TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

16 ŞUBAT 2019 CUMARTESİ  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      KADINLAR OLARAK YAN YANA OLMAYA VE MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDİYORUZ!

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 25.11.2017
Güncellenme Zamanı: 30.11.2017 11:17:14
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

 
KADINLAR OLARAK YAN YANA OLMAYA VE MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDİYORUZ!
 

Ülkemizin en yakıcı sorunlarından biri olan kadına yönelik şiddet, var olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren, güç ve baskı uygulayarak kadınların bedensel veya ruhsal açıdan zarar görmesine neden olan insan hakları ihlalidir. Kamusal ya da özel alanlarda kadınlara fiziksel, duygusal, sosyal, ekonomik ve cinsel anlamda zarar veren ya da verebilecek olan tehdit, baskı, kısıtlama, temel ihtiyaçlarından yoksun ve kendine muhtaç bırakma, zorlama, kontrol altına almaya çalışma, aşağılama, görmezden gelme, özgürlüğün keyfi olarak engellenmesi gibi birçok şekilde görülen cinsiyete dayalı bir eylemdir.

Kadına yönelik şiddet önemli bir toplumsal sorundur. Kadınlar, özel ve kamusal alanlarda sınırlandırılmakta, görülen veya görülmeyen sınırlarla özgürleşmesi engellenmekte, "sınırların ihlali" durumunda erk`ek şiddeti ile taciz, tecavüz, cinayet ile karşılaşmaktadır. Namus, töre, gelenek kavramları ile kadınların hayatları kontrol altına alınmakta, pembe otobüsler, hanım lokalleri vb. ile kamusal alanlardan dışlanmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Ülkemizde ortalama 10 kadından dördü erkek şiddetine maruz kalıyorken; 2016 yılında 397 kadın; 2017 yılının ilk on ayında ise 240 kadın erkek şiddeti ile aramızdan ayrılmıştır. Yine verilere göre 2017‘nin ilk 10 ayında erkekler 77 kadına tecavüz etti, 338 kadına şiddet uyguladı, 207 kadını taciz etti, 286 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmuştur. Geçtiğimiz Ekim ayı verilerine göre ise erkekler 31 kadını öldürdü, 13 kadına tecavüz etti,  32 kadına şiddet uyguladı,  17 kadına taciz etti ve 28 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmuştur.

 

Kadına yönelik şiddetin bu kadar artmasının şaşırtıcı olduğunu veya nedeninin medyadaki görünürlüğünün artması olduğunu asla düşünmüyoruz. Yürütülen kadına yönelik politikalarda sistemli bir geriye gidiş vardır. Eğitim müfredatı toplumsal cinsiyet rollerindeki eşitsizlikleri pekiştirmekte, dini referanslarla kanuni düzenlemeler yapılmakta, kamusal alanlar erkek mekânlarına dönüştürülmekte, toplumsal algıyı oluştururken kadına yönelik şiddet haberleri mağduru "aranmış", faali gizler eril dili olağanlaştırmaktadır. Bu şiddet sarmalında kalan kadın, yaşadığı mekânda kentsel hizmetlerin eşitsiz dağılımı sonucu bir kez daha şiddete uğramaktadır. Kadın kimliğinden dolayı erkeklerle eşit kullanamadığı, erişemediği kamusal alanların güvenli hale getirilmesi yerine pembeleştirilmiş sınırlı kentsel hizmet önerilmesi sorunun çözümünden öte derinleşmesine hizmet etmektedir. Erkekler tarafından içselleştirilmiş ve kadınlara açık veya gizli olarak sınırlandırılmış mekânları kullanırken uğradığı taciz, tecavüz, şiddet gibi vakalarda şiddeti uygulayan erkek bireyin davranışı sorgulanmamakta ya da caydırıcı cezalar verilmemekte, kadının o mekânda, o zaman diliminde ne aradığı, nasıl davrandığı, ne giydiği vb. sorgulanmaktadır.

Kadın derneklerinin ve örgütlerinin itirazlarına rağmen, hiçbir kadın vekilin yasa lehine söz almadığı Müftülük Yasasının (Müftülere nikâh yetkisi verilmesinin)  "isteseniz de istemeseniz de" denilerek Meclis Genel Kurulu`nda kabul edilmesinin hemen ardından hükümetin boşanma sürecinde arabuluculuk uygulamasını hayata geçirmeyi hedeflediklerini açıklaması tesadüfi değildir. Oysaki boşanma süreçleri, kadınların en çok şiddetle karşılaştığı durumdur. 

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi, yetersiz polisiye/güvenlik tedbirlerinin arttırılması ile değil, ekonomik ve toplumsal hayatın eşitlik ilkesi kapsamında düzenlenmesi ile mümkündür. Kadınları eşit ve özgür bireyler olarak görmeyen, onları sadece ailenin bir parçası olarak gören bir zihniyetin bu sorunu da çözemeyeceği ortadadır.

Kadınların ciddi emeklerle, mücadelelerle kazanılmış, İstanbul Sözleşmesi ile güvence altına alınmış haklarının yıpratılmasına, demokrasiden yana olanlar tarafından hiçbir şekilde göz yumulmamalıdır.

Bu nedenlerle, 25 Kasım "Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü`nde kadınları birlikte olmaya ve haklarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.   

 

TMMOB Şehir Plancıları Odası

 

Kadın Komisyonu

 

Okunma Sayısı: 95

Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2019
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.