TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

03 ARALIK 2021 CUMA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI, SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ 1. DÖNEM CAD / GIS EĞİTİMLERİ VE PİLOT PROJE ÇALIŞMASI 1 TEMMUZ'DA İTÜ EVİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN EĞİTİM PANELİ İLE TAMAMLANDI.

RAPOR

Yayına Giriş Tarihi: 25.07.2005
Güncellenme Zamanı: 17.10.2008 17:14:38
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

 

5 ay süren eğitimin ilk 1,5 aylık süresinde 80 katılımcı NETCAD (Planet, 3D), 20 katılımcı AUTOCAD konularında eğitim görmüş bunların 94’ü katılım belgesi almaya hak kazandı.


CAD eğitiminin bitmesinin ardından başlayan GIS eğitiminde, özellikle genel GIS kavram ve yapısıyla ilgili olarak katılımcılarda sağlam bir altyapı oluşturulması hedeflendi. Bu kısımdaki kavramsal eğitimin amacı GIS’in ne olduğu – ne olmadığı, GIS’in mesleğimizde ne şekilde ve nasıl bir araç olarak karar destek amaçlı kullanılabileceği gerçek projelerle örneklendirilerek aktarıldı. Daha sonraki aşamada eğitim programı kapsamında 2,5 ay devam edecek uygulamalı eğitim aşamasına geçildi. Uygulamalı eğitim sırasında yeni yöntemlerle geleneksel yöntemler sürekli olarak karşılaştırılarak, yeni teknolojilerin sağlayacağı kazanımların mesleğimiz kapsamındaki etkinliklerde ne gibi kolaylıklar sağlayacağı konuları irdelendi. 

Eğitimin son safhasında; katılımcıların eğitim programı kapsamında edindikleri tüm teorik ve pratik bilgileri kullandıkları bir pilot uygulama projesi gerçekleştirildi. Pilot uygulama projesinin gerçekleştirilmesindeki en önemli hedef; genel eğitim programını klasik anlamda bir bilgisayar programı kursu kimliğinden çıkararak, katılımcıların gelişen yeni teknolojileri planlama sürecinde kullanmaları ve geleneksel yöntemlerle karşılaştırmalarıdır. Pilot proje kapsamında katılımcılar projelerinde kullanacakları verileri kendileri üretmiş ve çok yoğun bir veri seti üzerinden çalışmalarını gerçekleştirmişlerdir. Yapılan pilot çalışmada İstanbuldaki deprem, sel – erozyon, teklikeli alan kullanımları gibi afet konuları, su havzaları- orman alanları, sit alanları gibi korunması gerekli özel risk alanlarının yanı sıra kent makroformuna yönelik güncel konu ve sorunlarla ilgili analizler, saptamalar ve modellemeler yaparak bu konularla ilgili önemli sonuçlara ulaşmıştır.

Eğitimin 1. dönemi tamamlandığında, gerek verilen eğitim bilgilerinin kalıcılığının sağlanması, gerekse eğitim sürecini tamamlayan plancılara eğitim sonucunda edindikleri bilgi ve beceriyi değerlendirebilecekleri alan konusunda bilgilenmelerinin sağlanması için, 1 Temmuz 2005 tarihinde katılım belgelerinin de dağıtıldığı bir seminer düzenlenmiş ve seminerde; CAD ve GIS konusunda uzman kişi ve kurumlar tarafından, uygulanmış / hazırlanmış / yer alınmış projelerin aktarılması sağlanmıştır.

Eğitim paneli, eğitim programına katılan öğrencilerden Gülnihal ERZİ‘nin konuşmasını takiben Şehir Plancıları Odası Sürekli Eğitim Merkezi Eğitmenlerinden Serhan Saner ve Şehir Plancıları Odası II. Başkanı Buğra GÖKÇE‘nin konuşmaları ile açılmıştır. "1. oturumda gerçekleştirilen paneldeki ilk oturumdaki ilk konuşmacı Doç.Dr. Alper ÇABUK "Planlama ve Tasarım Egitiminde CBS – Uzaktan Algılama  ve Planlama Bilgi Sistemleri, Koruma Çalışmalarında Yersel Fotogrametri Olanaklarından Yararlanılması" konularında sunum yapmışlardır. Bu sunumu takiben Dr. Semih Halil EMÜR "İstanbul Acil Durum Yönetim Bilgi Sistemi Projesi" ile ilgili tecrübelerini katılımcılara aktarmışlardır. 1. oturumun son konuşmacısı Serhan SANER "Üst Ölçek Planlamada CBS ve Uzaktan Algılama Teknolojilerinin Kullanım Örneği" olarak Suudi Arabistan Yapısal Planlama Projesi ve Planlama Bilgi Sistemi Projesi konusundaki tecrübelerini katılımcılara aktarmışlardır.

Eğitim panelinin 2. Oturumunda etkinlik alanı CAD, GIS ve uzaktan algılama konuları olan ülkemizin önde gelen kuruluşlarına söz verilmiştir. Bu oturumdaki temel amaç gerek verilen eğitim bilgilerinin kalıcılığının sağlanması, gerekse eğitim sürecini tamamlayan plancılara eğitim sonucunda edindikleri bilgi ve beceriyi değerlendirebilecekleri alan konusunda bilgilenmelerinin sağlanmasıdır.

II. oturumun ilk konuşmasını İşlem Şirketler Grubundan Dr. Halil SÖĞÜT yapmış ve konuşmasında "TAKBİS projesi servislerinin İmar Projeleri Yapımında Kullanımı, Kadastral Ada ve Parseller ile İmar Ada ve Parsellerinin Kent Bilgi Sistemlerinde Entegrasyonu ve Yönetimi" konularına değinmiştir. Oturumun ikinci konumasını NETCAD‘den Dr. Emin BANK yapmış, konuşmasında "Mekansal Yönetim Verileri" konusunu aktarmıştır. Oturumdaki üçüncü sunumu BAŞAR Bilgisayar Sistemleri‘nden Tuncay KÜÇÜKPEHLİVAN yapmış ve konuşmasında "Kent Bigi Sistemleri" konusundaki proje ve tecrübelerini aktarmıştır. Oturumdaki son sunumu INTA Spaceturk‘den Nilhan ÇİFTÇİ ve Köksal SANLI yapmışlar, sunumlarında "Uydu Görüntülerinin Planlama Amaçlı Kullanımı" ve "Diğer Uzaktan Algılama Uygulamaları" hakkında bilgi aktarmışlardır.

Panelin son oturumunda; eğitimin son 1 aylık süresinde gerçekleştirilen pilot proje örnekleri eğitime katılan öğrenciler tarafından sunulmuştur. Bu oturumda katılımcılar İstanbul‘daki deprem, sel – erozyon, teklikeli alan kullanımları gibi afet konuları, su havzaları – orman alanları, sit alanları gibi korunması gerekli özel risk alanlarının yanı sıra kent macroformuna yönelik güncel konu ve sorunlarla ilgili hazırladıkları projeleri sunmuşlardır.

Panelin son aşamasında İŞKUR Genel Müdür vekili Namık ATA söz almış ve kurumun bu tarzdaki projelere verdiği destekler ve istihdam projeleriyle ilgili konulardan bahsetmişlerdir. Eğitim paneli oda yönetimi ve İŞKUR temsilcilerinin huzurunda yapılan sertifika töreni ile katılımcılara katılım belgelerinin takdim edilmesiyle tamamlanmıştır.

Okunma Sayısı: 3826

Tüm Raporlar

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.