TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

19 OCAK 2021 SALI  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

İZMİR ŞUBE 

nk_08.gif, 836B ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 
 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB

      KÜLTÜRPARK SÜRECİNE İLİŞKİN DEGERLENDİRMELERİMİZ

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 02.12.2019
Güncellenme Zamanı: 02.12.2019 16:08:51
Yayınlayan Birim: İZMİR

 

KÜLTÜRPARK SÜRECİNE İLİŞKİN DEGERLENDİRMELERİMİZ

2016 yılında kamuoyuna sunulan Kültürpark Revizyon Projesi güçlü bir kent muhalefeti sonucunda rafa kaldırılmış ve İzmir halkı Kültürpark`ına sahip çıkmıştı. Geçtiğimiz yerel seçimlerin hemen öncesinde şeffaflığa aykırı bir biçimde kapalı kapılar ardında yapılarak 2019 Şubat ayında İzmir Büyükşehir Belediye meclisinde onaylanan ‘Kültürpark Koruma Amaçlı İmar Planı`nın rafa kaldırılarak yeniden bir planlama çalışmasının katılımcı bir şekilde gerçekleştirileceği Sayın Tunç Soyer tarafından ‘Kültürpark Arama Konferansı`nda duyurulmuştu. Bu gelişmelerden İzmir halkı gibi odamız da memnuniyet duydu.

Kültürpark Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmalarına TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu`nun bir bileşeni olarak odamız da katılmaktadır. En son yapılan görüşmelerde ‘Koruma Amaçlı İmar Planı`nın Kültürpark özelinde nasıl bir sürece, hangi analizlere ihtiyacı olduğuna ve hem analiz hem sentez süreçlerinde katılımın nasıl sağlanacağına ve bu alanın özellikli bir alan olması gereği olarak yönetim ve master planı ile birlikte bu sürecin nasıl  gerçekleştirilmesi gerektiğine ilişkin önerilerimizi oda yönetimi olarak ilettik. Önerilerimiz de yine Sayın Tunç Soyer tarafından olumlu karşılanmakla birlikte ilgili meslek odalarının da katılımıyla Kültürpark`ın bilime dayalı ve mevzuatlara uygun katılımcı bir anlayışla yeni bir planlama sürecine bir an önce başlanması yönünde ilgili bürokratlar ile mütabakata varıldı. Bu anlamda süreci yakından takip etmekteyiz.

Bir yandan yapılan görüşmeler süresince Büyükşehir belediyesi tarafından Kültürpark`ta bazı uygulamaların hayata geçirildiği ve yeni çıkan haberlerde ise kültürpark içindeki işletmelerin boşatıldığı ve boşaltılan yerlere kaçak yapılaşmalar temizlenerek müzelerin yapılacağı bilgisi paylaşıldı. Dolayısıyla üretici pazarının kurulması ile başlayan ve bugün müzelere ilişkin kamuoyuna yansıyan Kültürpark`taki yeni uygulama kararlarını biz de kamuoyundan öğrenmekteyiz. Kültürpark`ın bugün kent belleğinde önemli bir yer tutmasının ardında toplumsal hedefleri olan bir vizyon etrafında şekillenmesi yatmaktadır. Ancak basına yansımasından itibaren öğrendiğimiz üretici pazarı ve popüler kültür, sağlık vb butik müzelerin nasıl bir vizyonun parçası olduğu konusu belirsizdir. Bunun ötesinde olası bir vizyonun da kuşkusuz planlama çalışmasının parçası olarak oluşması gerekmektedir.

Kültürpark`ın yaklaşık 85 yıllık bir miras olması, taşıdığı doğal, tarihi, kültürel ve toplumsal değerler bu alana ilişkin alınacak kararlarda hassas olunmasını gerektirmekte olup planlama çalışması tamamlanmadan acele olarak verilen kararların Kültürpark`a zarar vereceğinden endişe etmekteyiz. Kültürpark`ta hangi kullanımların yer alabileceği, kullanım kapasitesi, kullanımların bütünlüğü,  ihtiyaç varsa ve eğer yapılabilecekse nereye ve ne kadar inşaat yapılabileceği yalnızca Kültürpark Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmalarında bilimsel analizlerin ve çalışmaların ortaya koyduğu veriler ışığında değerlendirilmelidir. Bu çalışmalar sonuçlanana dek yapılacak olan geçici veya kalıcı kullanım kararı ya da inşaat kararlarının doğruluğunu da tartışmak mümkün değildir. 

Bugüne kadar çeşitli platformlarda Kültürpark`ın "kent parkı" fonksiyonunu ve "halk okulu" vizyonunu sürdürmesi gerektiği defalarca dile getirilmiştir. Bu bağlamda, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi olarak, yapılacak analiz çalışmaları henüz sonuçlanmadan, Kültürpark`ın kentsel belleğinde yer etmemiş alan dışı fonksiyonların parka entegre edilmeye çalışılmaması gerektiğini düşünüyoruz. 

Kültürpark`ta gündeme gelen tüm değişikliklerde bu hassasiyetin gözetilmesi gerektiğini düşünüyor; bu kapsamda Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu olarak Kültürpark`ın geleceğinin sağlam temellere oturtulma amacını taşıması halinde tüm çalışmalara elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğimizi ve konuyu yakından takip edeceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.  

Okunma Sayısı: 234

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.