TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

28 OCAK 2022 CUMA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      ABB-ATO BERABERLİĞİNDE YDA’YA YENİ ARKADAŞ!

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 30.11.2021
Güncellenme Zamanı: 30.11.2021 15:27:12
Yayınlayan Birim: ANKARA

 

Güncellenme Zamanı: 30.11.2021 15:26:03

Ankara Büyükşehir Belediyesi 10.08.2021 tarih 1544 sayılı meclis kararı ile bir talanın daha önünü açmıştır. 

Daha önce 15.10.2012 tarih 1770 sayılı meclis kararı ile bugünkü ATO-Congresium Alanı ve çevresine yönelik "Çankaya İlçesi 26246/1 ve 28384/4 ada parsellerde 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği" onaylanmış ve tarafımızca açılan dava neticesinde iptal edilmiştir. Bu dava kapsamında mahkemece atanan bilirkişiler tarafından planın;

• "Üst ölçek plana aykırılık teşkil ettiği,

• Kullanım kararının somutlaştırılması gerekirken, kentsel servis kullanımı altında neredeyse sanayi alanı dışında her türlü kullanım kararının getirildiği, 

• Yapılaşma yoğunluğunu önemli ölçüde artıracağı, önemli bir trafik yükü çekileceği, bölgede var olan trafik sorunlarını daha da artıracağı,

• Parsel özelinde tanınan bu ayrıcalıklı yapılaşma hakkı ile plan bütünlüğünün bozulduğu; park alanının küçültüldüğü"

tespitleri ile birlikte "Parsel üzerinde ayrıcalıklı ilave inşaat alanı artışı" ibaresi tekrar tekrar vurgulanmıştır. Mahkeme, bilirkişi raporu doğrultusunda bu ayrıcalıklı planı iptal etmiştir.

Ayrıcalıklı Planlardan, Daha Ayrıcalıklı Mükerrer Planlara!

Ankara Büyükşehir Belediyesi, AOÇ ve ODTÜ Ormanı`nda açmakta olduğu yollarla ilgili "plan kararları ve hukuku uygulamak" hakkındaki açıklamalarını, diğer mahkeme kararlarında hatırlamamakta; bunun yerine iptali kesinleşmiş bir planı mükerrer şekilde onaylamaktadır. Üstelik bazı plan notları ile plan, çok daha hukuksuz; bu değişikliğin arkasındaki sermaye grubu için çok daha ayrıcalıklı bir hale getirilmiştir. 

Ankara Ticaret Odası, daha önce açtığımız dava sonucu iptal edilen planı tekrar onaylatarak Ankara Büyükşehir Belediyesi`nden hukuksuz plan notları ile 25 kat yapı izni almış, mevcut Congresium yapısının yanındaki boş parsel de dahil edilmiştir. Yakın çevresinde zaten caminin bulunduğu, mevcut park alanını azalttığı ve alt yapıların dağılımının sağlanamadığı gibi gerekçelerle planı iptal edilmiş olan dini tesis için ise bir otopark kararı verilmiştir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin 10.08.2021 tarihinde onayladığı İmar Planının Plan Notlarından bazıları;

• Alan "Kentsel Servis Alanı" iken "Ticaret Alanına" dönüştürülmüştür.

• E:2.90 ve Yükseklik 25 kat olarak belirlenmiştir.

• Bugün boş olan parselde "çok katlı mağazalar, katlı otoparklar, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, restoran, ofis, yönetim binaları, finans kurumları yer alabilir." 

• ATO Sarayı`nın olduğu yerde ise "kamusal veya özel katlı otoparklar, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu, sosyal ve kültürel tesisler, kafe, restoran, ofis, yönetim binaları, finans kurumları gibi yapılar birlikte veya ayrı ayrı yer alabilir" 

• "Yapı yaklaşma sınırları dışında kalan alanda da depo, kulübe, güvenlik tesisi, otopark rampaları, havuzlar, geçiş köprüsü vb. yapılabilir"

• "Bloklar arası h/2 mesafe şartı aranmayacaktır"

gibi plan notları ile mevzuata aykırı ve hukuksuz haklar tanınmaktadır.

Ankara Ticaret Odası, meclis kararında da yer verilen "Mevcut durumdaki mekanın hizmet vermede yetersiz kalması" gerekçesiyle plan değişikliğini sunmuş olsa da, bu planla amaçlanan şeyin dev bir AVM, YDA benzeri bir yapı olduğu açıktır. ATO`ya ait bu alan ve çevresine dair bu ve benzeri planlardaki ısrardan anlaşılmaktadır ki kentler tamamen insan ölçeğinden uzaklaştırılıp sadece sermayenin arzuları doğrultusunda şekillendirilmek istenmektedir. Kavşakların dört köşesini de vahşi biçimde yükselterek yaşanmaz şehirler hedeflenmektedir. 

ATO`nun bir meslek örgütü olarak hizmetleri ile bu rant ve haksız kazanç ile elde edilecek olan özel katlı otopark, sinema, restoran vb. arasında nasıl bir ilişki vardır? Bu plan kime hizmet etmektedir? 

Tüm bunların yanı sıra Ankara Kent Konseyi`nde ATO`nun ağırlığı ve bu yapının ABB ile ilişkileri göz önüne alındığında bu planın arkasındaki ilişkiler ve mahkeme kararlarına rağmen bu ısrar, akıllarda pek çok soru işareti yaratmaktadır. Mansur Yavaş`ın konu kent planlama, ulaşım, koruma vb. olsa dahi ilgili meslek örgütleri yerine her toplantıda ATO Yöneticilerine yer vermesi, ATO Yöneticisinin Kent Konseyi yönetiminde olup ABB ile hoş tutulan, danışıklı ilişkilerinin sonuç ürünü bu çok daha ayrıcalıklı plan mıdır? 

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Ticaret Odası`nı Mahkeme kararlarına uymaları; ranta ve haksız kazanç elde etmekten başka hiçbir şeye yaramayacak olan bu planı ise acilen iptal etmeleri gerektiği konusunda uyarıyoruz! Şehir Plancıları Odası olarak sürecin takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

 

 

Okunma Sayısı: 51

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2022
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.