TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

14 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

TRABZON ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      TRABZON ŞEHİR PLANCILARI ODASI BAŞKANI ŞEN, TRABZON`DAKİ YAPILAŞMA HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 02.03.2021
Güncellenme Zamanı: 02.03.2021 15:24:42
Yayınlayan Birim: TRABZON

 

TRABZON Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, Trabzon‘daki çarpık kentleşmenin büyük bir sorun olduğunu aktarırken özellikle şehircilik ve yerleşik düzen anlayışında büyük eksiklikler olduğunu söyledi. Var olan imar planlarının yeniden düzenlenmesi ve yeni imar planların oluşturulması gerektiğini ifade eden Şen, kentsel dönüşüm strateji belgesi gibi ana bir belge çıkarılması gerektiğini belirtti.

Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, Trabzon‘daki çarpık kentleşmenin büyük bir sorun olduğunu ve gerçekleştirilen yapılaşmanın arzu edilen düzeyde olmadığın belirtti. Özellikle şehircilik ve yerleşik düzen anlayışında büyük eksiklikler olduğunu aktaran Şen, "Çarpık kentleşme sadece Trabzon‘un değil tüm Türkiye‘nin sorunu. Ciddi anlamda büyük problem yaşıyoruz bu konuda. Kültürümüze sahip bir ülke değiliz. Özellikle bati ülkeleriyle kıyaslandığı zaman arada çok büyük farklar var. Medeniyet haricinde şehircilik anlayışıyla, yerleşik düzen içinde yaşama anlayışıyla da büyük bir fark var. Bunun ciddi anlamda yansıması Trabzon‘da da görülüyor. Buna plansız gelişme demeyelim çünkü Trabzon‘da birçok yerleşmenin imar planı var. İmar planlan olmadan zaten gördüğümüz binalan ve yaşam alanlarını yapmak mümkün değil. Hatta son 8 yıldır da Büyükşehir Belediyesi imar planlanyla ilgili bir çalışma yürütüyor. Geçmişten gelen yapılaşma var ama arzu edilen düzeyde bir yapılaşma değil. Kimisi çarpık kentleşme diyebilir, kimisi çarpık yapılaşma diyebilir, kimisi şehrin estetik değerleri kötü diyebilir ama algısal olarak böyle bir şey var." dedi.


Kent merkezin de hem yapısal alanlara hem de yaşam alanlarına müdahalede bulunulması gerektiğini fakat bu müdahalenin tarihi dokulara zarar vermeden yapılması gerektiğini aktaran Şen, "Kahramanmaraş, meydan, valilik arasındaki bölgede bir tarihi doku var ve burası yıllardır da kent merkezi olarak varlığını sürdürüyor. Kent merkezine bu yüzden müdahale etmek zor. Yapılması gereken kentsel dönüşüm ile bazı düzenlemeler yapmak, tarihi dokuyu yapılara ve yaşam alanlarına yansıtmak gerekir. Fakat kentsel dönüşümle birlikte orada yaşayan insanlan oradan çıkanp başkalarını yerlerine getirmek olamamak. Bu şekilde bir kentsel dönüşüm doğru değil. Buna bizde oda olarak karşıyız. Şehir merkezine bir müdahale gerektiği doğru. Hem yapısal olarak hem de yaşam alanlan olarak müdahale gerekiyor." ifadelerinde bulundu.


Şen, 2002 yılında yapılan imar planının çarpık kentleşmenin zirvesi olduğunu aktarırken imar planlannm yeniden düzenlenip gözden geçirilmesi önerisinde bulundu Dönüşümlerin doğru şekilde ve doğru yerlere yapılaması için kentsel dönüşüm strateji belgesi gibi ana bir belge çıkarılması gerektiğini ifade eden Şen "Özellikle 2002 yılında yapılan imar planı bunun tam zirvesi oldu Yüksek yapılar kentin her yerinde mantar gibi çoğalmaya başladı. Bu bugün çözülebilecek bir konu değil bu Bunun çözümüyle ilgili uygulama araçlarımızda az. İmar planlarını düzenlemek, yeni imar planlan oluşturmak, birde var olan imar planlarını yeniden düzenleyerek kentsel dönüşüm içerisinde yeni uygulamalar yapılabilir. Ortahisar‘ı Trabzon‘un kalbi olarak düşünürsek kentsel dönüşüm strateji belgesi gibi ana bir belge çıkarılması lazım. Nerelere nasıl müdahale edilmesi gerekir, nerelerin nasıl dönüştürülmesi gerekir, nerelerin eksikleri tamamlanması gerekir diye bir evrak olması lazım. Ev sahiplerini, idarecileri, kamu kuruluşlarını işin içine katarak uygulamaya geçmek ge rekir. Bir taraf eksik kalırsa kentleşmenin önündeki adımlardan biri tıkanacaktır. O yüzden herkesi bir araya getirip insanlara da bu konuda bilgi vermek lazım."

Başkan Şen, mülkiyet sahibi olan insanların kamu yararına değerlendirmelerde bulunması gerektiği söyledi. Kırsal bölgelerde de kentleşmenin arttığı dile getiren Şen, bu alanların tahrip edilmeden önce önlem alınması gerektiğini belirtti. Başkan Şen "Toprak mülkiyeti tabi ki çok değerli. İnsanlar mülkiyet edinmeyi ve mülkiyet haklarını korumayı anayasal olarak sağlıyorlar. Fakat insanlarda kentsel rant üzerinden bir çıkar sağlamamaları gerekir. Yani mülkiyetim var ben bundan en üst derecede faydalanayım değil, kamu yararından ben bu mülkiyeti nasıl değerlendiririm diye düşünmek gerekir. Bu noktalar da idareler buna bir sınırlandırma getirmeleri lazım. Sadece kentsel olan değil kırsalımız da kentleşme başladı. Kırsalı da bu arada kaçırmamak lazım. Çünkü biz kentsel alanlarla uğraşırken kırsalda da ciddi doku bozukluklarına ve yapılaşma gibi sıkıntılara rastlıyoruz. Bu alanlarda tahrip edilmeden önlem alınması gerekir. Özellikle pandemi döneminde insanlar gittikçe kırsala kaymaya başladı Önceden köy olan yerlerde ev ve bina yapmaya çalışıyorlar. Çok detaylı düşünüp, detaylı çalışmak gerekiyor. Şehir plancılarına da doğru yönlendirme açısından büyük görevler düşüyor. Kentsel dönüşümleri ve kentsel yaşamlarda kaliteyi arttırmak için doğru yönlendirmeler yapmak gerekiyor." açıklamalarında bulundu. 

 


(668 KB) (02.03.2021 15:15:21)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Adobe® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Adobe® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 20

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.