TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

07 ARALIK 2021 SALI  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

MUĞLA ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      OHAL KARARNAMELERİYLE İŞTEN ÇIKARTMALAR HUKUKSUZ, DAYANIŞMAMIZ MEŞRUDUR!

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 10.01.2017
Güncellenme Zamanı: 12.01.2017 16:38:30
Yayınlayan Birim: MUĞLA

 

Güncellenme Zamanı: 12.01.2017 16:34:51

 
OHAL KARARNAMELERİYLE İŞTEN ÇIKARTMALAR HUKUKSUZ, DAYANIŞMAMIZ MEŞRUDUR!
 

BASINA VE KAMUOYUNA DUYURULUR

 

OHAL KARARNAMELERİYLE İŞTEN ÇIKARTMALAR

HUKUKSUZ, DAYANIŞMAMIZ MEŞRUDUR!

 

 

15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrasında ülkemizde iç huzuru sağlama ve teröre karşı mücadele gerekçesiyle peş peşe Olağanüstü Hal kararları ilan edildi. Sürecin başında kamuoyuna bu gerekçeler sunuldu fakat sonrasında yaşanan süreçte, bunların gerekçeler değil bahaneler olduğuna hepimiz şahit olduk.

OHAL sürecinde neredeyse her hafta gerçekleşen terör eylemleriyle iç huzurdan söz etmemiz imkansız hale gelirken ülke siyasetine yön veren kesimler sorun çözmekten çok uzakta, klasik hamaset nutukları atmaktan ileri gitmediler/gidemediler.

Diğer taraftan OHAL Kanunu‘nun yürütme organına verdiği yetki ile çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname‘ler aracılığıyla yasama organı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi askıya alındı. Bu koşullar altında demokratik bir ülkede yaşadığımız iddiasında bulunmamız imkansızdır. Demokratik rejim içerisinde bizlerin temsilcisi olan milletvekilleri fonksiyonsuz hale getirilmişlerdir. Bu KHK‘lar ile birçok kamu personeli Türkiye Cumhuriyeti Devleti anayasası dahi hiçe sayılarak savunma hakları gasp edilerek kamu görevlerinden ihraç edildiler. Halbuki anayasanın 129. maddesi; "Memurlar ve diğer kamu görevlileri ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları mensuplarına savunma hakkı tanınmadıkça disiplin cezası verilemez." ve yine "Devlet Memurları Kanunu"nun 130. maddesi; "Devlet memuru hakkında savunması alınmadan disiplin cezası verilemez." ifadeleriyle gayet açık bir şekilde kamu görevlilerinin savunma haklarını hükme bağlamıştır. Diğer taraftan KHK‘lar, temel hukuk dilinden dahi uzak metinler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Mevzuatın genelleyici olması ilkesi çerçevesinde ele aldığımızda, nasıl ki bir kanun bir kişinin adını vererek kişiyi kamu görevlisi yapamazsa, aynı şekilde bir kanun kişinin adını vererek kişiyi kamu görevinden ihraç edemez.

Hukukun hiçe sayıldığı bu ortam bizlere en başında; "OHAL millete değil, devlete..." söylemiyle meşrulaştırılmaya çalışılmıştı. Fakat bugün sadece kamu görevinden ihraç faaliyetlerine baktığımızda yüz binlerce kamu görevlisinin ihraç edildiğini bu görevlilerin aileleri ve hizmet sektöründe yarattıkları istihdam ile ihraç süreçlerinden bir milyonu aşan yurttaşımızın doğrudan etkilendiğini görüyoruz.

Bütün bu hukuksuz uygulamaların sonunda er ya da geç KHK‘lar ile atılan kişilerin görevlerine iade edileceklerini ve devletin çok ciddi tazminat yükleri altına gireceğini de biliyoruz.

Hukukun askıya alındığı, anayasanın ve diğer ilgili mevzuatın çiğnendiği, terörün ayyuka çıktığı, görevi istihbarat ve terörü önlemek olan MİT ve güvenlik güçlerinin hiçbir önleyiciliğinin ve caydırıcılığının kalmadığı, diktatöryal bir rejime hızla sürüklendiğimiz bu ortamda; daha öncesinde Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Büşra Cizrelioğulları Sadak, İstanbul Şube üyemiz Fatma Gül Eryıldız ve bunlarla birlikte çok sayıda üyemiz işlerinden edilmiş, hukuksuz bir şekilde cezalandırılmışlardır. 

Son olarak, Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Kimyon, 07.01.2017 tarihinde çıkarılan KHK ile kamu görevinden ihraç edilmiştir.

Verdikleri mesleki mücadelelerle kamu yararına çalışmalar yürüten meslektaşlarımızın, son dönemlerde art arda çıkartılan KHK`lar yoluyla işten atılmaları, salt muhalif tavırları nedeniyle hedef olmaları artarak devam etmektedir. OHAL uygulamaları nedeniyle yaşanan gözaltı ve tutuklanma süreci ile birlikte özlük hakları yok sayılan, mülksüzleştirilen, ailesi ile birlikte sefalete mahkum edilen binlerce mağdurun yaratıldığı bir dönem yaşanmaktadır. 

Hukukun üstünlüğü ve toplumsal barışın hakim olduğu çağdaş, demokratik ve laik bir ülke olmanın gereklerinin sağlandığı bir yapı ivedilikle oluşturulmalıdır.

Meslektaşlarımızın yaşamakta olduğu bu soruna kamuoyunun dikkatinin çekilmesi ve bu anti-demokratik ortama karşı verdikleri mücadeleye sahip çıktığımızı, bundan sonraki süreçte yürütecekleri hak arama mücadelelerine, etkin olarak yanlarında yer alacağımızı kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

 

TMMOB Şehir Plancıları Odası

Okunma Sayısı: 78

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.