TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

20 EKİM 2021 ÇARŞAMBA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      DOĞAYA VE YAŞAM ALANLARINA YÖNELİK DÜŞMANCA MÜDAHALELERE SON VERİLMELİDİR.

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 02.08.2021
Güncellenme Zamanı: 02.08.2021 12:46:00
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 02.08.2021 12:45:37

DOĞAYA VE YAŞAM ALANLARINA YÖNELİK DÜŞMANCA MÜDAHALELERE SON VERİLMELİDİR.

 

Ülkemizin farklı bölgelerinde son zamanlarda  artan ve bir felakete neden olan orman yangınları canlarımızın ve doğal alanlarımızın kaybına sebep olmuş; canlıların yaşam alanlarında bir kıyım gerçekleştirmiş ve insanları yerlerinden etmiştir.

 

Doğanın ve emeğin sınırsız sömürüsüne dayalı kapitalist ekonomi politikaları, dünyanın her bir noktasında iklim krizlerini kaçınılmaz hale getirmiştir. Ülkemiz de yıllardır benimsemiş olduğu hatalı kentleşme politikalarının bir sonucu olarak, giderek artan ve görünür hale gelen iklim değişikliğinin etkisi altındadır. Her yıl, doğal varlığımız olan on binlerce hektar orman alanı insan ve doğa kaynaklı çıkan yangınlarda yok olmakta, yangınların etkisiyle ekolojik denge bozulmakta, yaban hayatı, biyolojik çeşitlilik ve tüm ekosistem hasar görmektedir. Bu bozulma, doğal afetlerin sayısını da artırmaktadır.

 

Doğal orman yangınlarının yanında insan kaynaklı yangınların ortaya çıkışı ve yarattığı zarar bir yandan da diğer ekonomik sektörleri kapsayacak biçimde kentleşme ile doğrudan ilişkilidir. Bilindiği üzere, ülkemiz dünya üzerinde orman yangınlarının en yoğunlaştığı Akdeniz iklim kuşağı içerisinde yer almaktadır. Bu gerçeklik kendini bize sürekli yaşadığımız yangınlarla hatırlatırken kentleşme, tarım, turizm ve sanayi  politikalarımız ülkemizde yangın riskini gözeterek ele alınmamaktadır. Yangınların en çok görüldüğü kıyılarımız hala yoğun bir şekilde ikinci konut, turizm, sanayi ve madencilik gibi sektörlerin baskısı altındadır. Küresel iklim değişikliğinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yangın riskini her geçen gün artıracağı somut bir gerçeklikken, bu riskin en çok tehdit ettiği bölgeler olan kıyılarda yangın riskini düşürecek biçimde yapılaşmayı ve insan kullanımını azaltacak kapsamlı politika ve planlar halen üretilmemektedir. Merkezi ve yerel otoritelerce üretilen planların hiçbirinde kıyı bölgelerindeki yangın riski gözetilmemekte, sadece rant odaklı bir yaklaşımla bu alanlar yoğun şekilde yapılaşmaya ve kullanıma açılmaktadır. Orman alanlarında insan faaliyetlerini yoğunlaştıran bu kararlar, hem yangın riskini arttırmakta hem de ortaya çıkan mekansal örüntü sebebiyle yangın zararlarını artıracak biçimde şekillenmektedir. 

 

Kamusal varlıklarımız olan ormanlarımızı yangınlardan korumak üzere gerekli tedbirleri almak öncelikle kamu idarelerinin ve ardından tüm yurttaşların ortak görevi ve sorumluluğudur. Orman alanlarının gelecek kuşaklara aktarılması için bütünlüklü müdahale eylem planlarının ilgili idareler tarafından hazırlanması gerekmektedir. Yangın öncesinde, yangın riskini azaltacak tedbirlerin hayata geçirilmesi gerekirken, yangın sonrası için yapılan fidan dikim çağrıları veya bağış kampanyaları yeni olası yangınların önüne geçmek için yeterli değildir. Diğer Akdeniz kuşağı ülkeleri gibi ülkemizde de iklim krizinin etkisiyle yangın riski oldukça yüksek bir duruma gelmiştir. Olası yangınlarda oluşacak can ve mal kayıplarını en aza indirmek için insan faaliyetlerinin sınırlandırılması, orman içi yerleşmelere yönelik gerekli koruma tedbirlerinin alınması, ormanların turistik veya rekreasyon amaçlı kullanımlarının sınırlandırılması gibi bütünlüklü bir programın uygulanması gerekmektedir. Bununla birlikte, 2B arazilerinin tahsisi, Turizm Teşvik Kanunu`nda yapılan değişikliklerle orman alanlarının turizm yatırımları için gözden çıkarılması gibi orman kaybına ve orman-insan etkileşiminin artmasına sebep olan kararlar, bugün yaşanan yangınların temel sebebidir. Son bir haftada Akdeniz iklim kuşağında yer alan ülkelerde gerçekleşen yangınlara nazaran ülkemizde bu yangınların felakete dönüşmesinin ardındaki neden bahsedilen eksiklikler ve ormana yaklaşımdaki kusurlu politikalardır. Bu politikalardan bir an önce vazgeçilmelidir. 

 

Bugün geldiğimiz noktada, iklim değişikliğinin giderek artan etkileri, turizm ve imar rantının doymak bilmez iştahı, insan ve doğa kaynaklı diğer yangın sebepleri ile mücadele  edebilmek üzere, sürdürülebilir bir orman koruma, geliştirme ve yönetim politikasının kamu yararı perspektifi ile ortaya konulması ve uygulanması acil bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu yaklaşım doğrultusunda yangında kaybettiğimiz alanların ıslahı için bu konularda uzman bilim insanlarının etkin olduğu bir kurul aracılığıyla yangın önleme tedbirleri, yangın esnasındaki koordinasyonun sağlanması, yangın sonrasında bilimsel doğrular ışığında gerekli kararların alınması; orman ekosistemine aykırı olan uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir. 

 

Son olarak, son bir haftadır büyük bir üzüntüye ve kahredici görüntülere sebep olan yangınları üstlendiği açıklanan; ekolojik değerlere düşmanlık üzerinden söylem üreten halk ve doğa düşmanı grupları en sert biçimde kınıyoruz. Bununla birlikte ırkçı saldırı ve söylemlerde bulunan sivil kişilerin de bir an önce kontrol altına alınmasını; ırkçılık ve faşizm üreten bu kısır döngüden kurtularak iklim krizi sebebiyle tüm Akdeniz kuşağında devam eden yangınlara dair bilimsel, akılcı politikaların bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz. 

 

Saygılarımızla

 

TMMOB Şehir Plancıları OdasıOkunma Sayısı: 313

Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.