TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

16 OCAK 2019 ÇARŞAMBA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

İZMİR ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      AKP İL BAŞKANI ŞEHİR PLANCISI AYDIN ŞENGÜL’ÜN ODAMIZI YIPRATMAYA YÖNELİK YAPTIĞI AÇIKLAMALARA CEVABIMIZDIR

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 20.03.2018
Güncellenme Zamanı: 20.03.2018 15:48:34
Yayınlayan Birim: İZMİR

 

 AKP İl Başkanlığına yaklaşık bir ay önce atanan "şehir plancısı" Aydın Şengül`ün 15 Mart 2018 tarihinde yerel basında çıkan açıklamalarının meslek odamızı yıpratmaya çalışmaktan başka bir amacı olmadığı aşikardır. Öncelikle meslek odalarının görevlerine ilişkin kendine göre tariflemeler yapmış olan Aydın Şengül`e Anayasa, kanun ve oda yönetmeliklerinde belirtildiği üzere meslek odalarının amacının, "Mesleğin ve meslektaşların hak ve çıkarlarını korumak, şehir planları ve uygulamalarının, planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uygun yapılmasını denetlemek, bu konudaki eksiklikleri, yanlışlıkları ortadan kaldırmak için gerekli çalışmaları yapmakla yükümlüdür." olduğunu hatırlatırız.  

Odamız İzmir`de parsel bazlı değişikliklerle belli kişi ve gruplara sağlanmaya çalışılan ranta karşı mücadele etmekte; mevcut planları delerek, İzmir`in geleceğini ve kamu yararını değil, sermayenin çıkarlarını gözeterek yapılan proje bazlı uygulamalara karşı kenti savunmaktadır. Merak ediyoruz, Aydın Şengül, acaba tam olarak bunlara mı itiraz etmektedir?

Birde açıklamasında Şengül meslek odamızın açtığı davalardan nemalandığı iddiasında bulunmuştur. Kendisinin yeni görevine gelir gelmez asılsız suçlamalar içeren böyle bir açıklama yapma ihtiyacını ve öfkesinin gerekçesinin özellikle İzmir‘de son yıllarda artan talana ve ranta karşı TMMOB çatısı altında diğer meslek odaları ile birlikte meslek odamızın gerçekleştirdiği mücadelenin halk nezdinde ciddi bir karşılık bulmasından mı kaynaklandığını merak ediyoruz.

Kendisi açıklamalarında "devletin bir yatırımı hakkında sakıncaları belirtip, yerine bir şey koymamız gerektiğini" ifade etmiştir. Mensubu olduğu siyasi partinin, uzun süredir TMMOB`yi önünde bir engel olarak gördüğü ve baskı altına almaya çalıştığı bilinmektedir. Buna rağmen, Aydın Şengül nasıl bir meslek odası tahayyül ettiğini söylemekten geri kalmamıştır. Bu tahayyül aslında, İzmir`in talanına itiraz eden değil, bu talan ve rant sürecinin destekleyici bir parçası olan bir meslek odası isteğinden başka birşey değildir. 

Bunlara ek olarak, Aydın Şengül oda yönetiminde mücadele eden meslek emekçilerimize çirkin bir üslupla saldırmaktan da geri durmamıştır. Ancak, Aydın Şengül tek bir konuda haklıdır. Mücadele eden emekçilerimiz kente tıpkı Aydın Şengül gibi bakan patronlar tarafından zaman zaman baskıya maruz kalmaktadır. Fakat, buna rağmen mücadelelerine devam etmektedirler.

Bizde kendisine bir siyasetçinin kente ve halka karşı sorumluluğunu hatırlatarak; henüz yeni atanmış bir görevi yerine getirirken kentin demokrasi kültürünün önemli parçalarından biri olan ve kentine bilim ve hukuğun ışığında SAHİP çıkan meslek odasını bu şekilde asılsız iddialarla suçlayıcı ve ötekileştirici bir üslup ve söylemle karşısına almaya çalışmasının sonuçlarının toplumsal gerilimi ve ayrışmayı derinleştirmesine neden olacağını vurguluyoruz. En çok barışa ve toplumsal huzura ihtiyacımız olduğu bu günlerde Aydın Şengül‘ü yeni görevinde başarılar dileyerek sergilediği bu tavır ve yaklaşımdan bir an önce vaz geçmesini talep ediyoruz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi olarak, kentimizin doğal ve kamusal kaynaklarının yağmalanmasına ve öncelikle kamu yararı ilkesinin her fırsatta göz ardı edilmeye çalışılmasına karşın mücadele etmeyi sürdüreceğimizi; ve odamıza dönük bunun gibi yıpratma hamlelerine izin vermeyeceğimizi kamuoyuna bildiriyoruz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi


Okunma Sayısı: 223

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2019
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.