TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

03 ARALIK 2021 CUMA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

ANKARA ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      ARAMIZDAN AYRILIŞININ 18. YILINDA PROF. DR. RACİ BADEMLİ HOCAMIZA DAİR:"ARKADAŞIM RACİ, ÖĞRETENİM RACİ"

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 07.09.2021
Güncellenme Zamanı: 07.09.2021 17:07:31
Yayınlayan Birim: ANKARA

 

Güncellenme Zamanı: 07.09.2021 16:57:48

Arkadaşım Raci, Öğretenim Raci. 

Şehir Plancıları Odasındaki meslektaşım Raşit Raci Bademli hakkında yazmamı istediğinde, son yıllarda kaleme alınmış yazıları okudum, fevkalade güzel, gerçekçi ve tanımlayıcı olduklarını gördüm. Yinelememek için ben de 40 yıllık dostumu birlikte yaşadıklarımızla anmak isterim.

1964 Eylül ayında ODTܑde Mimarlık Fakültesi Şehir Planlama Bölümünde eğitime başladığımda Raci‘ler 2. sınıftı (CP‘67), bizden (CP‘68) bir sene evvel girmişler. O zaman mimarlık ile şehir planlama bölümleri ilk seneyi neredeyse birlikte okurlardı, tasarım stüdyoları karma yürütülürdü ve sınıflar büyüktü 60-70 kişi. İkinci sınıfa geçince stüdyolarımız mimarlardan ayrıldı ve sınıflar küçüldü. Bizim sınıf 11 kişi, Racilerin sınıfı 10 kişi, aynı mekana (stüdyoya) verip panoyla ortadan ayırdılar, ve mezun olana kadar bu fiziki birliktelik sürdü. Misafir öğretim üyelerinin verdiği nazari (lecture) dersleri de birlikte alırdık. Öğrenci sayısının az olması nedeniyle, beraber girdiğimiz ders ve stüdyolardan çok farklı faydalar edindiğimizi de söylemeliyim. 

1965-66 Ders Yılının kasım aralık aylarıydı, CP‘67 proje dersi için Samsuna gidip gelmiş jüriye çıkacaklar, projeler panoya asılmış hocaları bekliyoruz. Racinin proje başlığını "SMASNU Development Project" olarak okuyunca telaşla seyirtip uyardım "Samsun‘u yanlış yazmışsın Raci" diye. Koluma girip beni paftaların önüne çekti ve konuşmaya başladı, neden bilerek Samsun değil de Smasnu yazdığını: " ... şehrin tasarım kararlarıyla veçhe ve çehresinin değişeceğini, düzensiz yapılaşmanın ve dokunun ortadan kalkarak yepyeni güzel bir şehir meydana geleceğini" etraflıca anlattı. Böylece öğreten Raci‘den ilk dersimi almış oldum. 

Özel hayatı ile mesleğini birbirinden ayırmayan/ayıramayan nadir insanlardan biriydi.  

Mekanı ve şehirleri anlama, anlatma, kurgulama ve yaratma onun bir yaşam biçimiydi, yoğun ve öncelikli olarak. Eşi Şule, aile ve ev işlerini ihmal etmesinden şikayet ederdi. Bilim ve meslek alanında kendini bu kadar hızlı ve üst düzey yetiştirmesinin bir bedeliydi bu ihmal. 

Hoş anılarımız var: Ekteki resimde görüldüğü gibi CP‘67 ve CP‘68, mezuniyetlerinden sonra da dostluklarını, arkadaşlıklarını sürdürdü ev yemekleri ve sohbetleriyle. Raci damak tadına düşkündü, lezzetli yiyeceklere meraklıydı, ama kilo almamaya da özen gösterirdi. Evimizde eşimin yaptığı bir tatlıyı iştahla yerken son lokmayı tabakta bıraktı "Feyhancım, nefis olmuş ama orada perhizim aklıma geldi" deyip bizleri kahkahaya boğdu. 

Anadoluyu adım adım gezmiş ve özümsemişti. 

Arkadaşımız Özhan‘ın arabasıyla Kastamonu yöresini geziyorlarmış, Taşköprü beldesine gelmişler, "Kültür ve Sarımsak Festivali" varmış. Belediye Başkanını ziyaret etmiş, pazardan alışveriş yapmış ve bir çuval erzakı aracın bagajına atmış. Çuvaldaki kilolarca sarımsağın kokusunun araca nasıl sindiği, kokuyu giderme ve temizlik çabalarının sonuç vermemesi üzerine arabasını satmak zorunda kaldığını Özhan hasretle anlatır. 

Ben Mersin‘e taşınmıştım. 1992 yılında bir toplantı için Şule ile beraber geldiler "hadi biz ağırla" dedi. Sabah 7‘de otellerinden aldım ciğerciye gittik, geleneksel alçak masa ve kürsülerde her türlü yeşillik ve baharatı ile şaşırtmak istedim. İştahla ve afiyetle, Şule 38 şiş, Raci 42 şiş yemişti, üzerine de sıcak peynirli kadayıf  ...  "Hayatımızın en güzel kahvaltısını yaptık ... " demişti Raci. 

Mersin Mimarlık Fakültesini kurarken seçtiğimiz öğretim elemanları, Raci ve diğer arkadaşlarımın yetiştirdiği genç plancılardı. 

Bu amaçla 2000‘li yıllarda Ankara ODTܑye gittiğim her seferde ziyaret ederdim, Kütüphanenin altında Gelibolu Yarımadası Proje Ofisinde yaşıyordu neredeyse. On dakika için uğrardım ama bir iki saat yorulmadan üşenmeden anlatırdı tasarım ve planlama çabalarını, yaptığı işleri. Paylaştığı bilgi ve tecrübelerinden çok şey öğrendim. 

Raci yetenek ve olanaklarıyla "nadide bir tohumdu" ve uygun toprağa (ODTÜ Şehir Planlama) düşünce üstün bir meslek adamı, uzman yetişti. Massachusetts Institute of Technology‘i bitirdikten sonra aramıza, memleketine dönmesi, yurtdışından gelen ısrarlı teklifleri reddetmesi tamamıyla karakteriyle bağdaşan bir tutumuydu.

Raci‘yi farklı kılan; gerek mesleki uygulamalarda ve gerekse eğitim sahasında üstün performansını doğuran; yaşamındaki bütüncüllük ve üretkenlik özelliğiydi. Özel hayatını, aile yaşamını iş ve meslek uygulamalarında ayrı tutmaz veya tutamazdı. Sürekli araştıran, sorgulayan, öğrenen, öğreten ve bunu daima "yüreğindeki sevgi" ışığında yürüten bir yaşam süreciydi, sevgili Raci‘ninki!

Raci‘yi kaybedeli 18 sene olmuş, ama fikirleri ve eserleri yaşıyor, yetiştirip mezun ettiği genç plancılar sayesinde ülkemize ve tüm uygarlığa olumlu katkılar sunuyor. Bunu böyle biliyoruz.

 

Tamer Gök

Mersin, 7 Eylül 2021

 

Okunma Sayısı: 134

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.