TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

01 ARALIK 2021 ÇARŞAMBA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

       PLANLAMA ÖĞRENCİLERİ 5. YAZ EĞİTİM KAMPI GÜNLÜĞÜ

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 23.08.2016
Güncellenme Zamanı: 24.08.2016 12:02:56
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 23.08.2016 16:19:16

 
23-30 Temmuz Tarihleri Arasında Gerçekleştirilen Planlama Öğrencileri 5. Yaz Eğitim Kampı 21 Üniversiteden Öğrencilerin Katılımıyla Gerçekleştirildi.
 

Odamız Planlama Öğrencileri 5. Yaz Eğitim Kampı, 23-30 Temmuz tarihleri arasında Muğla`nın Dalaman İlçesi`ne bağlı Sarsala Koyu`nda gerçekleştirildi. 21 üniversiteden yapılan 160 başvuru arasından, 60 öğrenci seçilerek kampa katılmaya hak kazandı.Kamp süresince gündüz aktiviteleri olan atölye çalışmaları, eğitim seminerleri, söyleşiler ve öğrenci  forumları gibi etkinlikler  Sarsala Koyu‘nda gerçekleştirildi, akşamları ise öğrenciler konaklama alanlarına geri döndüler.

Kampın ilk günü olan 23 Temmuz Cumartesi, Sarsala Koyu`nda toplanmaya başlayan öğrenciler Odamız personeli tarafından karşılandılar.  Kayıt işleminin ardından tüm öğrencilere, Odamızın kamp özelinde hazırlamış olduğu T-shirt, şapka, çanta, defter ve kalemler verildi. Bir saatlik Öğle yemeği molasının ardından, öğrenciler kampın ilk oturumu olan Kamp Tanıtımı ve Bilgilendirme toplantısına katıldılar. Bu oturumda bir hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerden genel olarak bahsedildi. Ardından TMMOB, Meslek Odaları ve Örgütlenme konulu ilk oturum; Odamız Ankara Şube Başkanı Emre SEVİM, TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Ümit ÖZCAN ve Odamız Genel Başkanı Orhan SARIALTUN tarafından gerçekleştirildi. Bu oturumda da TMMOB ve TMMOB çatısı altında birleşen 24 Oda ile Şehir Plancıları Odası`nın yeri ve önemi hakkında bilgi verilerek örgütlenme bilincine vurgu yapıldı. Oturum sonrası akşam yemeğinin ardından tanışma kokteyli gerçekleştirildi.

 

 

Kampın 2.gününde günün ilk oturumu olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, feminist aktivist Hatice KAPUSUZ tarafından sunuldu. Oturumda Toplumsal Cinsiyet kavramı üzerinde duruldu ve bu kavramın zaman içinde nasıl değişip dönüştüğü vurgulandı. (Video_1)

 

 

undefined

 

Ardından Odamız II. Başkanı Kumru ÇILGIN ile İnsan Hakları Savunucusu Soner ÇALIŞ; Sosyal Dışlanma, Azınlıklar, Göç ve Kent Hakkı konusuna değindiler. Kent Hakkı`na değinen Kumru Çılgın, ardından Türkiye genelinde yürütülen mega projeler ile Kent Hakkı kavramını nasıl aşındırdığından ve Odamızın bu noktada üstlendiği kritik görevden bahsetti. Soner ÇALIŞ ise azınlıkların dışlandığı ülkemizde, hayatlarının her noktasında karşı karşıya kaldıkları zorluklardan bahsetti. (Video_2)

 

 

 undefined 

 

Kısa bir molanın ardından öğrenciler günün üçüncü sunumu olan için Tasarım Atölyesi için tekrar bir araya geldiler. Yrd. Doç. Dr. Olgu ÇALIŞKAN,  Araş. Gör. Duygu CİHANGER ve Araş. Gör. Onur TÜMTÜRK yürütücülüğünde sürdürülen Tasarım Atölyesinin ilk buluşmasında öğrenciler ütopya ve distopya kavramları üzerinden çalışacakları 9 farklı ideolojik kent alt parçasının bir araya gelmesiyle oluşturacakları "HETEROTOPYA" nın temeline inerek tasarım prensipleri üzerinden tartışma yürüttüler. Bu 9 tasarım konseptini çalışacak 9 ayrı grubun oluşturulmasının ardından akşam yemeği için ara verildi.

 

 

undefined

 

Bir sonraki oturum ise ÇHD Genel Başkanı Selçuk KOZAĞAÇLI tarafından sunuldu. İnsan Hakları ve Demokrasi başlığı altında gerçekleştirilen sunumda, insan nedir sorusundan yola çıkarak insanı insan yapan özellikleri sorgulayan Selçuk KOZAĞAÇLI, hümanizm ve insan hakkı kavramından bahsetti. (Video_3)

 

undefined

 

Kampın 2. Günü; Dans Eğitmeni Cansu ERGİN`in yürüttüğü Çağdaş Dans Atölyesi ile sonlandı.

 

 

Kampın 3.günü ilk oturumu olan Kültür, Koruma ve Planlama, Yrd. Doç. Dr. Akın ERSOY, Odamız Onur Kurulu üyesi Necati UYAR ve Yüksek Mimar Meral OĞUZ gerçekleştirdiler. Bu oturumda koruma yaklaşımı içerisinde planlamanın rolü tartışıldı.

 

 

Öğle yemeği sonrası ise Tasarım Atölyesi için öğrenciler bir araya geldiler. 9 farklı kent alt parçasının tasarım ilkelerinin gruplar ile konuşulduğu atölyenin ikinci buluşmasında; öğrenciler bu alt parçaların maketlerinin oluşturulması için çalışmaya başladılar.

 

 

Tasarım Atölyesi sonrası Heykeltıraş Onur KOCAER yürütücülüğünde Mask Atölyesi gerçekleştirildi. Burada ikişer gruplar halinde çalışan öğrenciler, yüzlerinin kalıplarını çıkararak, özgün çalışmalar elde ettiler. Ardından akşam yemeği için mola verildi ve öğrenci forumu için tekrar bir araya gelindi.

 

 

Kampın 4.gününde kahvaltının ardından tüm gün sürecek teknik gezi için öğrenciler hazırlanmaya başladı. Servisler ile Dalaman`da bulunan TİGEM`e ulaşan öğrenciler burada yetkililerin rehberliğinde alanı gezdiler. Ardından servisler ile Kayaköy`e giderek Yüksek Mimar Meral OĞUZ`un rehberliğinde antik kenti gezildi. Kayaköy gezisinin ardından Fethiye Kent Merkezi`ne gelindi ve burada öğle yemeği yenildi. Öğleden sonraki durağımız ise Saklıkent Kanyonuydu. Burada 2 saatlik süreç içerisinde öğrenciler kanyonu keşfettiler.

 

 

Gezi sonrasında ise "Modern Zamanlar" film gösterimi gerçekleştirildi.

Kampın 5.gününde Tasarım Atölyesi için bir araya gelen öğrenciler, üç saat süresince kent alt parçalarının maketlerini tamamlamaya çalıştılar. Atölyenin sonrası öğle yemeği molasının ardından Kentsel Sorunlar başlıklı oturum Odamız Ankara Şube sekreteri Gözde GÜLDAL, İzmir Şube ikinci Başkanı Uğur BAYRAK ve Muğla Şube Başkanı Sami TOMURCUKLU tarafından sunuldu. Şube yetki alanları içerisinde kalan bölgelerde karşılaşılan rant odaklı projeler üzerine konuşulan bu oturumun ardından akşam yemeği molası verildi ve öğrenciler kendilerine tanınan bu boş zamanı voleybol oynayarak geçirdiler.

 

 

 

 

Kampın 6.gününde, Odamız Saymanı Filiz HEKİMOĞLU, İstanbul Şube Başkanı ve İTÜ`de akademisyen olarak çalışan Tayfun KAHRAMAN ve Avukat Mehmet HORUŞ tarafından Ekoloji Mücadelesi ve Deneyimler başlıklı oturum gerçekleştirildi. Bu oturumda Türkiye`nin ekolojik alanlarında yürütülen ve doğa tahribatları ile sonuçlanan projelere karşı çevre örgütlerinin sürdürdüğü mücadelelerden bahsedildi.

 

 

Öğleden sonraki teknik gezi için hazırlanan öğrenciler Dalyan`da öğle yemeklerini yemelerinin ardından tekne ile İztuzu Sahiline ulaştılar. Burada doyasına denize giren öğrenciler tekrar teknelere binerek Dalyan`a vardılar ve servisler ile kamp alanına ulaştılar. Öğrenciler akşam yemeğinin ardından öğrenci forumu için tekrar bir araya geldiler.

 

 

Kampın 7. Gününde, ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Prof. Dr. H. Çağatay KESKİNOK, Mesleki Etik oturumu için öğrencilerle bir araya geldi. Oturumda; çalışma hayatında gözetilmesi gereken planlama etik ilkeleri ışığında, yapıcı, toplum ve hizmet yararı temelli  planlama kararlarının alınması ve önceliklerin belirlenerek bu sürecin yürütülmesinin önemi vurgulandı.

 

 

 

H.Çağatay KESKİNOK`un sunumu sonrasında Odamız Genel Sekreteri Hüseyin G. ÇANKAYA moderatörlüğünde; Odamız İstanbul Şube Başkanı Tayfun KAHRAMAN, Dalaman Belediyesi`nde şehir plancısı olarak görev yapan Derya KESİK, Odamız Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda ODTÜ`de akademisyen olarak görev yapan Dr. Burak BÜYÜKCİVELEK tarafından Mesleki Deneyim başlıklı oturumu gerçekleştirildi. Burada kamu-özel sektör ve akademi üzerine çalışma deneyimlerini öğrencilerle paylaşan panelistlerin sunumu sonrasında öğle yemeği için mola verildi.

 

 

Öğle yemeği sonrasında Tasarım Atölyesinin son oturumu için bir araya gelen öğrenciler, oluşturdukları maketleri tamamlayarak, birleştirdiler ve 9 farklı ideolojideki kent alt parçalarının birleşimiyle meydana gelen HETERETOPYA üzerinde tartıştılar.

 

 

 

 

 

 

 

Atölyenin sonuçlanmasının ardından, Mask Atölye`sinde üretilen çalışmalar arasından en özgün çalışma seçildi. Sonrasında; tüm öğrencilere ve katılımcılara Odamız tarafından hazırlanan plaketler takdim edildi. Akşam yemeği sonrasında veda kokteylinde, öncelikle Öğrenci Forumu`nda oluşturulan sonuç metni okundu ve kokteyl boyunca herkes doyasıya eğlendi.

Sonuç metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Atölyeler, teknik geziler, söyleşiler ile dolu dolu geçen 5. Yaz kampının da sonuna gelindi.

Kamp tanıtım videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

 

 

Bir sonraki kampta görüşmek dileğiyle…


 

 

 

 

Okunma Sayısı: 1471

Tüm SPO ÖĞRENCİ Haberleri

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.