TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

28 OCAK 2022 CUMA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      ANKARA BÜYÜKŞEHİR’DE İHALELER CANLI OLARAK YAYİNLANSA DA YOL PROJELERİ GÖKÇEK’İN

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 20.09.2021
Güncellenme Zamanı: 20.09.2021 15:14:30
Yayınlayan Birim: ANKARA

 

Güncellenme Zamanı: 20.09.2021 15:14:05

 Ankara Büyükşehir Belediyesi; Meslek Odaları olarak iptal ettirdiğimiz ve yürütmesini durdurduğumuz rant projelerine hizmet götürmek ya da yeni rant alanları üretmek için "trafik hafifletme" gerekçesiyle onlarca yol, katlı ve köprülü kavşak projesini uygulamaktadır. Gökçek döneminde planlanan Atatürk Orman Çiftliği`ni bölen yol, Ankara Büyükşehir Belediyesinde Mansur Yavaş döneminde Ankaralıların gözünün içine baka baka yapılmaktadır. Ankara Büyükşehir`de ihaleler canlı yayınlansa da, ihaleye çıkan yollar Gökçek döneminin yollarıdır.

Bu yollar Gökçek ve rant çevrelerinin projeleridir.

2016 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi ve 2017 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayladığı planlardan sonra; 2017 yılında bir gecede ODTÜ Ormanları`na girip hektarlarca ağacı katleden Gökçek yönetimi, meslek odalarının açtığı davalar sonucu durdurulmuştur. İtirazlar sonucunda kararları bölge idare Mahkemesinde bozulmuş ve Meslek Odaları olarak Danıştay`da temyiz edilmiştir. Ankara Büyükşehir Belediyesi ODTÜ`yü bölerek İncek, Kızılcaşar, Taşpınar rant alanlarından geçen "Bilkent-İncek Bulvarı Çevre Yolu Bağlantısı" ihalesi ile Eskişehir Yolu ve Ankara-Niğde Otoyolunu birbirine bağlayan 11,8 kilometrelik yol yapımı ihalesine çıkmıştır. İhale sonucu yol yapımı 25.08.2021 tarihinde yine trafik hafifletme gerekçesiyle kamuoyuna açıklanmıştır.  

Bu yol ihale süreciyle, Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin Ankara`nın geleceğine yönelik bir vizyonu ve bütüncül bir planı olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu sebeple defalarca kez mahkemeye taşınmış rant projelerine başvurulmakta, günübirlik kararlarla büyük kamu kaynakları israf edilmekte, toprak ve ekolojik bütünlük ise geri dönüşü olmayacak şekilde yok edilmektedir. 

ODTÜ Ormanını bölen yol olarak hatırladığımız, Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin iş makineleriyle ODTÜ arazisine girerek, bir gecede büyük tahribatlar yarattığı proje, sadece orman alanını yok etmekle kalmamakta aynı zamanda Ankara`nın batı ve güneybatı koridorları üzerinde, onlarca davamızın bulunduğu rant projelerini de ödüllendirmektedir. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi halihazırda Gökçek döneminde yargıya taşıdığımız ve iptal ettirdiğimiz yüzlerce imar planını savunmaya devam etmekte ya da hiçbir değişiklik yapmadan yeniden onaylamaktadır. Mahkeme süreçleri devam eden projeleri ise, hukuki süreçlere sığınarak, rant projelerini tamamlamayı asli görevi olarak görmektedir. Atatürk Orman Çiftliği`nden geçirilen yol ve ODTÜ`yü bölen yol son örnekleridir. Ankara Büyükşehir Belediyesi mahkemeye kararlarını uygulamak istiyor ise;

• İptal edilen Çevre Düzeni Planını mahkeme kararları doğrultusunda acilen hazırlamalıdır!

• Kent suçu olduğu 7 kez tescillenen Demir Kafes alanındaki YDA Center gibi kent suçlarını durdurmalıdır. 

• Ankara`da kamu yararını parsel bazlı popülist yarışmalarla değil, bütüncül planlama çalışmalarıyla tesis etmelidir!

Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin tamamlamaya çalıştığı bu yol ODTÜ Ormanını yok etmek, yolun batısında kalacak olan 94 hektarlık orman alanını rant çevrelerinin kucağına atmak, yol için kesilen 24 hektarlık orman alanının da üzerine asfalt dökmek demektir. Bu yolların inşası, yönetim değişse de Ankara`da bugün hala aynı siyaset ve rant çevrelerinin iktidarda olduğunu göstermektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin eski yönetimine de yeni yönetimine de söylediğimiz şeyler değişmemiştir:

• Bu yolların ranttan başka hiçbir açıklaması yoktur.

• Bu yol herhangi bir üst ölçekli planda yer almamaktadır. 

• Bu yolun yapımı hiçbir bilimsel ve hukuki gerekçeye dayanmamaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin açıklamalarında sürekli olarak kullandığı katılımcılık vurgusunun ise sözde kalan bir algı olduğu da açıktır. İhale açıklanana kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hiçbir Meslek Odasına bu yollarla ilgili herhangi bir bilgi verilmemiştir. Sonrasında dahi meslek örgütleriyle herhangi bir görüşme talebinde bulunulmamış, ihaleyi iptal etmemelerine rağmen "ortak akıl" söylemi ile devam etmektedir.  

TMMOB`nin 70 yıla yaklaşan mücadele geleneği nettir. Yönetimde kim olursa olsun, kişiye değil yaptıklarına bakarak, bilimsel planlama ilkelerinden uzak, yanlış kentleşme politikalarına karşı her dönemde sözünü ve eylemini sakınmamıştır, sakınmayacaktır. Gökçek`in ODTÜ`yü bölen, rant alanlarını ve sermaye çevrelerinin projelerini ödüllendiren bu yol, rantın yoludur. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak, bu rant yolunun ihalesinin iptalini yargıya taşıdığımızı, Başkent Ankara`nın kamu yararı esaslı, katılımcı, doğru kentleşme politikaları ile gelişmesi için mücadeleye devam edeceğimizi, rant çevrelerine, onlara yol açanlara ve kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz. 

 

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

 

Okunma Sayısı: 70

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2022
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.