TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

03 ARALIK 2021 CUMA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

ANTALYA ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      ANTALYA MESLEK ODALARI ESGÜDÜM KURULU OLARAK DÜDEN`DE YAŞANAN KİRLİLİĞE ÇÖZÜM ÜRETİLMESİ İÇİN BASIN AÇIKLAMASI YAPILMIŞTIR.

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 15.06.2021
Güncellenme Zamanı: 21.06.2021 15:03:41
Yayınlayan Birim: ANTALYA

 

 

DÜDEN` DE KİRLİLİK DEVAM EDİYOR

ACİL ÇÖZÜM İSTİYORUZ

 

 

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,

 

Su, tüm canlıların var olması için en temel yaşam gereksinimidir. Ekosistemler suyun varlığı ile hayat bulur ve zenginleşirler. Dünyadaki içilebilir ve kullanılabilir su kaynaklarının yetersizliği canlı yaşamını tehdit etmeye başlamıştır.Dünya genelinde 1 milyar 200 bin insan su sıkıntısı yaşamaktadır. Gelecek on yıllarda su kıtlığı salgın hastalıkları, gıdaya ulaşmada zorlukları beraberinde getirecektir.  Su bu kadar önemliyken su kaynaklarımızın birer birer kirletilmesine şahitlik ediyoruz.

Antalya`mızın can damarlarından biri olan ve kent merkezinde kalmış son şelalesinden biri olarak varolmaya çalışan Düden Çayı, sahip olduğu biyolojik çeşitlilik ve su değeri nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 03 Temmuz 2020 tarihinde "doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı olarak tescil edilmiştir.

2020 yılı Temmuz ayında yaşanan bu sevindirici gelişme maalesef ki Düden Çayının kirlenmesinin önüne geçememiştir.2021 yılının Ocak ayındaDüden Çayında yaşanan koku, köpüklenme, balık ölümlerine dair çevre felaketi yerel ve ulusal basına yansımış kentimizin önemli bir çevre değeri kirlenmiştir. Yaşanan bu durum çevre değerleri ile ön planda olan kentimizin imajını turizm açısından da olumsuz etkilemiştir. Her ne kadar Antalya Valiliği`nin ilgili kurumlarla denetimlerini gerçekleştirildiği, bazı işletmelerin tespit edilerek cezai işlem uygulandığı açıklansa da ilerleyen süreçte kirliliğin devam ettiği bilinmektedir.

 

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI

Biz meslek odaları olarak konunun çözümüne dair katkı sunabileceğimizi, ilgili kurumlarımıza yazılı ve sözlü olarak bildirdik. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi talep ettik. Şuan için kirlilik fiziksel boyutta görülse de Düden Çayında yaşanan çevre felaketi ile ilgili şüpheler aydınlatılmamıştır. Mayıs 2021tarihinde basına yansıyan Antalya Valiliğinin konuya dair detaylı rapor hazırladığı 22 işletmeye 22milyon 511 bin TL ceza kestiği ifade edilmiştir. Fakat Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, ASAT tarafından herhangi bir bilgi ne bizlere ne kamuoyuna aktarılmıştır.

Sadece Antalya için değil tüm insanlık için böylesine önemli bir konuda Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ASAT bir koordinasyon içerisinde çalışarak şeffaf bir şekilde kamuoyunu bilgilendirmesi önem arzetmektedir. Bu konuda koordinasyonu sağlayacak olan Antalya Valiliğimizin, ilgili kurum ve kuruluşları biraraya getirerek Düden Çayı`nın kalıcı olarak korunmasına yönelik kentimizin tüm imkanlarıyla hareket etmesini beklemekteyiz.

 

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI

Meslek odaları olarak Düden Çayı ile ilgili olarak şunlar yapılmalıdır;

·         Kamuoyunda oluşan ilgili kurumların gerekli müdahaleyi yapmadığı veya bazı şeylerin açıklanmak istenmediği algısı ortadan kaldırılmalıdır.

·         Basına yansıyarak bahse konu olan Antalya Çevre ve Şehircilik İlMüdürlüğü Düden Çayı raporu kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

·         Düden Çayının özellikle durağan bölgelerinde sıcaklıkla birlikte yosunlaşmanın arttığı gözlenmektedir. Müdahale edilmezse ötrafikasyonla birlikte sucul ekosistemin tahrip olacağı, koku, dip çamuru ve vektörel sorunların baş göstereceği görülmektedir. Sorumlu olan kurulumlar tarafından temizliğinin düzenli olarak yapılması ivedi önem arzetmektedir.

·         Geç kalınmış olsa da İlgili kurumların kendi sorumluluk ve görev alanları dahilinde olan çalışmalarını ortaya koyacakları, bilgi alışverişini sağlayacakları düden çayı izleme ve koruma komisyonu oluşturulmalıdır.

·         Komisyon kısa, orta ve uzun vadede Düden Çayını kalıcı olacak kurtaracak önlemleri belirlemeli ve en kısa sürede hayata geçirmelidir.

·         Komisyonda kurumlar arası görev dağılımı (denetim, numune alımı, analiz, dere temizliği biyolojik çeşitlilik araştırması gibi) belirlenmelidir. Sonuçlar online ortamda halkın erişebileceği şeffaflıkta paylaşılmalıdır.

·         Düden Şelalesi‘nin ve kırkgöz kaynakları sisteminin etkilendiği beslenme alanı yaklaşık 1700- 2000 kilometrekare bir alandır. Bu alanlara atılan bütün atıklar ergeç yeraltı suyuna karışacak ve kentte yaşam sağlayan kırkgöz kaynakları sistemi şelaleleri ve yeraltı suyunu iletecektir. 1700-2000 km2 alanın tamamı koruma ve denetim altına alınmalıdır.

·         Antalya kenti mutlak koruma alanları üzerine kurulu bir kent bunun için Kent merkezine yapılan tüm sanayi tesisleri denetim altına alınmalı bu durum göz önünde bulundurulmalı ve gerekirse bu tesisler kent merkezi dışına taşınmalıdır.

 

Marmara denizinde yaşanan müsilajın hepimize ders olması Antalya`mızın böyle bir sorunla karşı karşıya gelmemesi için Antalya Valiliğimizi, Antalya Büyükşehir Belediyemizi, ASAT` ı ve bağlı tüm Kurum ve Kuruluşlarımızı göreve çağırıyoruz.


ANTALYA MESLEK ODALARI ESGÜDÜM KURULU

 

 

 

 

 

 

Okunma Sayısı: 9

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.