TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

05 MART 2021 CUMA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

ANKARA ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      VOL 2: KRİZİN FATURASI HALKA KESİLMESİN, KAMU KAYNAKLARINI FUTBOL TAKIMLARINA HARCAYAN “YEREL YÖNETİCİLER” YARGILANSIN

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 09.10.2018
Güncellenme Zamanı: 09.10.2018 16:54:35
Yayınlayan Birim: ANKARA

 

Güncellenme Zamanı: 09.10.2018 16:54:20

 Ankara Büyükşehir Belediyesinin her geçen gün daha da yozlaşan kent yönetim anlayışının farklı boyutları, siyasiler arasında zaman zaman yaşanan polemiklerle gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesinin atanmış başkanı Mustafa Tuna ve eski başkanı Melih Gökçek arasında geçtiğimiz hafta başlayan bir tartışma, bazı belediye gelirlerinin aktarıldığı mecraları sorgulamamıza sebebiyet vermiştir. Mustafa Tuna, belediyenin hafriyat gelirinin kendi başkanlığı dönemi öncesinde aylık 30 bin lira iken, belediyeyi devraldıktan sonra ortalama 15 milyon TL‘ye çıktığını kamuoyuyla paylaşmıştır. Melih Gökçek‘in Twitter üzerinde yaptığı açıklamaların sonucunda, halkın cebinden çıkan 2 milyar lirayı Ankapark‘ta oyuncak yığınlarına harcayan belediyenin, bu sefer de 15 milyon liralık aylık gelir getiren temel bir belediye hizmetinin Osmanlıspora aktardığı ortaya çıkmıştır. Gökçek‘in açıklamalarından ise, aktarılan bu paraların tek bir yabancı futbolcunun bir yıllık ücretinin ödenmesi için kullandığını öğrenmiş bulunuyoruz. Söz konusu paranın Osmanlıspora destek adı altında Belediye kasasından çıkması bir yandan Ankaralıların ihtiyacı olan hizmetlerin aksamasına neden olurken, tek bir futbol takımına böylesi bir destek sağlamaya gerek olup olmadığı, sorgulanması gereken bir hadise olarak gündeme gelmiştir.

Ankara, başkent olarak Cumhuriyetin ortaya koyduğu çeşitli spor dallarının geliştirilmesi politikasının vitrini konumunda olmuş bir kenttir. Ankara‘da binicilik, atletizim, jimnastik ve futbol gibi farklı spor dallarını içinde barındıran spor kulüpleri kurulmuştur. Ankaraspor ise benzer şekilde birçok branşı barındıran ve 1978 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan bir spor kulübüdür. Bu, hem kent kimliğine, hem de insan sağlığına katkı açısından kuşkusuz desteklenmesi gereken bir belediye faaliyetidir. Ancak, Ankaraspor kulübünde yaşanan bir dizi ayrışma ve yıpranma süreci sonucunda 2005 yılında kulüp yönetiminin aldığı karar sonucunda futbol branşı Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinden çıkartılarak Ankaraspor A.Ş. adı ile özelleştirilmiş ve 2014 yılında da Osmanlıspor adını almıştır. Melih Gökçek‘in ise Ankaranın futbolda şampiyon çıkaramamış bir başkent olmasını dert edinmesi ile birlikte Ankara futbolunun Melih Gökçek ile imtihanı başlamıştır. Osmanlıspora belediye bütçesinden ciddi kaynak aktarımları sağlanmaktadır. Bu noktada kulübün kurucu başkanının Melih Gökçek‘in oğlu Ahmet Gökçek olduğunu ve şu anda da Melih Gökçek‘in Osmanlısporun onursal başkanı olduğunu hatırlatmak isteriz. Ankara ile özdeşleşmiş diğer futbol kulüpleri ise tüm imkanların Osmanlıspora seferber edilmesiyle birlikte mekan sıkıntıları yaşayarak ve maddi açıdan sarsıntılı bir biçimde faaliyetlerine devam etmeye çalışmaktadır. Bugün gelinen noktada 15 milyon gelir getiren bir işin ihalesinin Osmanlıspora verilmiş olması Belediyede spora destek adı altında bir soygun düzeninin kurulduğunu göstermektedir.

Halef selef arasında yaşanan bu tartışma, spora destek kisvesi altında göstermelik ve popülist politikalar ile kamu kaynaklarının bir takım çevrelere aktarıldığını gözler önüne sermektedir. Bütün spor dallarının gelişmesini sağlayacak altyapı yatırımları yerine merkezi ve yerel yönetimler, ülkenin her yerinde benzer popülist yaklaşımları ortaya koymaya devam etmektedir. Ülkenin hemen hemen her şehrinin kent merkezlerinde yıllarca çeşitli spor aktivitelerine hizmet etmiş olan stadyumlar ve spor alanları hazır birer boş arazi gibi görülerek yıkılıp, yerlerine AVM ve lüks konut projeleri geliştirilirken, yeni stadyumlar yalnızca futbol karşılaşmalarına hizmet edecek şekilde şehir dışında yeniden inşa edilmekte ve yeni rant alanları yaratılmaktadır. Kapsamlı bir program dahilinde gerçekleştirilmesi gereken spor yatırımları, söz konusu projeler ile yalnızca futbolu ve rantı odağına alarak gelir getirici amaçlar için gerçekleştirilirken, kentlerimiz de kamusal ve mekansal değerlerini bir bir yitirmektedir.

Ayrıca hatırlatmak isteriz ki daha önce AKP‘nin eski hükümet sözcüsü Bülent Arınç‘ın "Ankara parsel parsel satılmıştır" şeklindeki sözleri tüm Türkiye tarafından şaşkınlık içerisinde izlenirken, ilerleyen zamanlarda konunun üstü örtbas edilmiş, Arınç "AKP‘yi yıpratmamak adına" Ankara Büyükşehir Belediyesinde işlenen yolsuzluklara ilişkin daha fazla konuşmaktan kaçınmıştı. Bugün de benzer şekilde hafriyat tartışması sonucunda "partiye zarar vermemek" adına Melih Gökçek bildikleri hakkında susmayı Mustafa Tuna da "hafriyat gelirleri dönem dönem artış - azalış gösterebilir. Yıldan yıla da farklılık gösterebilir. Bu rakamlar Melih Bey‘in de belirttiği gibi değişkendir" diyerek olayı tatlıya bağlamayı tercih etmiştir.

Toplumumuz, ekonomik kriz nedeniyle günden güne yoksullaşırken Ankara‘da talan çarkı durmaksızın dönmekte AKP‘ye zeval gelmemesi adına bilinenler konuşulmamaya, hiçbir denetim mekanizması işletilmeksizin halkın parası ihtiyaç dahilinde olmayan harcama kalemlerine gitmektedir.

Ülke yöneticilerinin hukuksuz saraylarda yaşadığı, yerel yöneticilerin iki milyar liralık bir oyuncak yığını olan Ankapark‘ı ‘orası benim siyasi tercihim, kişisel zevkimdir‘ ifadeleriyle savunduğu, belediyeye 15 milyon lira aylık gelir getiren temel bir belediye hizmetinin yabancı bir futbolcunun yıllık ücretini ödemek için kullanıldığı ve bütün bu savurganlığın utanmazca dile getirildiği bu günlerde, kamu kurumlarının tüm harcamalarının derhal denetlenmesi ve bu soygun düzenine bir an önce son verilmesi çağrısında bulunuyoruz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Okunma Sayısı: 31

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.