TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

01 HAZİRAN 2020 PAZARTESİ  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      ETKİN KORUNAN DOĞAL ALANLAR İÇİN GÜÇLENDİRİLMİŞ BİR İDARİ YAPILANMA ŞARTTIR.

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 22.10.2019
Güncellenme Zamanı: 22.10.2019 13:50:36
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 22.10.2019 13:47:20

 
22 Ekim 2019, Ankara
 

 

ETKİN KORUNAN DOĞAL ALANLAR İÇİN GÜÇLENDİRİLMİŞ BİR İDARİ YAPILANMA ŞARTTIR!

Plansız ekonomik ve mekansal büyüme politikalarının yarattığı ekolojik yıkımın etkilerini azaltacak ve rehabilitasyonunu sağlayacak, doğa koruma çabaları tüm dünyada yükselerek sürmektedir. Bu çabalar içerisinde korunan alanlar sağladıkları ekolojik, ekonomik ve sosyal faydalar sebebiyle kritik seviyede önem arz etmektedir. Bu sebeple korunan alanlar günümüzde birçok ülkede etkin şekilde yönetilmeye çalışılan ve nicelik-nitelikleri  artırılmaya çalışılan alanlar haline gelmişlerdir.

 Doğa koruma alanında ülkemizde de birçok kurum çalışmalar sürdürmekte olup bu çalışmaların tarihi 1950`li yıllara kadar uzanmaktadır. Çevre Şehircilik Bakanlığı`na bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü  ile birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı`na bağlı olarak faaliyet gösteren Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, doğa koruma alanında yetkiye sahip ve faaliyet gösteren iki birim olarak öne çıkmaktadır.

Son günlerde 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu uyarınca Tabiatı Koruma Alanı, Milli Park, Tabiat Parkı, Tabiat Anıtı ve 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu Uyarınca Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları`nı ilan etme ve yönetme yetkisine sahip Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü`nün kapatılıp küçültülerek Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde Daire Başkanlığı haline dönüştürülmesini içeren duyumlar kamuoyunda sıklıkla yer almaktadır.

Böyle bir düzenlemenin açık şekilde doğa koruma alanında zafiyet yaratacağı açıktır. Çünkü bugün itibari ile korunan alanlarımız sadece orman alanlarında değil,birçok farklı hassas alan içinde yer almaktadır. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı gibi alansal büyüklüğü binlerce hektarı bulan alanların birçoğu orman alanları içerisinde değildir. Dolayısıyla çok sayıda ekosistemi içinde barındıran korunan alanların Orman Genel Müdürlüğü çatısı altında bir daire başkanlığı aracılığı ile etkin bir şekilde yönetiminin sağlanamayacağı açıktır.

Ayrıca böyle bir düzenlemenin, halihazırda doğa koruma alanında yetkilerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında dağınık durumda olması sebebiyle süregiden karmaşanın devamı anlamına geleceği açıktır.

Ancak açık şekilde belirtmek gerekir ki doğa koruma alanında etkin ve üstün kamu yararı öncelikli bir yönetimin sağlanması meselesi, bu alandaki yetkilerin hangi bakanlığın altında örgütleneceği hususunun çok ötesindedir. Çünkü doğa koruma mevcut iktidarın öncelediği bir politika alanı haline gelememiştir. Günümüzde doğal alanlarımızın birçoğu, kentsel yapılaşma, HES, RES, baraj ve maden projeleri ile yağmalanmıştır ve bu yağmanın hızı her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla bu yağmanın önüne geçmenin yolu, doğa koruma yönündeki politikaların öncelenmesi ve bu politikalara uygun idari ve hukuki yapılanmanın inşası ile mümkündür. Bu anlamda doğa koruma alanında yetkili bulunan bakanlıkların ilgili birimlerinin doğayı korumada başarılı   ülkelerde olduğu gibi, özerk bir yapı içerisinde güçlü şekilde birleştirilmesi ve doğa koruma alanında bu birimin etkin şekilde hizmet sunmasının önünü açacak hukuki düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi, esas yapılması gereken faaliyettir.

Bu anlamda Hükümeti ve konuyla ilgili tüm yetkilileri biran önce doğa koruma noktasında politikalarını öncelemeye ve bütünleştirmeye, doğa üzerinde  yıkım yaratan ve geleceğimizi de tüketen sürdürülemez ekonomik genişleme modelini terk etmeye çağırıyoruz. Doğa koruma alanında hukuki ve idari zemini güçlendirilmiş özerk bir yapının en gerçekçi ve etkin çözüm olacağını düşünüyoruz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası

Okunma Sayısı: 100

Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2020
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.