TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

14 AĞUSTOS 2020 CUMA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

TRABZON ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 23.06.2019
Güncellenme Zamanı: 23.06.2019 15:54:11
Yayınlayan Birim: TRABZON

 

18 Haziran 2019 tarihinde İlimiz, Araklı ilçesinde yaşanan Sel - Su baskını Afeti bir kere daha insanın doğa ile barışık olmayan mücadelesinden doğanın her zaman galip çıktığını göstermiştir. Meydana gelen olay neticesinde büyük çapta maddi hasarın yanında afetin vehametini artıran 10 can kaybı yaşanmıştır. Bu noktada önemle belirtmek gerekir ki bu denli büyük kayıpların yaşanmasının sorumlusunu sadece doğa ve meydana gelen afet olayı olarak nitelemek saf dilli bir yaklaşımla bilimi ve tekniği ayaklar altına almakla eşdeğerdir. Kamuoyuna altına çizerek bir kez daha açıklamak isteriz ki ülkemizde, bölgemizde ve özellikle ilimizde meydana gelen bu tür olayların yadsınamayacak derecede sorumlusu insan faktörüdür.  Yerleşim ve ulaşım imkânları kısıtlı olan ilimizde adeta insan eliyle doğaya meydan okuyan aynı zamanda ciddiye almayan bir tutum oluşmuş, devlet mekanizması ise başına buyruk gelişen bu durumu kontrol etmek bir kenara dursun imar affı gibi akıl almaz yasal düzenlemelerle adeta kuralsızlığı teşvik etmiştir. Araklı ilçemizde yaşanan vahim olayın faili bugüne değin üzerine düşen görevleri yerine getirmeyen kamu kurumlarıdır.

Şehir plancıları odası Trabzon şubesi olarak bilim ve tekniğe, mesleki ilke ve esaslarımıza sarsılmaz bir inançla bağlı kaldık ve planlamaya paydaş tüm kesimleri de bu yola davet ettik. Yaşanan olaylar bir taraftan haklılığımzı ortaya koyarken bu noktada başarısız olduğumuzu da üzülerek görmemizi sağlamıştır. Planlama ciddi bir disiplindir ve birçok farklı meslek grubundan edindiği veriler doğrultusunda şekillenir.  Kıyıların doldurularak talan edilmesinden, dere yataklarında yerleşime izin verilmesine, korunması gerekli hassas alanların rant uğruna imara açılmasından yaylalarda, meralarda, hazine alanlarında ve orman alanlarında yapılaşmaya göz yumulmasına kadar üzerinde önemle durulması gerekli konuların yanında; bütünleşik bir yaklaşımla, tüm kesimleri kapsayıcı ve tüm görüşleri ciddiye alacak bir planlama anlayışını yetkili tüm mercilere bir kere daha salık vererek hatırlatmak isteriz.

Yaşanan olay ilk değil ve malesef gerekli önlemler alınmadığı, doğa ile barışık bir planlama anlayışı benimsenmediği sürece son da olmayacak. İlimizde son yıllarda yaşanan acı tecrübeler bir kere daha afet sakınım planlamasının önemini ortaya koymuştur. Bu kapsamda en kısa zamanda afete duyarlı ve riskli alanlar belirlenerek gerekli çalışmalar başlatılmalıdır. Kıyı kesiminde üstü kapatılmış veya şu  anda akmayan kuru dereler denizle buluşturulmalı, iç ve kırsal kesimler de aynı yaklaşımla dere yataklarındaki yapılaşmadan arındırılmalıdır. Kontrolsüz, plansız ve projesiz yol  ve yapılaşmaya izin verilmemeli, derelerde harfiyat dökümününün önüne geçilmelidir. Kıyı şeridi boyunca yüzey sularının denize ulaşmasını engelleyen karadeniz sahil yolunun sorunlu kısımları belirlenerek set işlevi ortadan kaldırılmalıdır. Planlı ve kontrollü şehircilik anlayışıyla en küçüğünden en büyüğüne belediyeler kanununların verdiği görev ve sorumluluklarını yerine getirmelidir. Tüm kamu erki seferberlik anlayışı içerisinde kanunların kendilerine verdiği görevleri yerine getirmediği ve problemleri çözmediği sürece yaşanan olayın benzerinin yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Sonuç olarak, yaşanan sel olayında başta hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınları olmak üzere tüm vatandaşlarımıza başsağlığı diliyor, bundan sonraki doğa olaylarının afete dönüşmemesi için tüm idari kurumları ivedilikle çalışmaya ve bilimsel gerçeklikler doğrultusunda gerekli adımları biran önce atmaya davet ediyoruz

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Basın Açıklaması
(106 KB) (23.06.2019 15:52:45)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Adobe® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Adobe® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 115

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2020
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.