TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

23 OCAK 2021 CUMARTESİ  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 19.03.2018
Güncellenme Zamanı: 19.03.2018 17:01:48
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 19.03.2018 17:24:37

 
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 

 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Odamızın, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Mehmet ÖZHASEKİ ve Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Sn. Yasin KALEM`den, meslek ve meslektaşlarımızın sorunlarını paylaşmak üzere yapmış olduğu görüşme talebi kabul edilerek, 19.03.2018 tarihi (bugün), saat 11:30 `da randevu verilmiştir.

Sn. Bakan Mehmet ÖZHASEKİ`nin program yoğunluğu nedeniyle, Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet CEYLAN`ın makamında, kendileri, Mesleki Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Sn. Atilla ERENLER ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Sn. Mehmet Zeki ADLI ile görüşme gerçekleştirilmiştir.

Odamızı temsilen Genel Başkanımız Sn. Orhan SARIALTUN, Genel Sayman ve Serbet Şehircilik Komisyonu üyemiz Sn. Filiz HEKİMOĞLU ve Mesleki Denetim Koordinatörümüz Sn. Ayhan ERDOĞAN`ın katıldığı toplantıda, öncelikli olarak Plan Yapımını Yükümlenecek Müelliflerin Yeterliliği Hakkında Yönetmelik ile ilgili, 01.03.2018 tarihinde iletilen Oda Görüşü detaylandırılarak aktarılmıştır. Bu kapsamda, serbest şehircilik faaliyeti üstlenen üyelerimizin, karne yükseltme sürecinde yaşadıkları sorunları gidermek amacıyla oluşturulan öneri ve gerekçelerimiz iletilmiştir. Ayrıca, şehir plancılarının başta belediyeler olmak üzere, tüm ilgili kamu kurumlarında kadrolu olarak istihdam edilmesinin, kamu yararına faaliyet yürüten meslektaşlarımızın siyasi karar çevresi karşısında mesleki bağımsızlıklarını korumaya yardımcı olacağı belirtilmiştir. Özellikle, üniversitelerde yeterli donanım ve akademik kadro olmaksızın yeni açılan bölümlerimizle ilgili yaşanan olumsuzluklar iletilmiş, çok sayıdaki şehir planlama bölümlerinin de tetiklediği, had safhaya ulaşan işsizlik sorunu karşısında kamuda istihdamın artırılması ile giderek büyüyen sorunun çözümüne katkı sağlayacağı iletilmiştir. Bununla birlikte, Plan Yapımını Yükümlenecek Müelliflerin Yeterliliği Hakkında Yönetmelik kapsamında, plancıların karne grubuna göre kademelenmesi yerine, şehircilik hizmetlerinin kademelenmesi ve bu doğrultada ekip tanımının yapılması gerektiği yönündeki görüşlerimiz aktarılmış, daha uzun erimde yapılacak bu doğrultudaki bir çalışmada Oda olarak yer alabileceğimiz belirtilmiştir. Yönetmelikte yaşanan sorunları kökten ve kamu yararına çözeceğini düşünerek önerdiğimiz bu görüşlerimize dair Bakanlığımız yetkilileri tarafından olumlu yönde düşünceler belirtilmiştir.

İlgili Yönetmeliğe dair önerilerimizin yanında, meslek alanımızda sıkça rastlanan bir sorun alanı olarak, çok düşük bedel ile üstlenilen kamu ihalelerinin mesleki faaliyetlerin niteliğinin düşmesine ve bu durumun planlama meslek etiği dışında faaliyetlere zemin hazırladığı belirtilerek, planlama ihalelerinde en düşük ücret uygulamasının esas alınmaması gerektiği iletilmiştir.

Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede, ayrıca planların onay süreci sonrasındaki aşamada, plana uygunluk denetiminde şehir plancısının rol alması ve imar durum belgesinin de yine şehir plancısı imzası ile hazırlanması gerektiği yönündeki düşüncelerimiz detaylarıyla aktarılmış ve bu görüşlerimiz olumlu karşılanmıştır.

Görüşme sonunda, meslek alanına dair konularda kurumsal olarak etkin işbirliğinin sağlanması yönünde mutabık kalınmış ve yukarda bahsedilen sorun alanlarına dair, bizzat üyelerimizin ve tüm ilgili tarafların katılımıyla bir çalıştay düzenlenmesi yönünde öneri bakanlık yetkilileri ve tarafımızca uygun görülmüştür.

Bundan sonraki süreçte, meslek alanımızda yaşanan sorunlara dair çözüm önerilerimizi sunmak ve meslektaşlarımızın, meslektaş adaylarımızın hak ve çıkarlarını korumak ve kamu yararını tesis etmeyi hedefleyen mesleğimizin etkinliğini arttırmaya yönelik çalışmaları sağlamak için Bakanlık ile birlikte çalışmaya istekli olduğumuzun, Bakanlık yetkililerine iletildiğini, siz değerli meslektaşlarımıza saygıyla duyururuz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası

 


(79 KB) (19.03.2018 17:01:45)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Adobe® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Adobe® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 487

Tüm Haberler

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.