TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

19 MART 2019 SALI  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

ANKARA ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      DEMİRKAFES`TEN BETONDAN DUVARA: YİNE PLAN İPTALİ, YİNE DE İNŞAATA DEVAM

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 16.03.2018
Güncellenme Zamanı: 16.03.2018 11:34:23
Yayınlayan Birim: ANKARA

 

Güncellenme Zamanı: 16.03.2018 11:34:14

"Çukurambar öldü" söylemiyle kamuoyu oluşturulan şehrimizde, Çukurambar‘ın ve şehrimizin en uzun soluklu arazi spekülasyonunun yaşandığı YDA Center (eski Demirkafes/ Çelikkafes) alanına konu olan davamızda plan iptali kararının alındığını, fakat bu karara rağmen inşaatın durmaksızın devam ettiğini bildirmek isteriz.

Ankara, son 15 yıldır alınan planlama kararları ve yapılan plan değişiklikleri ile yaşam kalitesinin giderek düştüğü, yaşamanın zorlaştığı ve her gün yeni sorunları ortaya çıkan bir kent haline getirilmiştir. Bu sorunun yoğun bir şekilde yaşandığı Söğütözü ve Çukurambar semtleri, kentsel gelişimin ve servis hizmetlerinin, kentin batı koridoruna yönlendirilmesi ile Eskişehir yolunun halihazırda var olan trafik problemine ek yük getirecek olan yoğun yapılaşma kararlarının alındığı, rant odaklı projelerin, sorunlu planlama deneyimlerinin, mevzuata aykırı plan kararlarının ve parsel bazlı karar değişikliklerinin merkezi olmuştur. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Tuna, geçtiğimiz günlerde verdiği dikkat çekici demeçte Çukurambar bölgesinin kötü planlandığı, yoğun yapılaşmadan ötürü ‘öldüğünü‘ dile getirilmiştir.

Açıktır ki, Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nin büyük sermayedarların çıkarlarını gözeten plan kararları ve uygulamaları şehrimizdeki bu sorunlara zemin hazırlamıştır. Ayrıca, davalarımıza temel olan konular kapsamında yer alan, ülke genelinde yaşanan imar uygulamalarının sonuçları ise birçok karar verici tarafından da eleştiri konusu haline gelmiştir. Örneğin, geçtiğimiz sene Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, belediyelerde en büyük hırsızlıkların imar uygulamalarında yaşandığı ve parsel bazlı imar değişikliklerinin en büyük bela olduğu açıklamalarını kamuoyu ile paylaşmıştır. Benzer şekilde, Çukurambar bölgesindeki yoğun yapılaşma problemini referans alırsak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki verdikleri demeçlerde kentlerimizde yoğunluk artışına izin verilmeyeceğini ve yatay yapılaşmanın yaygınlaşması gerektiğine yönelik fikirlerini beyan etmişlerdir. Öncelikle belirtmek isteriz ki, karar verici konumda olan bu kişilerin Odamızın kuruluşundan beri yürütmekte olduğu rant karşıtı mücadeleyi bir açıdan destekler nitelikte beyanlarını dikkat çekici buluyoruz. Ancak, bütün bu fikir ve söylemlerin pratikte karşılığını bulmadığı, alınan onlarca mahkeme kararını hiçe sayar bir şekilde hukuken ruhsat iptali ve yürütmeyi durdurma kararları alınmış uygulamaların inşaatlarının devam etmekte olduğu açıkça görülmektedir.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak kuruluşumuzdan bu yana, Anayasa‘dan aldığımız güç ile sermaye gruplarının çıkarları doğrultusunda oluşan, kentsel yaşam kalitemizi düşüren ve herhangi bir bilimsel temele de dayanmayan planlama kararlarına karşı tepkimizi birçok zorluğa rağmen hukuk zemininde yürütmeye devam etmekteyiz.  Davaya konu olan kamuoyunda Demirkafes/Çelikkafes olarak bilinen Söğütözü 29096 ada 10 parsel, kentimizin en büyük ihtiyaçlarından biri olan açık-yeşil alan niteliğindeki Atatürk Orman Çiftliği arazisidir. Bu arazi, önce AOÇ Koruma Nazım İmar Planında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nin gelişimi için tahsis edilmiş, daha sonra yıkımla sonuçlanan ve 8 yıl inşaatı sürdürülen "Demirkafes" projesine ve ardından YDA Center projesine mekan olmuştur. Bu hukuksuz süreçlerle kamu bütçesi büyük zarara uğratılmış, kamu ihtiyaçları hiçe sayılmış, hukuksuzluğun önünü açabilmek adına sürekli benzer plan değişiklikleri ile faaliyetlerin yürütülmesi amaçlanmıştır. ‘YDA Center‘ projesinin yer aldığı alanda, benzer çok sayıda mükerrer plana karşı şube olarak yürüttüğümüz hukuki mücadele sonucu toplam 5 adet plan iptali kararı ilgili mahkemelerce verilmiştir. Hukuki süreçle ilgili detaylı bilgiyi bağlantı üzerinden geçtiğimiz yıl yaptığımız açıklamadan edinebilirsiniz. Söz konusu proje ile ilgili Ankara 3. İdare Mahkemesi tarafından 30 Ocak 2018 tarihinde yine kazanımla sonuçlanan davamızda da plan iptali kararı verilmiştir. Bu karar sonrası söz konusu projenin ruhsatının iptal edilip, inşaatının durdurulması gerekmektedir. Ancak yapılan inceleme sonucu alanda inşaat çalışmasının devam etmekte olduğu ve bu hukuksuzluğa göz yumulduğu görülmektedir.

Öncelikle yaşanılan tüm bu süreçlere rağmen, kentlerimizin ilgili idarelerce büyük sermaye gruplarına peşkeş çekilmesine, kamu ihtiyaçlarının ve sorunlarının hiçe sayılmasına, mükerrer plan kararları ile adeta mesleğimizle dalga geçilmesine, hukuksuz bir planlama ve inşaat hırsına karşı sürdürmekte olduğumuz haklı mücadelemize her alanda devam edeceğimizi bildirmek isteriz.

Meslek alanımızda yıllardır sürdürdüğümüz hukuki mücadelenin kazanımla sonuçlandığı birçok plan kararına rağmen inşaatın devam etmesi ile suç işlendiği ve hukukun hiçe sayıldığı uygulamalara devam edilmektedir. Alınan mahkeme kararlarına rağmen, şehrimizde hukuksuz bir biçimde yükselmekte olan ‘YDA Center‘ ve benzeri onlarca projenin Ankara‘ya geri döndürülemeyecek hasarlar vermeden derhal sonlandırılması gerekmektedir. Mahkeme kararlarına rağmen devam eden inşaat süreciyle suç işlendiğini beyan eder, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna‘nın, basına verdiği demeçlerin yanı sıra konu ile ilgili gereken somut adımları da atması, ilgili inşaatları iptal etmesi ve yıkım kararı alması çağrımızı kamuoyuna duyururuz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Okunma Sayısı: 113

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2019
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.