TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

14 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

TRABZON ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      TRABZON ŞEHİR PLANCILARI ODASI BAŞKANI ERCAN ŞEN, YENİ TERMİNAL YERİ SEÇİMİN YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLEYEREK AFET BÖLGESİ OLMASI AÇISINDAN RİSKLİ KONUMDA OLDUĞUNU AKTARDI.

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 04.03.2021
Güncellenme Zamanı: 24.03.2021 11:36:59
Yayınlayan Birim: TRABZON

 

 Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, yeni terminal yeri seçimin yanlış olduğunu söyleyerek afet bölgesi olması açısından riskli konumda olduğunu aktardı. Terminalin bir ulaşım noktası olduğunu ve ulaşım ana planı yapılmadan yer seçimin yapılmaması gerektiğini belirten Şen, "Yeni terminal binasının yer seçimiyle ilgili sorunlu olduğuna dair beyanlarımız var. Terminal yerinin Değirmendere Vadisine konumlandırılmasında afetsellik açısından problem olduğunu her zaman söylüyoruz. Afetsellik tamamen selle ve su baskınıyla alakalı bir durum. Değirmendere de geçmişte yaşanmış olan afetle ilgili sıkıntılarında dolayı yeni terminal yer seçiminin de aslında doğru olmadığını söylüyoruz. Terminal yerleri hem ulaşım açısından hem de insan yoğunluğu açısından kalabalık olan ve günün her saati aktif olan alanlar. Dolayısıyla burada yaşanacak olan bir afet durumda sıkıntı doğabileceği ve can kayıplarına kadar gidecek olayların olabileceği endişesi ile yer seçimine karşı çıkıyoruz. Ulaşım ana planı yapılmadan terminal yeri seçimi yapılmamalı. Kentlerde ulaşımla ilgili kararları verirken önce ulaşım ana planı üzerinden hareket edip hangi yerde hangi kentsel kullanım olacak diye karar veririz. Terminal de bir ulaşım odak noktası." dedi. 


Eski terminal yerinin korunması gerektiğini aktaran Şen, alanın kentsel mekan açısından önemli olduğunu dile getirdi. Şen, "Eski terminal binasının olduğu yer şuan da kentin sanayi ve ticari alanlarıyla çevrelenmiş bir bölge içerisinde kalıyor. O bölge içerisinde zaten faaliyetini gösteren yerle birlikte kompakt alan oluşturuyor. Bu terminal binasının belirli bir süre içerisinde devamını sağlamak lazım. Çünkü yeni terminal binası hemen gerçekleşmeyeceği için en azından ulaşım odak noktası olan eski terminal binasının belirli bir süre korunması gerekir. Daha sonrada eski terminal binası olan alanın da belki kamusal ya da açık alan olarak düzenlenmesi gerekir. Bu da kentsel mekan oluşumu açısında bizim talebimiz. Bu şekilde değerlendirilmesi daha doğru olur. Bir de kent belleği açısından bir özeliği var. Kente gelen ve kentten çıkan insanların ilk uğradığı yer. O bölgenin mevcut haliyle korunup başka bir fonksiyonla değerlendirilmesi gündeme gelebilir." ifadelerine yer verdi. 

Eski otogar yerinin satış kararının yanlış olduğunu ve daha akılcıl yollarla değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Şen, "Satış kararı alındığını da duyduk Açıkçası çok doğru bir karar değildir ve üzerinde düşünülmesi gerekir. Ortak akılla ve akılcıl başka seçeneklerle değerlendirilmeli. Kent için, o bölge için daha değerli bir alan. Daha uygun şartlarda kullanmak mümkün olabilir. 15 Ocak 2021 tarihli mecliste terminal binasının olduğu parsellerin olduğu kullanım kararı değişti. Eskiden belediye hizmet alanıydı ama artık turizm ticaret alanı olarak planlandı. Yani aslında iki ay öncesinde oranın satışa konu olabileceği noktada hareket olmuştu mecliste. Bugün itibariyle de satışı söz konusu oldu. Bu tür alanları elden çıkarmamak gerekir. Tüm kamusal alanları kentin yararına kullanmak gerekir. Orası zaten yakın zamanda fiziksel olarak da yapısal olarak da değişmekte olan bir bölge." açıklamalarında bulundu.

 


(406 KB) (24.03.2021 11:25:41)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Adobe® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Adobe® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 7

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.