TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

07 ARALIK 2021 SALI  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

MUĞLA ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      BODRUM’DA YAŞANAN SEL FELAKETİ

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 24.09.2015
Güncellenme Zamanı: 24.09.2015 15:09:31
Yayınlayan Birim: MUĞLA

 

 
BASIN AÇIKLAMASI
 

Şehir Plancıları Odası olarak 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi‘nin 16. yılı nedeniyle yaptığımız açıklamada "…Geçen bu sürede ne Türkiye‘nin deprem ülkesi olduğu gerçeği değiştiğini, ne kıyılar, ne dere yataklarındaki betonlaşma sonucu oluşan sellerde ölümler, ne de afetlere çanak tutan yapılaşma ve rant odaklı uygulamalardan vazgeçildiğini; Marmara Depremine, Düzce, Elazığ, Van Depremi, depremler üzerine de birçok insanımızı kaybettiğimiz İstanbul, Ankara, Karadeniz`de yaşanan seller" in eklendiğini belirtmiştik. Aynı açıklamada ve daha önceki birçok açıklamamızda da söylediğimiz, çağdaş demokratik bir ülke olduğumuz iddia ediliyor ise, deprem, sel, çığ, fırtına gibi doğal afetlerde can kaybının yaşanmaması gerektiğini belirterek, bilimi yok sayan rant odaklı uygulamaları yapan idarecilerden, önlem alınmayan afetler sonucu yaşanan ölümler ve toplumumuzun maruz kaldığı tüm acılar nedeniyle hesap sorulması gerektiğini; doğa olayları olan depremlerde, sellerde, çığlarda; dağlarda, ovada, sokakta, meydanda, kamusal mekanda, devletin mekanında ve görevinde; artık bir kişinin dahi ölmesini istemediğimizi, basına ve kamuoyuna çok defa duyurduk.
Ne yazık ki, bu açıklamanın üzerinden 1 ay geçmeden yeni bir acıyı Artvin-Hopa`da yaşadı. Artvin‘de yaşanan yoğun yağış, yine yanlış enerji, orman ve kentleşme, imar politikaları nedeniyle afete dönüştü.
Aynı yanlış politikalar yüzünden bu defa Bodrum Kurban Bayramı arefesinde afeti yaşadı. Allaha şükürler olsun ki bir can kaybı şimdilik yaşanmadı. 
Oysa hepimiz biliyoruz ki, yaşanan bu felaketler ne tesadüf ne de kaderle bağlantılı bir doğa olayıdır. Bu felaket, "yazlık başkent" yakıştırması yapılan Bodrum‘da uygulanan yanlış hatalı ve ranta dayalı imar ve yapılaşmanın eseridir. Bodrum‘un her tarafını imara açanların; dere yataklarını doldurularak daraltanların, doldurulan alanları yapılaşmaya açanların, dereleri beton kanallara alanların, bunlar yetmiyormuş gibi yetersiz alt ve üst yapıyla aşırı nüfusu buraya çekenlerin eseridir.
Bu felaketin nedeni, izlenen doğaya duyarsız RES projeleri, ihtiyaçtan fazla üretilen II. konut adı altındaki yapılaşmalara, bilimsel verileri yok sayan dere ıslah projelerine, doğayı, yaşayanları hiçe sayan madencilik faaliyetlerine, topografya koşullarını göz ardı eden gelişigüzel ve tamamen ranta dayalı imar planları ve bu planları uygulayanlar ve uygulamasına izin verenlerdir. 
Bu felaketin sorumlusu, tüm bu felaketlere rağmen, hala ve ısrarla, turizm kisvesi altında, hiçbir ihtiyaç olmamasına rağmen izin verilen ve beton yığını haline getirilen II. konutlar, ormanları yok eden madencilik faaliyetleri, RES uygulamalarıdır.
Bugüne kadar izlenen popülist kentleşme politikaları nedeniyle altyapıya, alanın özgün değerlerine önem vermeyen ve tamamen rant odaklı yapılaşma anlayışıyla yol, kanalizasyon, yağmur drenajı gibi altyapı yatırımlarına para harcamayan, orman alanlarını yok eden, vadilerde, tarım arazilerinde, dere yataklarında ve kıyılarda adeta kaçak ve sağlıksız yapılaşmanın teşvik eden uygulamalar nedeniyle, mevsimsel yağışların her an afete dönüşmesi kaçınılmazdır. 
Ne yazık ki turizm kenti olan ve etrafı denizlerle çevrili Bodrum Belediyesinde 500 ‘e yakın memur ve işçi personelin içinde bir tane işçi veya memur kadrosunda şehir plancısı bulunmamaktadır. Bu da yerel idarecilerin planlamaya olan saygısı ile Bodruma planlama açısından verdiği önemi ve değerini göstermektedir. 
Yapılması gereken, ranta dayalı parçacı planlamadan, popülist kentleşme politikalarından vazgeçilmeli, tüm derelerin üzerleri açılmalı, ormanlık alanlardaki madencilik ve RES politikalarında derhal vazgeçilerek ormanların özgür bırakılması, yerleşim yerlerinde düzgün bir altyapı sisteminin acilen kurulması ve en önemlisi imar planı kararlarına aykırı olarak yapılan ve bunca defa uyarmamıza rağmen hiç bir iş ve işlem yapılmayan kaçak yapıların yıkılması ve en önemlisi İMARA VE PLANA RANT olarak bakılmaktan vazgeçilmesidir.

 

İsmet ŞAHİN
Şehir Plancıları Odası
Muğla Şube Başkanı

Okunma Sayısı: 167

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.