TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

19 MART 2019 SALI  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

ANKARA ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      OTOPARK 1 LİRA, TOPLU TAŞIMADA ÇİLE PAHA BİÇİLEMEZ

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 20.03.2018
Güncellenme Zamanı: 20.03.2018 17:31:40
Yayınlayan Birim: ANKARA

 

Güncellenme Zamanı: 20.03.2018 17:30:58

20 Mart 2018 günü sabah erken saatlerde, teknik bir arıza sebebiyle Batıkent metrosunu kullanan vatandaşların önce Batıkent durağından otobüsler ile Kızılay‘a aktarılacağı belirtilmiş, ardından metro seferlerinin gecikmeli olarak yapılacağı anons edilmiştir. Yolcular önce aktarma otobüslerine yönlendirilmiş, sonra tekrar metro beklemeleri istenmiştir. Gecikmeli yapılan seferler sonucu pek çok yolcu işine/okuluna geç kalmış, zaman kaybetmiş, mağdur edilmiş ve sorularına cevap bulamamıştır. Metro seferlerinde yarın bundan çok daha vahim bir durum ile karşılaşıp karşılaşılmayacağı belirsizdir. Söz konusu arızayı Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO‘nun neden duyurmamış olduklarını merak ediyoruz.

Ama asıl merak ettiğimiz; izdiham yaşanmasının önüne geçerek ve vatandaşların vakitleri, sağlıkları ve psikolojileri düşünülerek alternatif ulaşım kanallarına yönlendirilmeleri için neden acil durum planlarının yapılmadığı ve bu doğrultuda gerekli önlemlerin alınmadığıdır. Merak uyandıran bu soruların ardında yatan cevabı ise elbette tahmin etmek güç değil. Türkiye‘nin başkenti Ankara, Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllardır bir ulaşım ana planı olmadan anlık çözümlerle yönetilmeye çalışılmaktadır. Bu tür acil durum önlem ve planları, küçük teknik aksaklıklar yaşanırken önemli görünmeyebilir fakat daha büyük arızalarda ve öngörülemeyen olaylarda vatandaşların güvenliği ve belediye hizmetlerinin verimliliği açısından elzemdir. Bunun çözümü de toplu taşım ve erişilebilirlik odaklı bir ulaşım sistemini kurgulamaktan geçmektedir ve bu da Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nin sorumluluğundadır. Ne yazık ki, Ankara Büyükşehir Belediyesi bu sorumluluğunu ısrarla yerine getirmemeye devam etmektedir.

Bugün, bu durumun yaşanmasının ardında yatan en önemli sebepler özel araç sahipliğine yönelik geliştirilen politikalar ve toplu ulaşım ihtiyacının göz ardı edilerek kamu yararına dair bütüncül bir altyapının sağlanmaması ile ilişkilidir. Örneğin, ABB Başkanı Mustafa Tuna geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Kızılay‘da otopark ücretlerine 1 TL standardı getirileceğini belirtmiştir. Belediye Meclisi tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesi‘ne bağlı tüm otoparklarda ilk bir saatin ücretsiz, tam gün ücretinin ise 1 TL olmasına ilişkin karar alınmıştır ve bu karar uygulamaya geçmeyi beklemektedir. Bu kararın, otoparklarda trafik akışını rahatlatmak, vatandaşlarımızı otopark alışkanlığına sevk etmek için alındığı belirtilmiştir.

Toplu ulaşım problemlerini bir türlü çözemeyen Ankara‘da, uygulamaya konan bu politikanın neye, kime ve nasıl hizmet ettiği bellidir. Bu karar ile mütemadiyen toplu taşımda ulaşım sorunu yaşanan Ankara‘da özel araçların trafiğe çıkması teşvik edilirken, toplu taşımda yaşanan sorunlara dair hiçbir adım atılmadığı bir kez daha ortaya konmaktadır. Gelişmiş ülkelerde yapılan ulaşım uygulamalarına bakacak olursak otoparkların toplu ulaşımı destekler nitelikte planlandığını, kent merkezlerinde araç trafiğini azaltmak ve kontrollü bireysel araç kullanımını adına otopark düzenlenmelerinin yapıldığını; tüm bunların toplu ulaşım ve yayalara öncelik veren, insanı merkeze alan düzenlemeler olduğunu vurgulamak isteriz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi‘ne, bir ulaşım planından azade, bilimsel verilere dayanmayan popülist politikaları bir kenara bırakması ve Ankara halkına hak ettiği ulaşım hizmetini sunması için çağrıda bulunuyoruz.

TMMOB Şehir Plancıları Ankara Şubesi

 

Okunma Sayısı: 51

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2019
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.