TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

14 ARALIK 2018 CUMA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

MUĞLA ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      RACİ BADEMLİ İYİ UYGULAMALAR YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI.

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 25.10.2017
Güncellenme Zamanı: 25.10.2017 11:36:24
Yayınlayan Birim: MUĞLA

 

TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından, 01.09.2003 tarihinde kaybettiğimiz değerli hocamız Prof. Dr. Raci Bademli anısına ilk olarak 2003 yılında düzenlenen ve iki yılda bir tekrarlanan Raci Bademli İyi Uygulamalar Ödülü Yarışması`nın Jüri Değerlendirme Toplantısı 20 Ekim 2017 tarihinde ŞPO Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi`nde gerçekleştirilmiştir.

 

Yarışmaya başvuran 9 proje (Lüleburgaz Belediyesi 7 proje, Atılım Üniversitesi 1 proje ve Menteşe Belediyesi 1 proje ile yarışmaya katılmıştır) şartnamede belirlenen değerlendirme kritelerleri doğrultusunda incelenmiştir.

 

Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucu;

 

-      Lüleburgaz Belediyesi tarafından gerçekleştirilen "Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi / LYKA" projesine  "İYİ UYGULAMA ÖDÜLÜ" verilmesine;

-      Menteşe Belediyesi tarafından gerçekleştirilen  "Menteşe Belediyesi Hizmet Binası (Kültür Evi)" projesine  "İYİ UYGULAMA ÖDÜLÜ" verilmesine;

-      Lüleburgaz Belediyesi tarafından gerçekleştirilen "Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi/LYFA" projesine  "ÖZENDİRME ÖDÜLÜ" verilmesine;

-      Lüleburgaz Belediyesi tarafından gerçekleştirilen "Kent Çekirdeği Yayalaştırma Projesi" ve "Sokullu Hamamı Restorasyon Projesi" ne  "ÖZENDİRME ÖDÜLÜ" ;

Verilmesine oy birliğiyle karar verilmiştir.

 

Ödül almaya hak kazanan projelerin değerlendirme raporları aşağıda yer almaktadır;

 

Lüleburgaz Belediyesi tarafından gerçekleştirilen "Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi / LYKA

Başarıyla uygulanmış çok boyutlu bir proje olması, farklı kurumlar arası işbirliğini geliştirici ve STK çalışmalarını destekler mekânlar sunması, kentin toplumsal yaşamına katkı sunan yaratıcı ve kadınların toplum yaşamına katılımını güçlendirici olması, kültür-sanata yönelik üretim odaklı proje olması sebebiyle "İyi Uygulama Ödülü"  almaya değer bulunmuştur.

 

Menteşe Belediyesi tarafından gerçekleştirilen  "Menteşe Belediyesi Hizmet Binası (Kültür Evi)

Tarihi doku içinde harap durumda bulunan Tescilli bir yapıyı restore – rekonstrukte edilmesi yoluyla, kente kültürel bir kullanım kazandırılması başarılı bulunmuştur. Ayrıca projenin farklı finansman kaynaklarını iyi bir finansal yönetim becerisi kullanarak restorasyon çalışmalarının gerçekleştirilmiş olması da başarılı bulunmuş ve bu nedenlerle "İyi Uygulama Ödülü" verilmesi uygun görülmüştür.

Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi/LYFA

Gençlere yönelik sportif eğitim amacı taşıyan uygulanmış bir proje olması, mimari uygulama aşamasında çevre duyarlı yaklaşımlar içermesi gibi nedenlerle jürinin olumlu görüşünü almıştır. Ayrıca projenin, ilgili idarenin sosyokültürel etkinlikleri zenginleştiren, yaşam ve mekân kalitesini artıran üst ölçekli "Akademiler" vizyonunun bir parçası olması; projenin "Özendirme Ödülü"ne layık görülmesini sağlamıştır.

 

Sokollu Hamamı Restorasyon Projesi ve Kent Çekirdeği Yayalaştırma Projesi

Sokollu Hamamı Restorasyon Projesi; kent merkezine hareketlilik getiren, gece yaşamını canlandıran; yıpranmış bir anıtsal bir yapıyı restore ederek kente yeniden kazandıran bir proje olması nedeniyle jüri üyelerince başarılı bulunmuştur.

Ancak uygulama sonrası hamamların işlevlerinin değiştirilerek Belediye Meclis Salonu olarak kullanıma açılması sorunlu bulunmuştur. Eski işlevi olan "hamam" olarak kullanıma açılması ya da müze/kültür merkezi v.b gibi toplumsal amaçlı kullanılmasının daha uygun olabileceği belirtilmiştir.

Kent Çekirdeği Yayalaştırma Projesi; Kentsel ölçekte, kent merkezinde taşıttan arındırılmış yaya ağırlıklı, uygulanmış proje olması ve Sokollu Külliyesi Projesi ile bütünleşen bir uygulama olması sebebiyle başarılı bulunmuştur.

Ancak Hamam‘ın doğusunda yoğun ağaçların bulunduğu Zübeyde Hanım Parkında ağaçların dikkate alınmadan (2013 Google Earth görüntülerine bakılarak anlaşılmıştır) gerçekleştirilen bu proje; mevcut ağaç dokusunu yok etmiş olması sebebiyle jürinin olumsuz değerlendirmesini almıştır.

Proje tasarımında, alanda yer alan ağaçların ve alana kimlik katan diğer öğelerin (yıkılan Cumhuriyet dönemi yapısı gibi) projenin en başında göz önünde bulundurularak ve korunarak projeye devam edilmesi gerekliliği vurgulanmıştır.

Sokollu Hamamı Restorasyon Projesi ile çevre düzenlemesi ve  Kent Çekirdeği Yayalaştırma Projesi  yukarıda belirtilen eleştirileri ile bir arada değerlendirilmiş; Jüri tarafından "Özendirme Ödülü"ne layık görülmüştür.

 

Yarışmaya katılan tüm belediyelere ve üniversitelere teşekkür ederiz.

 

 

Not: Tüm projeler 7-8-9 Kasım tarihleri süresince Konya/Mevlana Kültür Merkezi`nde sergilenecektir. Proje sahibi kurumlara plaketleri, 7 Kasım`da düzenlenecek Raci Bademli İyi Uygulamalar Yarışması Ödül Töreni`nde kendilerine verilecektir. 

Okunma Sayısı: 31

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

 
Copyright © 2007-2018
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.