TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

21 OCAK 2022 CUMA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

ANKARA ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      KORUMA SEMPOZYUMU SONA ERDİ

GÜNDEM

Yayına Giriş Tarihi: 31.10.2017
Güncellenme Zamanı: 29.11.2017 11:20:06
Yayınlayan Birim: ANKARA

 

Güncellenme Zamanı: 29.11.2017 11:16:46

Şubemiz, TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve ODTÜ Kültürel Mirası Koruma Lisansüstü Programı işbirliğinde, 2005 yılında kaybettiğimiz değerli hocamız Prof. Dr. Gönül Tankut anısına 26-27-28 Ekim 2017 tarihlerinde TED Üniversitesi‘nde düzenlenen koruma sempozyumu sona erdi. Üç gün süren sempozyum kapsamında iki adet lisans öğrenci çalıştayı, bir adet lisansüstü öğrenci çalıştayı ve üç adet sergi düzenlendi ve 20 oturumda 21 davetli konuşmacı ile birlikte toplam 46 bildiri ve 10 poster sunumu gerçekleştirildi. Sempozyuma Türkiye‘nin farklı kurum ve kuruluşlarından 600‘ün üzerinde meslek insanı, araştırmacı ve öğrenci katılım gösterdi.

Öğrenci Çalıştayı #1 Ortaklaşalığın Mimarisi - 21-22 Ekim 2017

Sempozyum kapsamında lisans öğrencilerine yönelik düzenlenen çalıştayın ilki 21 Ekim 2017 Cumartesi günü Mimarlar Derneği 1927‘de Başken Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Umut Şumnu‘nun sunumu ile başladı. Ankara Kavaklıdere semtinde bulunan ve kooperatif yöntimi ile üretilen konut yapılarının ortak alanlarına yönelik gerçekleştirilen sunumun ardından, Umut Şumnu‘nun kolaylaştırıcılığında söz konusu yapılardan Cinnah no: 19 ve no: 22, İlkbank Blokları ve Hayat Apartmanı‘nın ortak alanları odaklı bir gezi gerçekleştirildi. Geziyi takiben yenen öğle yemeğinin ardından Mimarlar Derneği 1927‘de çalışma grupları oluşturuldu ve TED Üniversitesi‘nden Arş. Gör. Elif Yabacı, Arş. Gör. Irmak Yavuz, Arş. Gör. Murat Aydınoğlu ve Arş. Gör. Çağrım Koçer‘in yürütücülüğünde katılımcı öğrenciler çalışmalarına başladı. Atölyenin ikinci gününün sonunda katılımcı öğrenciler 26-27-28 Ekim 2017 tarihlerinde TED Üniversite‘sinde sergilenecek sonuç ürünlerini tamamladılar.

Öğrenci Çalıştayı #2 Kavaklıdere: Doğanı İzi - 21-22 Ekim 2017

Lisans öğrencilerine yönelik düzenlenen ikinci çalıştayımız ise, diğer çalıştay ile paralel olarak 21 Ekim 2017 Cumartesi günü Kırsal Çevre Derneği‘nden Gürkan Alpsoy‘un kolaylaştırıcılığında Botanik Parkı, Seğmenler Parkı, Kuğulu Park ve Tunus Caddesinin ardından Odamız Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi‘nde (MİSEM) son bulan gezi ile başladı. Gezinin ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘nden Arş. Gör. Duygu Cihanger Ribeiro, Ankara Üniversitesi‘nden Arş. Gör. Faruk Sarıhan ve Gazi Üniversitesi‘nden Arş. Gör. Nihan Oya Memlük ve Arş. Gör. Sezen Aslan‘ın yürütücülüğünde atölye çalışmasına başlandı. İki gün boyunca katılımcıların oluşturduğu çalışma gruplarının ürettiği ürünler 26-27-28 Ekim 2017 tarihlerinde TED Üniversitesi‘nde sergilendi.

Lisansüstü Öğrenci Çalıştayı - Araştırmacılar Arası Diyalog

Sempozyum kapsamında 26-27-28 Ekim 2017 tarihlerinde kolaylaştırıcı akademisyenler eşliğinde farklı araştırmacılarla bilgi alışverişinde bulunarak araştırmalarına katkı sağlamak, farklı üniversite ve bölümlerden araştırmacıları bir araya getirerek bir tartışma ortamı oluşturmak amacıyla yüksek lisans ve doktora çalışması yapan araştırmacılara yönelik lisansüstü öğrenci çalıştayı düzenlendi.

Sergiler

Sempozyum süresinde ‘Ortaklaşalığın Mimarisi‘ ve ‘Kavaklıdere: Doğanın İzi‘ başlıklı öğrenci çalıştaylarının sonuç ürün sergisi yanı sıra, sempozyumda poster sunumu gerçekleştirilen bildirilerin poster sergileri de sempozyum fuaye alanında sergilendi. Bu iki serginin haricinde, ‘Harita ve Planlarla Ankara - Baykan Günay Belgeliği‘ sergisi de yine sempozyum fuaye alanında yer aldı.

Sempozyum 1. Günü

26 Ekim 2017 Perşembe günü Şube Başkanımız Emre Sevim, Odamız Genel Başkanı Orhan Sarıaltun, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güven Arif Sargın, TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Cengizkan ve TED Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Belgin Ayvaşık‘ın açılış konuşmalarıyla sempozyumumuz başladı. Açılış Konuşmalarının ardından ‘Yaşam Kalitesinin Geliştirilmesinde Doğal ve Yapılı Çevrenin Korunması/Yaşatılması Sorununa Nasıl Yaklaşılabilir?‘ başlıklı sunumu ile Prof. Dr. İlhan Tekeli, ‘Doğa Korumanın Siyasal Ekolojisi‘ başlıklı sunumu ile Prof. Dr. Aykut Çoban ve ‘Monologdan Diyaloğa: Kültürel Miras ve Korumanın Değişen Anlamı, Kapsamı ve Yaklaşımları‘ başlıklı sunumu ile Doç. Dr. Ayşe Güliz Bilgin Altınöz‘ün yer aldığı Açılış Oturumu gerçekleştirildi.

Verilen öğle yemeğinin ardından, Yrd. Doç. Dr. Mahmut Özer‘in oturum başkanlığında ‘1A Habitat İçinde Diyalog I‘ ve Dr. Ege Yıldırım‘ın oturum başkanlığında ‘1B Paydaşlar Arası Diyalog I‘ oturumları gerçekleştirildi.

Paralel oturumlarından ardından Şube Başkanımız Emre Sevim‘in oturum başkanlığında gerçekleştirilen ‘Korumada Bir Diyalog Aracı Olarak Medya‘ başlıklı oturumda Hürriyet gazetesinden Gazeteci Ömer Erbil ve Magma Dergisi Editörü Özcan Yüksek birer konuşma yaptılar.

Ardından başlayan ‘Paydaşlar Arası Diyalog - Yerel Yönetimler‘ başlıklı oturumda Odamız Genel Başkanı Orhan Sarıaltun‘nun oturum başkanlığında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Eski Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş birer konuşma gerçekleştirdiler. Oturumda Dr. Osman Gürün Muğla genelinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmekte olan kültürel ve doğal varlıkları koruma faaliyetleri ve yine belediye tarafından yürütülen ‘Atölye Muğla Bir/Hemşehri Birliği‘ projesi hakkında bilgiler sundu. İkinci konuşmacı olan Mansur Yavaş ise Beypazarı örneğinde belediyece yürütülmüş koruma faaliyetleri ve katılımcı süreçleri aktaran bir sunum gerçekleştirdi.

 

Sempozyum 2. Günü

Sempozyum ikinci günü 27 Ekim 2017 Cuma günü Prof. Dr. Adile Nuray Bayraktar‘ın oturum başkanlığında ‘2A Toplum ve Mekan Arasındaki Diyalog I‘ ve Ömer Hamdi Kıral‘ın oturum başkanlığında ‘2B Disiplinlerarası Diyalog‘ başlıklı oturumlar ile başladı. Ardından Prof. Dr. Aliye Emel Göksu‘nun oturum başkanlığında ‘3A Toplum ve Mekan Arasındaki Diyalog II‘, Doç. Dr. Deniz Özkut‘un oturum başkanlığında ‘3B Paydaşlar Arası Diyalog II‘, Doç. Dr. Zeynep Gül Ünal‘ın oturum başkanlığında ‘4A Toplumlar ve Kültürler Arası Diyalog‘ ve Prof. Dr. İclal Dinçer‘in oturum başkanlığında ‘4B Habitat İçinde Diyalog II‘ oturumları ile devam etti. Sempozyumumuz ikinci günü kapanışında Prof. Dr. Hümeyra Birol Akkurt‘un oturum başkanlığını yaptığı ‘Paydaşlar Arası Diyalog - Ulusal ve Uluslararası Sivil Toplum‘ başlıklı oturumda Prof. Dr. İclal Dinçer ICOMOS, Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy EUROPA NOSTRA, Yrd. Doç. Dr. Elvan Ebru Omay Polat DOCOMOMO_TR, Emin Koramaz TMMOB ve Salih Usta Kırsal Çevre Derneğ‘ne yönelik birer konuşma gerçekleştirdirler.

Sempozyum 3. Günü

Sempozyum son günü olan 28 Ekim 2017 Cumartesi günü Doç. Dr. Namık Günay Erkal‘ın oturum başkanlığında ‘Diyalog Aracı Olarak Tasarım ve Uygulamalar I‘, Doç. Dr. Anlı Ataöv‘ün oturum başkanlığında ‘Habitat İçinde Diyalog III‘ ve Dr. Fuat Gökçe‘nin oturum başkanlığında ‘Korumada Diyaloğun Yeni Araçları‘ başlıklı oturumlar ile başladı. Ardından Dr. Nimet Özgönül‘ün oturum başkanlığında ‘Diyalog Aracı Olarak Tasarım ve Uygulamalar II‘ ve Doç. Dr. Gül Köksal‘ın oturum başkanlığında ‘Diyalog Arayışı Olarak Koruma Mücadeleleri‘ başlıklı oturumlar ile sempozyuma poster sunuş ile katılım gösteren bildirilerin sunumları gerçekleştirildi.

Verilen öğle arasının ardından sempozyum, Prof. Dr. Çağatay Keskinok‘un oturum başkanlığında Prof. Dr. Baykan Günay, Prof. Dr. Aydan Balamir, Prof. Dr. Mehmet Tunçer, Prof. Dr. Jale Erzen ve Prof. Dr. Musa Kadıoğlu‘nun konuşmacı olduğu Ankara özel oturumu gerçekleştirildi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve ODTÜ Kültürel Mirası Koruma Lisansüstü Programı işbirliğinde 26-27-28 Ekim 2017 tarihlerinde TED Üniversitesi yerleşkesinde ‘Koruma: Geçmiş l Bugün l Gelecek Arasındaki Diyalog‘ teması ile gerçekleştirilen sempozyumumuz Dr. Nimet Özgönül‘ün oturum başkanlığında Prof. Dr. Ruşen Keleş, Prof. Dr. Ali Cengizkan, Prof. Dr. Aliye Emel Göksu ve Doç. Dr. Ayşe Güliz Bilgin Altınöz‘ün yer aldığı kapanış forumu ile sona erdi.

 

Gelecek etkinliklerde görüşmek üzere...

Okunma Sayısı: 273

Tüm Şube Gündem
Tüm Gündem

 
Copyright © 2007-2022
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.