TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

16 EKİM 2021 CUMARTESİ  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      YILLIK MEZUN OLAN ŞEHİR PLANCISI SAYISI 2000`İN ÜZERİNDE, KAMU KURUMLARINA ALIMI AÇIKLANAN ŞEHİR PLANCISI SAYISI “SIFIR”

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 06.07.2021
Güncellenme Zamanı: 06.07.2021 17:28:11
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 06.07.2021 17:13:11

 

 

YILLIK MEZUN OLAN ŞEHİR PLANCISI SAYISI 2000‘İN ÜZERİNDE,

KAMU KURUMLARINA ALIMI AÇIKLANAN

ŞEHİR PLANCISI SAYISI: "SIFIR"

 

Bilindiği üzere KPSS 2021-1 Tercih Kılavuzu geçtiğimiz hafta içerisinde yayınlanmış olup bu kılavuz içerisinde ataması yapılacak şehir plancısı sayısı "sıfır" olarak açıklanmıştır. En temelde yaşanan mekân kalitesini artırmak, doğayı korumak, afetlere karşı dirençli yaşam alanları yaratmak gibi birçok kamusal hizmeti sunmak üzere eğitim alan şehir plancılarının kamu otoritesi tarafından görmezden gelinmesi kabul edilebilir bir durum değildir.

Çevre kirliliğinin arttığı, kentsel yaşamla ilgili sorunların her gün yakıcı biçimde kendini hissettirdiği, deprem, sel gibi doğal afetlerin sürekli kentlerimizi tehdit ettiği bir ortamda kamu kurumlarına şehir plancısı alımının "sıfır" olarak ilan edilmesinin hiçbir şekilde mantıklı bir açıklaması bulunmamaktadır. Bugün birçok belediyede yeterli sayıda şehir plancısından öte kadrolu şehir plancısı bulunmamaktadır. Aynı şekilde birçok kamu kurumunda şehir plancısı sayısı, ihtiyacı karşılamaktan çok uzaktır.

Kamu yararı doğrultusunda sağlıklı ve güvenli yaşam alanları yaratmak, doğa olaylarının afete dönüşmemesi için dirençli kentlerin planlanması, kamusal varlıkların korunarak gelecek kuşaklara aktarılması gibi daha birçok kamusal hizmeti sunmak üzere eğitim alan şehir plancılarının kamu otoritesi tarafından görmezden gelinmesinin, ülkemizin bu alanlarda yaşadığı sorunları derinleştireceği açıktır. Bu anlamda kamu yararını savunmayı en üst mesleki ilke olarak belirlemiş olan şehir plancılarının doğal olarak ağırlıklı biçimde istihdam edilmeleri gereken öncelikli alan kamu sektörüdür. Ancak son yıllarda kamuda şehir plancısı alım sayısı hızla düşmektedir. Buna karşılık sürekli açılan yeni bölümlerle mezun olan şehir plancısı sayısı sürekli artmakta, işsizlik şehir planlama meslek alanı adına kaçınılmaz ve her geçen gün şiddeti artan bir sorun haline gelmektedir.

Şehir Plancıları Odası olarak kamu kurum ve kuruluşlarına yaptığımız her ziyarette, Türkiye Büyük Milleti Meclisi`nde Odamızın davet edildiği görüşmelerde ve Odamıza siyasi partilerce yapılan ziyaretlerde bir numaralı talebimiz istihdamın artırılması olmaktadır. Aynı şekilde Yüksek Öğretim Kurumu ile yürüttüğümüz görüşmelerde Şehir Planlama Meslek alanına yönelik temel başarı kriterinin getirilmesi, böylelikle ülke ihtiyacının ötesinde olan mezun sayısının azaltılması ve işsizlik oranının düşmesi konusunda çabalarımız devam etmektedir.

Doğal alanların hızla yok olduğu, kirliliğin artık yaşamı tehdit eder boyuta geldiği, kentsel rant yaratmak adına tarım alanlarının hızla yok edildiği ve bunun kendini gıda krizi olarak göstermeye başladığı, deprem ve sel gibi doğal afetlerin sürekli kendini can kayıplarıyla hatırlattığı, kentsel yaşam kalitesinin gelişmiş dünya ülkeleri ile kıyaslanamayacak boyutlarda geri olduğu ülkemizde yaşadığımız tüm bu sorunların kapsamlı ve bütüncül bir yöntemle çözümü için kamusal yarar odaklı planlı yerleşme politikalarına ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacın giderilmesi, bu düşüncenin kamuda kurumsal hale gelebilmesi için de şehir plancılarının istihdam olanaklarının artırılması, nüfusa oranla tüm yerleşmelerde belli sayıda şehir plancısının istihdamının zorunlu hale getirilmesi gerekmektedir.

Bu anlamda başta ilgili Bakanlıklar ve Belediyeler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarını bu çağrımıza kulak vermeye davet ediyoruz. 


 

Okunma Sayısı: 332

Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.