TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

24 KASIM 2020 SALI  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

ANTALYA ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      KENTSEL PLANLAMALAR OLDU BİTTİYE GETİRİLMEMELİ

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 08.11.2017
Güncellenme Zamanı: 10.11.2017 15:04:52
Yayınlayan Birim: ANTALYA

 

 
KENTSEL PLANLAMALAR OLDU BİTTİYE GETİRİLMEMELİ
 

Kentsel planlama çalışmalarında kamu yararının, şehirciliğin esas ve ilkelerinin unutulmaması gerektiğini hatırlatan Başkan Manavoğlu, noktasal planlamaların oldu bittiye getirilmemesini söyledi.

Antalya Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Başkanı ve Kent Konseyi İmar Planlama Çalışma Grubu Başkanı Dr. Ebru Manavoğlu, şehirlerin planlanmasında ve kentsel projelerde kamu yararı, şehircilik ilkeleri ve planlama esasları önceliğin olması gerektiğini vurguladı. 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü dolayısı ile yaptığı açıklamada, "Şehircilik evrensel karakterde planlama kavramını da içeren toplumun gelişmesiyle doğrudan ilgili düşünmeye ve eyleme dönük karakterde bir olay ya da olaylar bütünüdür" dedi. Manavoğlu, kıyıların kamuya açık alanlar olduğuna da dikkat çekti.

ANTALYA‘NIN NÜFUS YOĞUNLUĞU

"Dünya nüfusunun yarısından fazlasının şehirlerde yaşadığı günümüzde Türkiye nüfusunun da yüzde 92‘si il ve ilçe merkezlerinde yaşamaktadır" diye konuşan Manavoğlu, "Antalya kenti ülke ortalamasının üzerindeki nüfus yoğunluğuyla, her yıl artan nüfusuyla son 50 yılda hızlı bir değişim ve dönüşüm geçirmiş ve geçirmeye devam etmektedir. Değişen ihtiyaçlar ve beklentiler kentleri yeniden şekillendirmekte, bu süreçte, doğal alanlar, kıyılar, hassas alanlar,  yeşil alanlar, orman ve tarım alanları önemli bir baskı altında kalmaya devam etmektedir" diye konuştu.

TAŞKIN VE AFETLERE KARŞI ÖNLEM

Kentsel planlama çalışmalarında, kamu yararının planlamanın ve şehirciliğin esas ve ilkelerinin temelinde yer alması, kamunun yararının her durumda kişisel çıkar üzerinde tutulmasının sağlanması gerekmekte olduğuna dikkat çeken Başkan Dr. Manavoğlu. "Antalya kenti gelişimini sürdürülebilir kılması için öncelikle yönetimlerin de bu anlayışa sahip olması ve Antalya kenti önceliklerinin ve ihtiyaçlarının teknik ve bilimsel veriler göz önünde bulundurularak belirlenmesi gerekmektedir. Özellikle; Antalya kentinin en önemli sorunu olan Taşkın ve Afetlere karşı önlem alınmalıdır" dedi.

KIYILAR KAMUYA AÇIK ALANLARDIR

Açıklamasında Antalya‘nın kıyılarının kamuya açık alanlar olduğuna da dikkat çeken Başkan Manavoğlu, "Konyaaltı Sahili ve Lara sahili Antalya kentinin en önemli sahillerinden olup buraların halka açık, serbest kullanımının sürdürülmesinden ödün verilmemelidir. Kentsel planlama süreçlerindeki oldubitti yaklaşımlarından vazgeçilmelidir. Planlar ve projeler onaylandıktan sonra değil planlama sürecinde katılımcılık ve kamu yararı yaklaşımıyla oluşturulmalıdır" diye konuştu.

YÜK GETİREN NOKTASAL PLAN KARARLARI

Manavoğlu şöyle devam etti: "Kamusal alanlarımızın toplumun her kesimi için; kadın, yaşlı, çocuk ve gençler için daha yaşanabilir olması, hareket kabiliyeti kısıtlı vatandaşlarımız için daha ulaşılabilir ve güvenli olması konusunda engeller aşılmalı, gerekli mekânsal düzenlemeler yapılmalıdır. Çevresel ve ulaşım ilişkileri düşünülmeden yapılan noktasal plan kararlarının kentlilere getirdiği yük sorgulanmalıdır. ŞPO olarak, kentimizdeki, kent kültürünü geliştirmeye, kentlilik bilinci ve yerel yönetimlerin sosyal ve teknik altyapı donatılarını arttırmaya yönelik her türlü çabalarını desteklemekteyiz."  

 

Bağlantılar: 
Preview by Thumbshots.org
www.antalyahurses.com/kentsel-planlamalar-oldu-bittiye-getirilmemeli/432397/
 
 

Okunma Sayısı: 65

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2020
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.