TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI

16 NİSAN 2021 CUMA  

HAKKIMIZDA MEVZUAT YAYINLAR KOMİSYONLAR TUPOB KOLOKYUM
ADANA  ANKARA  ANTALYA  BURSA  DİYARBAKIR  İSTANBUL  İZMİR  KAYSERİ  KONYA  MUĞLA  SAMSUN  TRABZON
SPOBİS ÜYE GİRİŞİ SPOBİS PERSONEL GİRİŞİ

GENEL MERKEZ 

 
 
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
b_haber_bulteni.gif, 3,9kB
 
<< İlk <<  < Önceki <
  / 58  > Sonraki >  >> Son >>
 

KİT'LERİN KAPATILMASI; "PİREYE KIZIP YORGAN YAKMA" HİKAYESİ

"70 yıldır ülke ekonomisinin lokomotifi olmuş KİT'ler, sorgusuz sualsiz kapatılmak isteniyor! KİT'lerin ekonomik ve verimli yönetilmesi için stratejiler geliştirilmesi gerekirken, kapatılmaları tek seçenek olarak dayatılıyor. Bulundukları bölgede doğrudan ve dolaylı olarak yarattıkları istihdam kapasitesiyle hala önemlerini koruyan bu kuruluşların kapatılması sonucu KİT'lerin bulunduğu yerlerde ekonomik bir çöküş yaşanacaktır. İşsiz kalacak kişilerin büyük şehirlere olacak göçü, ciddi mekansal ve sosyal yaralar açacaktır. Kapatılacak KİT'lerin bulundukları bölgede yaratacağı boşluğun doldurulmasına yönelik herhangi bir planlama yapılmamaktadır. Her sektörde olduğu gibi, planlı gelişme ve kamu yararına yönelik seçenekler dışlanmaktadır."

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI 22.OLAĞAN GENEL KURUL BİLDİRGESİ

Türkiye tarihinin en ağır bunalımlarından birini yaşamaktadır. Son 20 yıl içinde uygulanan "IMF ve Dünya Bankası" güdümlü politikalar, çalışan sınıfların elde ettiği kazanım ve mevziileri geri almayı hedeflerken, ülkeyi toptan bir çöküntünün eşiğine getirmiştir.

YAZIN İÇEMEDİĞİ SUDA, KIŞIN BOĞULAN ÜLKE; TÜRKİYE

27 Aralık 2001

Ülkemiz başta deprem ve aşırı yağışlar olmak üzere gerçekleşmesi beklenen doğa olaylarının felakete dönüştüğü bir ülke haline getirilmiştir.
Yaşanan depremler gibi, yağışlar sonrasında yaşanan taşkınlar ve seller çok sayıda can kaybına ve giderilmesi zor ekonomik kayıplara yol açmaktadır.
Yine son günlerde ülkenin birçok kentinde yağışlar sel baskınlarına dönüşmüş, çok sayıda konut ve işyeri kullanılamaz hale gelmiştir.
Yaşanan felaketlerin en büyük nedeni plansızlıktır.

"KENDİ KENTİMDE ARABASIZIM" 22 EYLÜL: ARABASIZ GÜN KUTLANIYOR!

22 Eylül günü Avrupa'da bir çok kentte bir kaç yıldan bu yana Arabasız Gün (Car Free Day) olarak kutlanıyor. 22 eylül: Arabasız Gün pek çok Avrupa ülkesinde kentlerde otomobilin hakimiyetine ve otomobil merkezli yaklaşımlara karşı "Kendi Kentimde Arabasızım" (In Town without my car) biçiminde sloganlaştırılan etkinliklere sahne oluyor.

İKİ KOCA YIL OLDU HİÇ Mİ DERS ALINMADI?

Depremin hemen sonrasında yaptığımız açıklamalarda oluşan büyük yıkımın nedenlerini, on binlerce insanımızın kaybedilmesinde sorumlulukları olanları ve onların suçlarının oluşturduğu zinciri tanımlamıştık. Geçen iki yıl boyunca gördük ki suç zincirindeki halkalar kırılmadı sapasağlam yerinde duruyor.

HAZİNE ARAZİLERİNİN SATIŞI İLE İLGİLİ YASA TASARISI YÖNETİCİLERİN 17 AĞUSTOS'TAN DERS ALMADIĞININ İMZALI BELGESİDİR

Hazırlanan yasa tasarısı ile kaçak yapılar tarafından işgal edilmiş orman alanları ve kamu mülklerinin işgalcilere satılması öngörülmektedir. Bu düzenleme tümüyle kaçak ve kontrolsuz oluşmuş alanların yasallaştırılmasından başka bir şey değildir. Yaşanacak yeni bir deprem sonrasında kaybedilecek her canın sorumlusu bu tasarıya imza atanlar ve el kaldıranların olacaktır. Bu tasarı 17 Ağustos ve 12 kasım depremlerinden hiç ders alınmadığının belgesidir.

AKAY KAVSAGI HAKKINDA! 05.04.2001

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Melih Gökçek Ceviz Kabuğu programında halkın gözünün içine baka baka Akay kavşağı için "yasaya aykırı olarak yapılan" fazla ödemelere ilişkin yalan söylemiştir.

BİR EL DÜĞMEYE UZANDI ! 03.04.2001

Maliye Bakanlığı tarafından ortaya atılan, işgal altındaki hazine arazilerinin ve orman alanlarının işgalcilere satılması düşüncesi "kaynak yaratma" bahanesi ile ortaya atılan yeni bir "Talan Projesi"dir.

HAZİNE ARAZİLERİNİN SATIŞI HAKKINDA AÇIKLAMA 14.03.2001

Maliye Bakanı sayın Sümer Oral tarafından açıklanan Hazine Arazilerinin Satışı, bu alanların hızla likite çevrilmesi, kent merkezlerinde, kamu elinde olduğu için, boş kalabilmiş ender bulunan alanların satılması ve özel mülkiyete dönüştürülmesi ve bunun salt "RANT SAĞLAMAK" amacıyla yapılması düşüncesi ülke geleceğinin satışa çıkarılmasıdır.

 
Copyright © 2007-2021
TMMOB Şehir Plancıları Odası

 
ATATÜRK BULVARI BULVAR APT. 219/ 7 ÇANKAYA/ANKARA
TEL: (+90) 312 418 30 75   FAKS:(+90) 312 417 90 55
e-POSTA: spo@spo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.

ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Hesap No'larımız:
POSTA ÇEKİ = 107581
İŞ BANKASI =TR 150 00 64 00 000 142 990 496 497
VAKIFBANK =TR 230 00 150 01 58 00 184 530 2308
GARANTİ BANKASI =TR 33 000 62 000 52 80 000 62 99 383

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.