaki yalıçapkınından, Kuş Cenneti‘ndeki flamingodan, Karabağlar Uzundere‘den, Aliağa Foça‘dan, EfemÇukuru‘ndan, Yayla Köyden, Yırca‘dan bir başka Basmane`den, Kadifekale`den, Agora‘dan bir başka duyulur.

 

KÜLTÜRPARK PLATFORMU

Okunma Sayısı: 49

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

 
Copyright © 2007-2018
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.