TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

21 OCAK 2022 CUMA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

ANKARA ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      ŞEHİR HASTANELERİ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

GÜNDEM

Yayına Giriş Tarihi: 27.11.2017
Güncellenme Zamanı: 02.01.2018 11:43:56
Yayınlayan Birim: ANKARA

 

Güncellenme Zamanı: 29.11.2017 12:41:59

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu tarafından, 16 Aralık 2017 Cumartesi günü İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Salonu‘nda gerçekleştirilen ‘Şehir Hastaneleri Sempozyumu‘nda Şubemiz İkinci Başkanı Deniz Kimyon ‘Şehircilik Açısından Şehir Hastaneleri Sorunu‘ başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Şehir Hastaneleri Sempozyumu

Ülkemizdeki sağlık hizmetlerini büyük ölçüde ticarileştiren Sağlıkta Dönüşüm Projesi‘nin son adımlarından biri olan Şehir Hastaneleri‘nin yapımı pek çok ilde devam ediyor.
Kamu Özel Ortaklığı olarak bilinen sistemin sağlık alanına uyarlanmasıyla ortaya çıkan Şehir Hastaneleri projesi kısaca, kamu arazilerinin hastane yapımı için özel şirketlere devredilmesi, devletin inşaatı üstlenen işletmeci şirkete 25 yıl kira ödemesi, bu süre boyunca vergi muafiyeti sağlaması ve hastane için hasta garantisi vermesi biçiminde işleyen bir işletme modelidir.

Yakın zamanda tamamlanan ve halka olan maliyeti her geçen gün artan Üçüncü Köprü, Avrasya Tüneli ve Osmangazi Köprüsü ile benzer bir işletme mantığıyla hayata geçirilecek Şehir Hastaneleri bir sağlık projesi olmaktan çok, sermaye kesimlerine kaynak aktarma projesi olarak öne çıkıyor.

Bu kapsamda, Ankara‘da iki adet entegre sağlık kampüsünün yapımı devam ediyor. Etlik ve Bilkent‘te konuşlandırılan bu hastaneler tamamlandığında sadece günlük poliklinik hasta sayısının 30 binin üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte nazım imar planı ve kent içi ulaşım ana planlarında konuya dair hazırlıkların neler olduğu ve ne gibi önlemlerin öngörüldüğü bilinmiyor.

Kentimizde Bilkent ve Etlik şehir hastanelerinin hizmete girmesiyle birlikte daha önceden proje kapsamında kapatılmış olan Etlik İhtisas Hastanesine ek olarak on yıllardır hizmet vermekte olan 12 kamu hastanesi daha kapatılacak ve bu kurumların personeli de bu iki şehir hastanesine tayin edilecek.
Şehir Hastaneleri projeleri kapsamında Ankara‘da Etlik İhtisas Hastanesi kapatılmış ve on yıllardır hizmet vermekte olan on iki kamu hastanesi daha kapatılacak. Kapatılacak olan hastaneler:
Sami Ulus Doğum ve Çocuk Hastanesi,

Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi,
Altındağ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi,
Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi,
Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi,
Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi,
Ulus Devlet Hastanesi,
Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi,
Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi,
Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi,
Abdurrahman Yurtasan Onkoloji Hastanesi
Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Kent merkezinde olmaları ve ulaşım imkanları nedeniyle halkın büyük çoğunluğu tarafından tercih edilen bu hastanelerin kapatılmasının ardından, şehir hastanelerinin nitelikli sağlık hizmetini hangi ölçüde verebileceği, halkın bu hastanelere erişim probleminin nasıl çözüleceği, ortaya çıkacak ulaşım yükünün trafiğe nasıl etki edeceği ve şehir hastanelerinin ekonomik maliyetinin ne olacağı soruları henüz cevabını bulmuş değil. Ankara halkını yakından ilgilendiren tüm bu sorulara ve sorunlara yanıtlara üretebilmek için Şehir Hastaneleri Sempozyumu‘nda bir araya geliyoruz.

Sağlık, ekonomi, şehircilik gibi farklı boyutları olan bu konuyu tüm yönleriyle ele alacağımız Sempozyumumuz "Sağlıkta Dönüşüm ve Sağlık Politikaları", Şehir Hastanelerinin Ekonomi Politiği" ve "Kentsel Planlama ve Mühendislik" başlıklı üç ayrı oturumdan oluşmaktadır.

Şimdiye kadar projeye ilişkin oluşan fikirleri, eleştirileri değerlendirmek ve tartışmak, Şehir Hastaneleri konusuna kapsamlı ve detaylı bir bakış açısı oluşturabilmek tüm halkımızı Şehir Hastaneleri Sempozyumu‘na katılmaya ve katkı vermeye çağırıyoruz.

TMMOB Ankara İKK 
Şehir Hastaneleri Sempozyumu Düzenleme Kurulu

Güncellenme Zamanı: 02.01.2018 11:43:23

Okunma Sayısı: 351

Tüm Şube Gündem
Tüm Gündem

 
Copyright © 2007-2022
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.