TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

25 NİSAN 2014 CUMA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KAYSERİ ŞUBE KONYA ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ
ŞEHİR PLANCILARI ODASI

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

SAYI: 222

b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

SAYI: 2012/3-4

b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

36. DŞG KOLOKYUMU

      KİTAPLAR

<< İlk <<  < Önceki <
  / 6  > Sonraki >  >> Son >>

36. DŞG KOLOKYUMU


 

2012

 Dünya Şehircilik Günü 7. Türkiye Şehircilik Kongresi

Herkes İçin Kent, 

Herkes İçin Planlama: 

Akıllıca,Adaletle, Yeniden 

 Ayrıntı 

KENTLERİ SAVUNMAK


 

2013
512 sayfa

 Ayrıntı 

GÖRSEL EĞİTİMDE YARATICILIK VE TEMEL TASARIM

PROF. DR. ZUHAL ÖZCAN
 

2012
84 sayfa

 Zuhal Özcan, Nuray Bayraktar, Nilgün Görer Tamer, Ayşe Tekel, Nilüfer Gürer, Aybike Ceylan Kızıltaş, Bilge Armatlı Köroğlu

 Ayrıntı 

KENTSEL PLANLAMA: ANSİKLOPEDİK SÖZLÜK

Prof.Dr. Melih Ersoy
 

2012
540 sayfa

Yarım yüzyılı aşan bir süredir kent planlaması eğitimi verilen Türkiye`de, kentsel planlama alanında ilk kez hazırlanan Ansiklopedik Sözlük kitabı, ülkemizdeki tüm planlama bölümlerinden 92 akademisyen ve uzmanın katılımı ile gerçekleştirilen ve son derece geniş bir ilgi alanına sahip olan mekânsal planlama konusunda yapılmış kapsamlı bir çalışmanın ürünüdür.

·        Bu çalışma ile kentsel planlama alanında yayımlanmış sözlük çalışmalarının bir adım ötesine geçilerek, kapsam bakımından, ansiklopedi ile sözlük arasında kalan bir alanın doldurulması hedeflenmiştir.

·        Kentsel Planlama: Ansiklopedik Sözlük kitabında, planlamada analiz teknikleri, bölge planlama, çevre ve yaşam kalitesi, ekoloji ve planlama, ifade teknikleri, imar hukuku, kent ekonomisi, sosyolojisi, tarihi, kent, kentleşme, kentsel koruma, kentsel standartlar, kentsel politika, kentsel riskler, kentsel tasarım, kentsel yenileme ve dönüşüm, sanayi, konut, kıyı, turizm planlaması, ulaşım ve lojistik hizmetler v.b. konu başlıkları 250 madde halinde okurların incelemesine sunulmaktadır. 

 

 Ayrıntı 

KENTSEL ULAŞIM

PROF.DR.TÜLAY KILINÇASLAN
 

2012
330 sayfa

 • Ülkemizdeki yoğun kentleşme sürecinde ulaşım ağlarının tasarım ve planlaması kentsel sorunların başında gelmektedir. Kitap ulaşım teknolojisinin tarihsel gelişimiyle başlamakta; yaşam kalitesini doğrudan etkileyen yol ağı tasarımı ve kent merkezi, konut, sanayi gibi kentsel işlevlerin ulaşımla ilişkisini ve yol kademelenmesini açıklayan bölümle devam etmektedir. Bu bölümde  çevresel değerlerin ön plana çıktığı günümüzde bisiklet ve yaya yollarının tasarım ilkeleri de yer almaktadır.

• Büyük kentlerde ulaşım sorunlarına çözüm olarak öne sürülen toplu taşıma türleri, taşıma sistemlerinin planlanması ve tasarımı Doç.Dr. Ela Babalık Sutcliffe  tarafından üçüncü bölümde anlatılmaktadır. Dördüncü bölüm ulaşım planlaması konusunu ele almakta, dört aşamalı planlama süreci, yolculuk talebinin belirlenmesi, türel dağılım ve yolculukların ulaşım sistemine yüklenmesi konularını içermektedir. Yaşanabilir kentleri ortaya çıkarmayı hedefleyen yerel yönetimlerin ne tür ve yöntemde ulaşım politikalarına sahip olması gerektiği grafiklerle Prof. Dr. Cüneyt Elker tarafından son bölümde anlatılmaktadır. 

 Ayrıntı 

KENT EKONOMİSİ

PROF.DR. İSMET KILINÇASLAN
 

2010
245 sayfa

 

         Yazar kent ekonomisi konularına şehirci kimliğiyle yaklaşmakta, kentsel ve bölgesel gelişme analizlerinde mekansal boyut faktörü öne çıkarılmaktadır.

• Sektörlerin tarihsel gelişimi ve kentleşme süreci  toplumsal ve teknolojik evrimlerle ilişkili olarak incelenmekte; azgelişmişlik olgusu, farklılaşan ekonomik yapı ve kentsel formlarla birlikte ele alınmaktadır.

• Kuramsal bilgilerin ardından somut örneklerle konular irdelenmekte, ülkemize özgü veriler, yabancı ülke deneyimleriyle karşılaştırılmaktadır. Metin çok sayıda şekil ve grafikle desteklenmektedir.

• Kitap, öncelikle kent planlama ve iktisat lisans eğitimine yönelik olmasına karşın, içerdiği konular ve örnekler itibariyle yerel yöneticilere ve araştırma yapan kişi ve kuruluşlara kaynak sağlamaktadır.

 

 

 Ayrıntı 

KENT İMGESİ

KEVİN LYNCH
 


 Ayrıntı 

UMUT MEKANLARI

DAVİD HARVEY
 


 Ayrıntı 

BİGA:KENARINDAN GEÇİLEN KENT

Prof. Dr.BAYKAN GÜNAY
 

ANKARA 2011
72 sayfa

 Ülkemizde 1960lı yıllarda başlayan şehir ve bölge planlama eğitiminin laboratuvarı kentler. Öğrenciler her dönem bir kente giderler, inceleme yaparlar, gözlemlerde bulunurlar ve kentin geleceğini  kurgulayarak hem yaşamına hem de fiziksel yapısına ilişkin öneriler geliştirirler. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 2. sınıf öğrencileri çoğunlukla kendi etki alanı içinde bulunan alt kademe yerleşmelere belirli ölçülerde ihtisaslaşmış ticaret, yönetim ve üretim hizmetleri sunan kentleri çalışmaktadırlar. Böylece öğrenciler kendilerine ders olarak sunulan Merkezi Yer Kuramını inceleme ve sınama fırsatını yakalarlar. 2008-2009 eğitim döneminde öğrencilerimizin çalışma yapacakları kent olarak Biga`yı seçmemizin bir nedeni bu. İkinci neden ise daha önemli: Eşim Tuba (Balkan) Günay`ın TED Ankara Koleji ve ODTÜ`den arkadaşı İpek (Soykan) Gürkaynak`ın eşi Mehmet Rüştü Gürkaynak ile birlikte MRG Otelini işlettiklerini biliyorum. Her ikisini ben de tanıyorum. Eskileri karıştırırken bulduğum, boya ve kaporta işleri bitmiş otomobilimin önünde çekilmiş bir fotoğraf bana bu ustaları tanıtan ve o dönemde benim de üyesi olduğum Mimarlık Fakültesinde çalışan Mehmet Gürkaynak`ı anımsatıyor ve diğer hocalara Biga`yı çalışmayı öneriyorum.

Her ikisi de akademik yaşamın en üst noktasına tırmanmış, profesör unvanlı bu iki dostun Biga`da nasıl bir yaşam sürdürdüklerini de merak ediyorum. Kendi ilgi alanları, 1980li yıllarda ülkede yeni yeni tanınan çevresel psikoloji üzerinde yoğunlaşmış. Bu alan kente, fiziksel dokusunun ötesinde, yaşayan bireyler açısından bakıyor ve şehir plancıları ile mimarlara bu alanı da dikkate alın ve sorgulatın diyor. Bizim için de bu konu öğrencilere verdiğimiz eğitim açısından önemli. Bir diğer neden ise daha da dürtükleyici. Bir yerden bir yere giderken çok sayıda yerleşmenin kenarından geçeriz, ancak bir neden olmadıkça o yeri bilmeyiz ve yabancılaşırız. Biga da böyle bir yer. Hep kenarından geçmişiz ancak içine girmemişiz. Sonuç sanırım iyi oldu. Artık Biga yalnızca yanından geçtiğim bir yer değil, içinde bir süre de olsa var olduğum bir kent. Öğrencilerimle Ekim 2007 ve Mart 2008`de Biga`da çalışmalarımızı yürüttük. Daha sonra eşimTuba Günay ile 12 Ağustos 2010 gecesi MRG Otelde İpek ve Mehmet`in konuğu olduk. O gece, sabaha karşı olan yer sarsıntısını da duyduk.

 Ayrıntı 

8 KASIM DÜNYA ŞEHİRCİLİK GÜNÜ 34.KOLOKYUMU

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI
 

ANKARA 2011
673 sayfa

Dünya Şehircilik Günü 34. Kolokyumu kitabı yayınlandı.

 Ayrıntı 

 
 
Copyright © 2007-2014
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

 
 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

- Hakkımızda
- Mevzuat
- Yayınlar
- Komisyolar
- TUPOB
- Kolokyum

  

- Haberler
- Raporlar
- Etkinlikler
- Basın Açıklamaları
- Yönetim Kurulundan
- Basında Odamız
- Kent Haberleri
- Yarışmalar

  

- Şehircilik Hizmetleri
- Tescilli Şirketler
- Davalar
- MİSEM
- Üyelik ve Tescil

  

- Ankara Şube
- Antalya Şube
- Bursa Şube
- Çukurova Şube
- İstanbul Şube
- İzmir Şube
- Konya Şube
- Samsun Şube

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.