TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

03 ARALIK 2021 CUMA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

SAMSUN ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI 30. GENEL KURUL SONUÇ BİLDİRGESİ

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 02.04.2018
Güncellenme Zamanı: 02.04.2018 13:49:50
Yayınlayan Birim: SAMSUN

 

 

TMMOB Şehir Plancıları Odası 30. Genel Kurul Sonuç Bildirgesi

Küresel ve ulusal ölçekte birçok önemli gelişmenin yaşandığı olağanüstü bir dönemde, 30. Genel Kurulumuzu Olağanüstü Hal koşullarında gerçekleştiriyoruz. 29. Dönem Genel Kurulu`nun hemen ardından yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan OHAL dönemi; Parlamenter demokratik rejimin OHAL yöntemiyle itibarsızlaştırıldığı, meclisin devre dışı bırakıldığı, evrensel insan haklarının ve hukukun askıya alındığı, kuvvetler ayrılığı prensibinden vaz geçilerek, antidemokratik uygulamaların sıradanlaştığı bir dönemi ifade etmektedir.  

15 Temmuz`un hemen ardından ilan edilen OHAL, sadece darbecileri ve darbeye ilişkin düzenlemeleri içermesi gerekirken muhalif olarak görülen tüm toplum kesimlerinin kamudan ihracı, tutuklanması, yargısız infazlarla aralarında meslektaşlarımızın da olduğu birçok yurttaş hak ihlaline uğramıştır. Bir yandan sendikasızlaştırılan, taşeronlaştırılan, güvencesiz iş ortamına ve açlığa mahkum edilmiş emekçiler denetimsiz iş ortamlarında çalışmaya zorlanırken son iki yılda İŞİG meclisi saptamalarına göre 3976 işçi hayatını kaybetmiş,  grev hakkı, kamusal alanlarda toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı gibi temel toplumsal hakları kısıtlanmış, tüm emek cephesi savunucuları başta TMMOB olmak üzere baskı altına alınarak susturulmaları amaçlanmıştır.

Kamudan Kanun Hükmünde Kararnamelerle hukuksuz olarak ihraç edilerek "sivil ölü" haline getirilen emekçilerin sayısı 200 bine ulaşırken, bu emekçilerin direnişleri yasaklanmış, birçok kamu emekçisi aileleri ile birlikte açlığa mahkum edilmiştir.

Kadın hakları ve kadınların toplum yaşam içindeki varlıklarının yok edilmesine ilişkin sistemli bir saldırı iktidar sahiplerince olağanlaştırılırken, çocuklarımıza yönelik taciz ve tecavüzler toplumun asla kabul edemediği iğrençlik düzeyine yükselmiş, toplumsal hayatta yaşanan yozlaşma haftada en az 5 kadın cinayetinin yaşandığı bir ortamı doğurmuştur.

Öte yandan yanı başımızda süregelen emperyalist paylaşım savaşlarında, savaş ortamının yarattığı gerek göçerler gerekse ülkemiz açısından yaşanan insani ve toplumsal yıkıcı sorunların aşılması ancak, savaşa karşı barışı savunarak gerçekleştirilebilecektir.

Antidemokratik yönetim anlayışının desteklediği neredeyse tek sektör olan inşaat sektörünün sınırsız rant taleplerinin karşılanması için OHAL kararları ile yapılan mevzuat değişikleri ile doğal ve kültürel sit alanlarının yağmasına, kentsel alanlarda betonlaşmaya, kamusal alanların daraltılarak yaşam kalitesini düşüren değişikliklere olanak sağlanmaktadır.

Antidemokratik uygulamaların kentler bağlamındaki en çarpıcı örnekleri, belediyelere kayyum atamalarında, görevden alınan, istifa ettirilen belediye başkanlarında ve yönetimlerinde somutlaşmaktadır.

Bu genel tablo içinde kentlerimiz, kırsal alanlarımız ve doğal çevrelerimiz, bütüncül planlama yaklaşımından tamamen kopuk şekilde, yap işlet devret modeline göre ihale edilen, parçacıl, büyük ölçekli ulaşım ve enerji projeleri ile inşaat odaklı kentsel dönüşüm ve toplu konut projeleri tarafından denetimsiz bir şekilde tahrip edilmektedir. Bu anlayış kentlerimizin birer yaşam alanı olmaktan çıkarmakta ve yatırım alanına dönüştürmektedir.

Toprağın, suyun, havanın metalaştırıldığı, tüm ekosisteme düşman, insanın yaşadığı ortama, doğaya ve sosyal çevreye yabancılaştırıldığı bir düzeni sıradanlaştıran, insanı demokratik hak ve özgürlüklerinden yoksun kılmayı amaçlayan bu düzene karşı koymanın mesleki sorumluluklarımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu görüyoruz ve 30. Olağan genel kurul olarak bu sorumluluklarımızla gelecek dönemde de hiçbir yılgınlık göstermeden mücadeleyi sürdüreceğimizi, kararlılıkla dün olduğu gibi bugün de beyan ediyoruz.

Şehir Plancıları Odası olarak; topluma ait değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması; yaşanabilir, sağlıklı, güvenli ve adil yaşam alanlarının inşa edilmesi; talancı ve rantçı yönetim anlayışının karşısında, mesleki ve teknik bilgimizi halkımızın, doğamızın yararına kullanarak mücadeleyi büyüteceğiz.

Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz! Yaşasın ŞPO! Yaşasın TMMOB!

Okunma Sayısı: 60

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.