TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

22 EKİM 2019 SALI  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
 
<< İlk <<  < Önceki <
  / 55  > Sonraki >  >> Son >>
 

GÜMRÜK ALANIYLA İLGİLİ

11.09.2003
TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI İZMİR ŞUBESİ
"Bir Kent Suçu, Yasalara Rağmen Nasıl Yok Sayılabilir? Gümrük Alanında Yapılması Gereken; Toplum Yararına, Planlama İlkelerine ve Yasalara Aykırı Durumları Yok Saymak Değil, Gümrük Alanının Toplum Yararına, Planlama İlkelerine ve Kıyı Yasamıza Uygun Bir Kullanımla Yasallığını Sağlamaktır."

KANUNSUZ ÇALIŞAN LPG VE DOLUM İSTASYONLARINA KARŞI KAMU İNSİYATİFİ

15.08.2003
Ülkemizde ve kentimizde meydana gelen deprem, sel gibi doğal afetlerden sonra ve özünde insanlardan özel de bir avuç rantçıya, yağmacıya kenti teslim etmiş yerel yöneticilerin, politikacıların neden olduğu plansız kentlerdeki patlama, yangın gibi doğal olmayan afetlerden sonra; hemen herkes konuşuyor, her şey söyleniyor, yeni bir faciaya kadar herkes susuyor. Son yıllarda bunları sıkça yaşıyoruz.

KENTLER SEÇİM ŞANTİYELERİNE DÖNDÜ

Yaklaşan yerel seçimlerin etkisiyle büyük kentlerin hemen hepsinde Belediyeler yoğun çalışma içindeler. Büyük kentlerin hepsinde benzer şantiye-kent manzaralarını görmek mümkün. Geride bıraktığımız dört buçuk yıl içerisinde bir türlü gerçekleştirilmeyen ya da planlanmayan yatırım ve projeler, seçimler öncesindeki 7-8 aylık zamana sıkıştırıldı. Yeni yolların ve kavşakların inşası, yol ıslah çalışmaları, metro ve benzeri toplu taşıma projeleri gibi çalışmalar başta İstanbul ve Ankara olmak üzere pek çok kenti neredeyse yaşanmaz hale getirdi.

ORMAN ALANLARININ SATIŞINA HAYIR!

Bilindiği üzere, AKP Hükümeti son dönemlerde gündeme getirdiği Hazine arazilerinin satışı, Madencilik Kanununda değişiklik, kıyı alanlarının elden çıkarılması, birinci derece doğal sit alanlarının yapılaşmaya açılması, okul alanlarının satılması gibi düzenlemelerle doğal, kültürel, tarihi ve yeraltı değerlerimizi yağmaya açıyor, buraların tahribine olanak sağlıyor. Korumanın nasıl sağlanacağı yönünde tartışmaların ve düzenlemelerin yapılması gerekirken, "ne yapalım koruyamadık satalım" yaklaşımını sergiliyor ve korumanın gereksizliğini savunuyor ve öne çıkarıyor.

ANKARA İNCESU'DA PATLAYAN LPG İSTASYONU HAKKINDA

6-7 Temmuz 2003
TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

Hükümet LPG istasyonlarının yer seçimi konusundaki yasal boşluğu bir an önce doldurmalı; Yerel yönetimler LPG istasyonlarına yönelik denetimlerini etkinleştirmelidir.

İMAR AFFI HAKKINDA

Bir süredir TBMM gündeminde bulunan "Çeşitli Kanunlarda ve Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı" Meclis Genel Kurulu gündemine gelmiş bulunuyor. Ülkemizde kentleşme ve planlama alanında yaşanmakta olan sorunları geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde arttıracağından ve bu alanlarda yeni sorunlara neden olacağından kuşku duymadığımız düzenlemeler içeren tasarı hakkındaki görüşlerimizi ve taleplerimizi kamuoyu ile bir kez daha paylaşmak isteriz.

OKUL ALANLARININ SATIŞINA HAYIR!

Hükümeti sağduyulu olmaya çağırıyoruz. İşbaşına geldiği günden beri ekonomik krizden çıkmak için ülkenin geleceğini, halk adına devletin yönetiminde bulunan doğal değerleri satmaya çalışan hükümet şimdi de gözünü kent merkezlerinde bulunan okul alanlarına çevirdi.

GÜVENPARK'I KURTARALIM

07 Haziran 2003
TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

Birinci derece doğal sit alanı ve Başkent Ankara’nın en önemli simgelerinden olan GÜVENPARK can çekişmekte ve giderek yok edilmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi Yönetimi, bu parka ciddi zarar veren ve yayaların can güvenliğini tehlikeye atan dolmuş ve otobüs duraklarının kaldırılması için alınmış olan Koruma Kurulu ve İdare Mahkemesi kararlarını uygulamamaktadır!

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNDE, DOĞAYA KARŞI YIKICI TUTUM MECLİS GÜNDEMİNDE

Çevresel duyarlılığa her zamankinden daha fazla sahip çıkılması gereken bir günde, 5 Haziran Dünya Çevre Gününde, TBMM'nin gündeminde yer alan yasa tasarısı, tüm bu gelişmelere sırtını dönmüş ve doğal değerlerimizi alınıp satılan bir piyasa malı olarak gören bir tutum içermektedir.

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ ALANI KAÇAK YAPILARIN İŞGALİ ALTINDA

30 Mayıs 2003
TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI ANKARA ŞUBESİ

Ankara'nın merkezindeki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanı, kamu ve özel sektör tarafından yapılan kaçak yapılarla işgal ediliyor.

KIYILAR VE ORMANLAR YAĞMA VE TALAN DÜZENİNE, İŞGALCİLERE TERKEDİLEMEZ.

22 Mayıs 2003
KAÇAK YAPILAŞMA YİNE ÖZENDİRİLİYOR
Doğal Sit Alanlarına İmar İzni Doğa Katliamıdır.
Kıyılar ve Ormanlar Yağma ve Talan Düzenine, İşgalcilere Terkedilemez

ORMAN ALANLARINA İLİŞKİN ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİ HAKKINDA ORTAK AÇIKLAMA

1 Nisan 2003
Hükümet, Anayasanın "Ormanların Korunması ve Geliştirilmesi" başlıklı 169 ve "Orman Köylüsünün Korunması" başlıklı 170. Maddelerini değiştirme tasarısı, tüm uyarılarımıza karşın TBMM Anayasa Komisyonu'nda da benimsenerek TBMM gündemine gelmiştir.

LOJMANLARIN SATIŞINDAKİ TEHLİKE !

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın milletvekillerine yaptığı “lojmanlarda oturmayın” çağrısı üzerine, lojmanların satılması ve bu yolla devlete kaynak yaratılması yönündeki tartışmalar hız kazandı. Tayyip Erdoğan’ın çağrısı sadece kendi partisi içerisinden değil, başka bazı parti ve örgüt liderlerinden de destek aldı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da çağrıya destek verdiklerini açıkladılar. Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız, bu görüşün kapsamını daha da genişleterek kamuya ait tüm lojman, kamp ve benzeri sosyal tesislerin, devlete kaynak yaratmak maksadıyla satılması gerektiğini vurguladı.

KİT'LERİN KAPATILMASI; "PİREYE KIZIP YORGAN YAKMA" HİKAYESİ

"70 yıldır ülke ekonomisinin lokomotifi olmuş KİT'ler, sorgusuz sualsiz kapatılmak isteniyor! KİT'lerin ekonomik ve verimli yönetilmesi için stratejiler geliştirilmesi gerekirken, kapatılmaları tek seçenek olarak dayatılıyor. Bulundukları bölgede doğrudan ve dolaylı olarak yarattıkları istihdam kapasitesiyle hala önemlerini koruyan bu kuruluşların kapatılması sonucu KİT'lerin bulunduğu yerlerde ekonomik bir çöküş yaşanacaktır. İşsiz kalacak kişilerin büyük şehirlere olacak göçü, ciddi mekansal ve sosyal yaralar açacaktır. Kapatılacak KİT'lerin bulundukları bölgede yaratacağı boşluğun doldurulmasına yönelik herhangi bir planlama yapılmamaktadır. Her sektörde olduğu gibi, planlı gelişme ve kamu yararına yönelik seçenekler dışlanmaktadır."

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI 22.OLAĞAN GENEL KURUL BİLDİRGESİ

Türkiye tarihinin en ağır bunalımlarından birini yaşamaktadır. Son 20 yıl içinde uygulanan "IMF ve Dünya Bankası" güdümlü politikalar, çalışan sınıfların elde ettiği kazanım ve mevziileri geri almayı hedeflerken, ülkeyi toptan bir çöküntünün eşiğine getirmiştir.

YAZIN İÇEMEDİĞİ SUDA, KIŞIN BOĞULAN ÜLKE; TÜRKİYE

27 Aralık 2001

Ülkemiz başta deprem ve aşırı yağışlar olmak üzere gerçekleşmesi beklenen doğa olaylarının felakete dönüştüğü bir ülke haline getirilmiştir.
Yaşanan depremler gibi, yağışlar sonrasında yaşanan taşkınlar ve seller çok sayıda can kaybına ve giderilmesi zor ekonomik kayıplara yol açmaktadır.
Yine son günlerde ülkenin birçok kentinde yağışlar sel baskınlarına dönüşmüş, çok sayıda konut ve işyeri kullanılamaz hale gelmiştir.
Yaşanan felaketlerin en büyük nedeni plansızlıktır.

"KENDİ KENTİMDE ARABASIZIM" 22 EYLÜL: ARABASIZ GÜN KUTLANIYOR!

22 Eylül günü Avrupa'da bir çok kentte bir kaç yıldan bu yana Arabasız Gün (Car Free Day) olarak kutlanıyor. 22 eylül: Arabasız Gün pek çok Avrupa ülkesinde kentlerde otomobilin hakimiyetine ve otomobil merkezli yaklaşımlara karşı "Kendi Kentimde Arabasızım" (In Town without my car) biçiminde sloganlaştırılan etkinliklere sahne oluyor.

İKİ KOCA YIL OLDU HİÇ Mİ DERS ALINMADI?

Depremin hemen sonrasında yaptığımız açıklamalarda oluşan büyük yıkımın nedenlerini, on binlerce insanımızın kaybedilmesinde sorumlulukları olanları ve onların suçlarının oluşturduğu zinciri tanımlamıştık. Geçen iki yıl boyunca gördük ki suç zincirindeki halkalar kırılmadı sapasağlam yerinde duruyor.

HAZİNE ARAZİLERİNİN SATIŞI İLE İLGİLİ YASA TASARISI YÖNETİCİLERİN 17 AĞUSTOS'TAN DERS ALMADIĞININ İMZALI BELGESİDİR

Hazırlanan yasa tasarısı ile kaçak yapılar tarafından işgal edilmiş orman alanları ve kamu mülklerinin işgalcilere satılması öngörülmektedir. Bu düzenleme tümüyle kaçak ve kontrolsuz oluşmuş alanların yasallaştırılmasından başka bir şey değildir. Yaşanacak yeni bir deprem sonrasında kaybedilecek her canın sorumlusu bu tasarıya imza atanlar ve el kaldıranların olacaktır. Bu tasarı 17 Ağustos ve 12 kasım depremlerinden hiç ders alınmadığının belgesidir.

AKAY KAVSAGI HAKKINDA! 05.04.2001

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Melih Gökçek Ceviz Kabuğu programında halkın gözünün içine baka baka Akay kavşağı için "yasaya aykırı olarak yapılan" fazla ödemelere ilişkin yalan söylemiştir.

 
Copyright © 2007-2019
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.